10 akcií, ktoré by mal kúpiť a držať navždy každý tridsiatnik

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa Služby Spotrebiteľský sektor Technológie

Prvá časť

Do 30-tky by ste už mali mať dôchodkové úspory v hodnote takmer za desať rokov. Ak to tak nie je, nebojte sa, nie ste sami. Nedávny prieskum GoBankingRates ukázal, že viac ako polovica opýtaných miléniálov nemá vôbec žiadne dôchodkové úspory. A nie sú sami – problém je všeobecne u všetkých ľudí mladších ako 30 rokov.

Ak zapadáte do tohto tábora, nezabudnite na staré príslovie „lepšie neskoro ako nikdy“.

Ak ste práve dosiahli 30-tku a už roky šetríte a investujete – bravo! 30-tka je však skvelým míľnikom na preverenie vašich investícií a vyváženie vášho portfólia niektorými z najlepších dlhodobých akcií.

Na rozdiel od času, keď ste mali 20 rokov je riziko v 30-tke oveľa väčšie. Trh je náchylný smerovať nahor aj nadol a musíte posúdiť, či dokážete zvládnuť trhový výťah. Akcie, ktoré vyplácajú dividendy, sa v tejto fáze stanú dôležitými akciami, ktoré by sa dali kúpiť, ale výber niektorých rizikovejších hráčov by nemal byť úplne v kurze.

Investori vo veku 30 rokov by samozrejme mali držať časť svojich peňazí v indexovom fonde, ktorý zabezpečí konzervatívny rast. Tu je prehľad desiatich najlepších dlhodobých akcií, ktoré môžete kúpiť, ak máte 30 rokov.

päťročný graf Disney, zdroj: GOOGLE

Disney (DIS)

Akcie spoločnosti Disney (NYSE: DIS) sú rovnako odolné ako aj iné akcie v zábavnej oblasti a sú zdanlivo odolné voči dlhodobým faktorom.

Koronavírus ovplyvnil parky Disney a teda aj zisky spoločnosti. Ale keďže ľudia uviazli doma, Disney + a pokračujúci úspech franšízy Star Wars a Marvel môže spoločnosti veľmi pomôcť.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo je spoločnosť Disney jednou z najlepších dlhodobých akcií na nákup, ak si budujete portfólio. Prvým je, že spoločnosť je zrelá na veľký návrat.

Disney je solídna spoločnosť, ktorá má veľa peňazí. To znamená, že aj v najhoršom prípade má firma peniaze na to, aby ich utratila za budovanie streamingovej služby od nuly a za akýchkoľvek búrok, ktoré sa v budúcnosti objavia nad mediálnym priestorom. Firma tiež vypláca úctyhodný dividendový výnos 1,62%, ktorý pomôže vyrovnať obavy týkajúce sa rastu v dôsledku veľkosti firmy.

päťročný graf Netflix, zdroj: GOOGLE

Netflix (NFLX)

Ďalším hráčom v streamingovom priestore, ktorý stojí za zváženie dlhodobej akcie na nákup, je Netflix (NASDAQ: NFLX).

Ak ste zmeškali loď na NFLX už v roku 2015, keď sa akcie obchodovali pod 50 dolárov, môže byť ťažké prehltnúť túto horkú pilulku, ale NFLX je stále vynikajúca dlhodobá stávka, napriek tomu, že cena akcií je dnes viac ako 320 dolárov.

Dôvodom je skutočnosť, že Netflix má stále dlhú dráhu rastu, predtým než by sa investori mali začať obávať, že spoločnosť bude príliš veľká na to, aby vytvorila taký rast, na ktorý si zvykli.

Spoločnosť, ako je napríklad Apple Inc. (NASDAQ: AAPL), má trhovú hranicu takmer 1 bilión dolárov, takže je nepravdepodobné, že spoločnosť bude v nasledujúcom desaťročí naďalej rásť v rovnakom tempe. Trhový strop spoločnosti Netflix vo výške 113 miliárd dolárov ponecháva spoločnosti dostatok priestoru na to, aby v priebehu nasledujúceho desaťročia dohnala svojich kolegov z FAANG.

NFLX má tiež potenciál rastu. Spoločnosť dokázala, že má dobrú predstavu o neustále sa meniacom vkuse obyvateľstva, a hoci to bolo drahé, pôvodný obsah Netflixu bol pre účastníkov veľkým lákadlom. Zatiaľ čo americký trh bol nasýtený, NFLX len začala svoju medzinárodnú expanziu a pripravila dlhú rastovú dráhu na nasledujúce roky.

V posledných dvoch rokoch sa spoločnosť Netflix pripravovala na veľký tlak v zámorí a toto úsilie sa má vyplatiť v nasledujúcom desaťročí. Vedúci technologického výskumu GHB Insights – Daniel Ives uviedol, že medzinárodná expanzia spoločnosti Netflix otvára potenciálny trh 700 miliónov predplatiteľov v nasledujúcich dvoch rokoch.

Aj keď je priestor na streamovanie určite stále viac preplnený, zdá sa, že NFLX vytvorila výhernú receptúru, ktorá z nej robí jednu z najlepších dlhodobých akcií, ktoré je možné kúpiť a držať.

päťročný graf Procter & Gamble, zdroj: GOOGLE

Procter & Gamble (PG)

Procter & Gamble (NYSE: PG) je akcia na kúpu, ktorá je síce nudná, ale je to druh akcie, ktorú je možné kúpiť a držať až do dôchodku.

Hodnotenie rizika je obrovskou súčasťou pri budovaní vášho portfólia vo vašich 30-tich rokoch, a hoci stále máte dosť času na to, aby ste si mohli dovoliť riskovať, mali by ste uvažovať o pridaní niektorých nízkorizikových solídnych akcií do svojho portfólia. 

Čo robí z akcií PG jednu z najlepších dlhodobých akcií na nákup, je to, že vedenie spoločnosti má dlhú históriu udržiavania zdravého toku hotovosti a dosahovania výnosov akcionárov a jej dividendový výnos 2,70% poskytne spoľahlivý príjem.

Nielen to, ale široko diverzifikovaná činnosť spoločnosti PG ponúka investorom istotu v čase ekonomických problémov. Spoločnosť PG navyše predáva širokú škálu potrieb, ako napríklad zubnú pastu a mydlo, ktoré aj v prípade recesie budú potrebné.

Zvýšená konkurencia je určite niečo, na čo treba pamätať pri zvažovaní PG, ale silná finančná situácia firmy znamená, že má priestor na to, aby svoju stratégiu zamerala a naďalej prosperovala v zložitých podmienkach.

päťročný graf Exxon Mobil, zdroj: GOOGLE

Exxon Mobil (XOM)

Ak ste sa ešte nezačali zaujímať o akcie ropy a zemného plynu, teraz máte šancu, že ceny klesnú. A Exxon Mobil (NYSE: XOM) je jednou z najlepších dlhodobých akcií na nákup z niekoľkých dôvodov.

Pád cien ropy pomohol vylúčiť slabšie firmy a tie, ktoré prežijú, sa vrátia silnejšie ako kedykoľvek predtým s efektívnejšími operáciami a lepšími budúcimi vyhliadkami. Obavy z nadmernej ponuky sú však stále v popredí mysle investorov, čo bráni tomu, aby sa tento sektor stal príliš drahým.

Po prvé, cena akcií spoločnosti XOM je stále výrazne pod úrovňami z roku 2015, čo jej v nasledujúcich rokoch poskytuje dostatok priestoru na obrat. Akcie XOM tiež pracujú na novej agresívnej stratégii, ktorá v Permskom povodí zahŕňa plynovod vo výške 2 miliárd dolárov. Firma tiež vidí potenciálne príležitosti v Guyane a Brazílii, od ktorých sa očakáva, že v najbližších rokoch výrazne zvýšia produkciu XOM.

Ceny ropy budú samozrejme hrať hlavnú úlohu v tom, či sú plány spoločnosti XOM úspešné, ale čo je príjemné na vlastníctve akcií spoločnosti Exxon, je skutočnosť, že integrovaná štruktúra spoločnosti znamená, že nejde o priamu hru s ropou.

Aj keď to znamená, že XOM neuvidí rovnaké zisky, ktoré niektorí z jej kolegov dosiahnu, ak ceny ropy stúpnu, čo znamená, že v opačnom prípade neutrpia rovnaké straty.

XOM tiež vypláca dividendu vo výške 7%, čím znižuje riziko.

päťročný graf Walmart, zdroj: GOOGLE

Walmart (WMT)

Investori často prehliadajú diskontný obchod Walmart (NYSE: WMT), pretože Amazon.com (NASDAQ: AMZN) má tendenciu byť ich prvou voľbou.

Amazon veľmi nie je jednou z najlepších dlhodobých akcií na nákup, obavy z budúcnosti spoločnosti WMT sú do značnej miery prehnané.

Keďže spoločnosti WMT sa pred niekoľkými rokmi veľmi ťažko dotkla prevzatia elektronického obchodu, došlo k impozantnému oživeniu a napriek tomu, že firma stále čelí určitým negatívnym faktorom, je dobré ju kúpiť.

Podľa zlepšenia predaja v elektronickom obchode spoločnosti sa zdá, že Walmart je na správnej ceste, pokiaľ ide o konkurenciu.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár