10 akcií, ktoré by mal kúpiť a držať navždy každý tridsiatnik

Akcie Americké akcie Dividendy Financie Priemysel Spotrebiteľský sektor Technológie

Druhá časť

Do 30-tky by ste už mali mať dôchodkové úspory v hodnote takmer za desať rokov. Ak to tak nie je, nebojte sa, nie ste sami. Nedávny prieskum GoBankingRates ukázal, že viac ako polovica opýtaných miléniálov nemá vôbec žiadne dôchodkové úspory. A nie sú sami – problém je všeobecne u všetkých ľudí mladších ako 30 rokov.

Ak zapadáte do tohto tábora, nezabudnite na staré príslovie „lepšie neskoro ako nikdy“.

Ak ste práve dosiahli 30-tku a už roky šetríte a investujete – bravo! 30-tka je však skvelým míľnikom na preverenie vašich investícií a vyváženie vášho portfólia niektorými z najlepších dlhodobých akcií.

Na rozdiel od času, keď ste mali 20 rokov je riziko v 30-tke oveľa väčšie. Trh je náchylný smerovať nahor aj nadol a musíte posúdiť, či dokážete zvládnuť trhový výťah. Akcie, ktoré vyplácajú dividendy, sa v tejto fáze stanú dôležitými akciami, ktoré by sa dali kúpiť, ale výber niektorých rizikovejších hráčov by nemal byť úplne v kurze.

Investori vo veku 30 rokov by samozrejme mali držať časť svojich peňazí v indexovom fonde, ktorý zabezpečí konzervatívny rast. Tu je prehľad desiatich najlepších dlhodobých akcií, ktoré môžete kúpiť, ak máte 30 rokov.

päťročný graf Amazon, zdroj: GOOGLE

Amazon (AMZN)

Museli by ste žiť pod skalou, aby ste za posledných pár rokov nepočuli o Amazone. Ak ste ešte neskočili na akciový rozbehový vagón Amazon (NASDAQ: AMZN), ešte môže byť čas.

Samozrejme, že by ste na tom boli oveľa lepšie, keby ste si kúpili akcie Amazonu v roku 2012, keď sa obchodovalo iba za 200 dolárov za akciu, ale spoločnosť je stále jednou z najlepších dlhodobých akcií, ktorú si dnes môžete kúpiť.

Môže sa zdať kontraintuitívne zvážiť spoločnosť AMZN, keď sa pozriete na masívny trhový strop spoločnosti vo výške 895 miliárd dolárov a na skutočnosť, že spoločnosť neplatí vôbec žiadne dividendy. Nehovoriac o tom, že akcie AMZN sa ukázali ako veľmi volatilné.

Okrem dominancie v elektronickom obchode je Amazon tiež špičkou v oblasti cloud computingu, čo je odvetvie, ktoré bude v najbližších rokoch exponenciálne rásť. Navyše, spoločnosť AMZN rozširuje svoje záujmy v mnohých priemyselných odvetviach vrátane obchodu s potravinami a logistiky a dokonca sa hovorí, že firma sa snaží preniknúť aj do priestoru zdravotnej starostlivosti.

Je ťažké si predstaviť, že by sa trhová cena spoločnosti AMZN zväčšovala oveľa viac, ale nie je rozumné si myslieť, že v nasledujúcich piatich alebo desiatich rokoch zníži svoje zisky.

päťročný graf Berkshire Hathaway Inc., zdroj: GOOGLE

Berkshire Hathaway (BRK.B)

Bolo by nemožné hovoriť o najlepších dlhodobých akciách bez zahrnutia Berkshire Hathaway Inc. (NYSE: BRK.B), ktorú vedie legendárny investor Warren Buffett.

BRK.B nie je zlý dlhodobý výber. Spoločnosť má nových správcov fondov, ktorí už začali preberať niektoré investičné rozhodnutia spoločnosti. Berkshire má veľa defenzívnych akcií, ktoré jej pomôžu aj na problémových trhoch, ale spoločnosť bude tiež držať krok s rastúcimi trendmi na trhu.

Ak nič iné, akcie Berkshire sú skvelým stabilizátorom, ktorý doplní vaše portfólio a zmierni hlavné udalosti na trhu, vďaka čomu je jednou z najlepších dlhodobých akcií.

päťročný graf Unilever, zdroj: GOOGLE

Unilever (OSN)

Ďalšou akciou spotrebného tovaru, ktorú môžete pridať do svojho zoznamu najlepších dlhodobých akcií, je Unilever (NYSE: UN).

Spoločnosť prešla v posledných rokoch veľkou efektívnosťou, keď v posledných rokoch prešla významnými iniciatívami na znižovanie nákladov s cieľom lepšie konkurovať, keď sa priemysel stal konkurencie schopnejším.

To je dobré pre budúcnosť, pretože to znamená, že spoločnosť bude dobre pripravená v prípade recesie, nehovoriac o tom, že spoločnosť predáva širokú škálu základných potrieb, po ktorých je dopyt aj počas pandémií.

Ďalším dôvodom, prečo je OSN dobrá akcia, je prítomnosť firmy na rozvíjajúcich sa trhoch. V roku 2017 viac ako polovica z hlásených tržieb spoločnosti pochádzala z rozvíjajúcich sa trhov.

Obrovská stopa spoločnosti na rozvíjajúcich sa trhoch ju odlišuje od jej kolegov, pretože vytvára skvelú dráhu pre dlhodobý rast, ku ktorej ostatní nemajú prístup.

päťročný graf Microsoft, zdroj: GOOGLE

Microsoft (MSFT)

Ďalšou stabilnou akciou, ktorá sa dá kúpiť, je spoločnosť Microsoft (NASDAQ: MSFT). Rovnako ako niekoľko ďalších na tomto zozname, akcie MSFT nie sú presne tie najzaujímavejšie, ale robia svoju prácu a zarobia vám nejaké peniaze.

Na rozdiel od iných v IT priemysle je MSTF vyspelá, čo sa v tomto prípade prejavuje v stabilite.

V súčasnosti sa MSFT usiluje odtrhnúť od svojho tradičného softvérového podnikania a zamerať sa na rast svojho cloudového podnikania, ktoré zahŕňa predplatné ako Office 365 a Azure, čo je v podstate odpoveď spoločnosti Microsoft na Amazon Web Services. Rast v tejto oblasti podnikania MSFT bol doteraz silný.

S dividendovým výnosom len 1,17% nie je pochýb o tom, že MSFT je drahá akcia, ale platíte prémiu za dobre fungujúcu, solídnu firmu, ktorá bude aj naďalej odolávať skúške času.

päťročný graf Waste Management, zdroj: GOOGLE

Waste Management (WM)

Investovať do budúceho trendu v oblasti špičkových technológií alebo do príbehu o maloobchode je dobré, ale ak naozaj chcete hrať hru budúcich trendov, nemusíte ísť ďalej ako po Waste Management (NYSE: WM), spoločnosť, ktorá zaobchádza s odpadmi každého z nás.

Jedna vec je istá – v najbližších niekoľkých desaťročiach ľudia budú produkovať odpad a spoločnosť WM tam bude disponovať. Vďaka tomu je jednou z najlepších dlhodobých akcií na kúpu.

WM má nielen široký záber kvôli regulačným povoleniam, ktoré vlastní, a jej obrovskej sieti skládok, ale firma diverzifikovala svoje podnikanie tak, aby ponúkala viac ako len zber odpadu a údržbu skládok. Zaoberá sa aj recykláciou a vyvíja spôsob, ako premeniť skládkový plyn na energiu. To znamená, že keď bude zelenší život naďalej trvať, bude mať úžitok aj WM.

Najdôležitejším dôvodom na pridanie akcií WM do vášho portfólia je však dividendový výnos spoločnosti 2,151%. Spoločnosť za posledných 15 rokov každoročne zvyšuje svoju dividendu a nie je dôvod očakávať, že sa to v blízkej dobe skončí.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár