10 akcií na kúpu pre starnúce obyvateľstvo

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Reality Služby Spotrebiteľský sektor Telekomunikácie Zdravotníctvo

Druhá časť

Nový koronavírus kladie dôraz na starnúcu populáciu. Investori sa zameriavajú na akcie, ktoré majú kúpiť, aby mohli využívať „výhody“ Covid-19. Aj keď niet pochýb o tom, že vírus nielen v Európe a v Amerike a aj všade inde znepokojuje životy seniorov, myšlienka ťažiť zo starnúcej demografickej situácie nie je nová.

Trendom číslo 1 boli pri podobných situáciách starí ľudia. Niektoré veci sa nikdy nezmenia. V súčasnosti sa väčšina úmrtí na koronavírus deje v domovoch dlhodobej starostlivosti o starších ľudí.

Aj keď sa to neodráža dobre na spoločnosti pôsobiace v tomto odvetví, z dlhodobého hľadiska to je lepšie – príde sa na to, ako zvládnuť tento druh situácie pri najbližšej príležitosti.

  • Teladoc Health (NYSE: TDOC)
  • Biogen (NASDAQ: BIIB)
  • Acadia Pharmaceuticals (NASDAQ: ACAD)
  • Hillrom (NYSE: HRC)
  • Ventas (NYSE: VTR)
  • Amedisys (NASDAQ: AMED)
  • UnitedHealth (NYSE: UNH)
  • Boyd Gaming (NYSE: BYD)
  • Thor Industries (NYSE: THO)
  • Royal Caribbean (NYSE: RCL)

Či už je to dobré alebo zlé, týchto 10 akcií na kúpu zohráva veľkú úlohu pri starnutí populácie.

ročný graf Amedisys, zdroj: GOOGLE

Amedisys (AMED:NASDAQ)

Ak existuje spoločnosť, ktorá by mala mať úžitok zo starnúceho obyvateľstva, Amedisys by musela byť na prvom mieste zoznamu. To platí najmä pri Covid-19.

Na celom území USA zomierali ľudia v zariadeniach dlhodobej starostlivosti alarmujúcou rýchlosťou. V Kanade je takmer polovica úmrtí na Covid-19 spojená so zariadeniami dlhodobej starostlivosti.

Rovnako ako ľudia vnímajú výletné plavby ako obrie „Petriho misky“, to isté sa dá povedať aj o zariadeniach dlhodobej starostlivosti.

Starnúci rodičia, ktorí kedysi možno uvažovali o presťahovaní sa do zariadenia pre seniorov, pravdepodobne budú mať myšlienky o opustení relatívnej bezpečnosti svojich dlhodobých domovov.

Tu prichádza Amedisys.

Ako jeden z popredných poskytovateľov post-akútnej starostlivosti, ktorý zahŕňa starostlivosť o zdravie, hospic a osobnú starostlivosť, je spoločnosť v ideálnom postavení, aby mohla ťažiť z rozšírenia domácich zdravotníckych služieb. 

V posledných piatich rokoch spoločnosť Amedisys zaznamenala nárast svojich výnosov o 55% na 1,9 miliardy dolárov, zatiaľ čo jej čistý zisk vzrástol zo straty 3 milióny dolárov v roku 2015 na zisk 126,8 milióna dolárov v roku 2019. Takže nie je ťažké pochopiť, prečo sa dostali na ročný celkový výnos 48,1% za posledných päť rokov.

ročný graf United Health, zdroj: GOOGLE

United Health (UNH:NYSE)

Vlani v októbri Verizon (NYSE: VZ) a plán zdravotného poistenia zamestnancov v Alabame (PEEHIP) oznámili, že v roku 2020 už nebudú ponúkať zdravotné výhody svojim zamestnancom, ktorý sú už na dôchodku, prostredníctvom UnitedHealth.

Spoločnosť PEEHIP tieto výhody presunula do spoločnosti Humana (NYSE: HUM), zatiaľ čo Verizon presunula zdravotné výhody pre svojich dôchodcov v západnej polovici krajiny na divíziu Aetna CVS (NYSE: CVS). Dôchodcovia vo východnej polovici USA by naďalej dostávali zdravotné výhody od skupiny UnitedHealth Group.

Aj keď to bola rana pre spoločnosť Medicare Advantage skupiny UnitedHealth, stále obsluhovala viac ako 1,4 milióna dôchodcov z 500 rôznych spoločností. Výhody pre seniorov zostávajú dôležitou súčasťou rastu spoločnosti. Ak zahrniete nákup Medicare Advantage jednotlivcami, spoločnosť UnitedHealth ku koncu decembra pokryla 5,3 milióna ľudí.

V roku 2019 sa tržby spoločnosti zvýšili o 7,1% na 242,2 miliárd dolárov, čo bolo do veľkej miery spôsobené nárastom počtu ľudí, ktorým poskytuje službu Medicare Advantage, ako aj z niekoľkých ďalších dôvodov vrátane vyšších cenových trendov.

V prvom štvrťroku, ktorý sa skončil 31. marca, segment Medicare a Retirement spoločnosti UnitedHealth zvýšil výnosy o 9,7% na 23,2 miliárd dolárov. To je 45% z jeho celkových výnosov za štvrťrok. Jej obchodná časť Medicare Advantage mala štvrtinu a zvýšila počet ľudí, ktorým slúži, o 410 000 na 5,6 milióna. To je takmer o 6% viac ako pred tromi mesiacmi.

Počas tohto tragického obdobia, keď koronavírus ohrozuje najmä seniorov, sa UnitedHealth naďalej snaží robiť tento segment čo najlepšie. Je ťažké si predstaviť, že rast bude čoskoro spomalený.

ročný graf Boyd Gaming, zdroj: GOOGLE

Boyd Gaming (BYD:NYSE)

Je všeobecne známe, že dôchodcovia radi navštevujú kasína (najmä v USA), aby hrali hracie automaty a nejak trávili čas. Aj keď je ťažké vedieť, koľko zákazníkov kasín sa vráti po opätovnom otvorení štátnych ekonomík, je isté, že ich Boyd Gaming uvíta s otvorenou náručou.

Podľa nedávnej štúdie sa očakáva, že globálny trh s kasínami dosiahne (do roku 2023) 525 miliárd dolárov. Ďalšia správa naznačuje, že 50% hazardných hráčov v USA sú seniori. Ďalej, 70% seniorov hrá hazardné hry, vďaka čomu sú kasína veľkým prínosom pre starnúcu populáciu.

Bohužiaľ, seniori sa stali veľkým cieľom kasín z jasných finančných dôvodov.

„Národný sektor hazardných hier sa agresívne zameriava na starších zákazníkov, pretože nazhromaždili bohatstvo a sú obzvlášť zraniteľní, tvrdí odborníci, aby stávkovali viac, ako si môžu dovoliť,“ uviedol v bulletine AARP.

Lákadlá sú rôzne – od bezplatných autobusových výletov a jedál cez karty so zľavou na hotelové ubytovanie – nehovoriac o súkromných tryskáčoch.

Vzhľadom na to, že 81% osôb s diagnostikovanou demenciou má 75 alebo viac rokov, kasína kráčajú po hranici medzi zábavou a zneužívaním seniorov.

Medzi opatrenia, ktoré spoločnosť prijala na zníženie odlivu hotovosti, zatiaľ čo má uzavretých 29 herných nehnuteľností, patrí vyplácanie zamestnancov na nezaplatenom základe s účinnosťou od 11. apríla, výkonné škrty v odmeňovaní, pozastavenie dividend, pozastavenie všetkých kapitálových výdavkov a odloženie všetkých nepodstatných výdavkov.

Boyd Gaming verí, že to dokáže cez koronavírus s dostatočnou likviditou, aby bolo možné znovu otvoriť všetky jeho nehnuteľnosti. Ak áno, môžete si byť istí, že sa jeho zákaznícka základňa vráti ku hracím automatom a hracím stolom.

ročný graf Thor Industries, zdroj: GOOGLE

Thor Industries (THO:NYSE)

Kým sa dostávame cez koronavírus, jednou z vecí, ktorú sa investori snažia zistiť, je to, ako bude vyzerať svet, keď sa vrátime do práce a sociálny odstup sa stane minulosťou.

V blízkej budúcnosti je pravdepodobné, že ľudia, ktorí sa chcú od toho všetkého dostať, sa radšej rozhodnú ísť do svojho cieľa autom a nie lietadlom alebo vlakom. Ďalej, nie každý sa bude chcieť zdržiavať v hoteli, preto je možnosť rekreačného vozidla (karavanu) atraktívnou alternatívou.

„RV poskytujú ľuďom skvelú príležitosť, aby si aj naďalej užívali dovolenku so svojimi rodinami, pričom stále dodržujú spoločenský odstupu, ktorý pravdepodobne zostane v určitej podobe v dohľadnej budúcnosti,“ Craig Kirby, prezident Asociácie rekreačných automobilov ( RVIA).

Pokiaľ ide o tých, ktorí odchádzajú do dôchodku a ktorí hľadajú iný životný štýl, podľa RVIA má trvalý pobyt na kolesách až 200 000 ľudí.

Najväčším výrobcom karavanov a prívesov v USA je spoločnosť Thor Industries, ktorá bola založená v roku 1980, keď Wade Thompson a Peter Orthwein získali Airstream. Odvtedy urobila veľa akvizícií a stal sa spoločnosťou číslo 1 z hľadiska podielu na severoamerickom trhu v ťažnom aj motorizovanom segmente v priemysle RV.

Vo februári 2019 Thor kúpil Erwin Hymer Group, najväčšiu RV spoločnosť v Európe, za hotovosť 1,76 miliárd dolárov a 2,26 milióna akcií THO. Táto akvizícia z neho urobila najväčšieho výrobcu RV na svete.

Dôchodcovia mali vždy veľký záujem o RV, preto budúcnosť spoločnosti Thor Industries vyzerá veľmi dobre.

ročný graf Royal Caribbean, zdroj: GOOGLE

Royal Caribbean (RCL:NYSE)

Priemerný človek, ktorý sa obáva, že sa nachádza v preplnených priestoroch, pravdepodobne nebude chcieť zájsť na plavbu v blízkej dobe. Určite existuje veľa seniorov, ktorí sa cítia presne takto. Seniori sú však naďalej veľkým demografickým odvetvím výletných lodí.

V roku 2018 pripadalo na ľudí vo veku nad 60 rokov 33% cestujúcich na okružných plavbách, z ktorých mnohí boli zo Spojených štátov amerických (tí predstavovali 13,1 milióna cestujúcich), čo je päťkrát viac ako z pevninskej Číny, ktorá je ďalšou najväčšou krajinou pre krížniky. Je zaujímavé, že čím je dlhšia plavba, tým starší je priemerný vek na palube lode, čo dáva zmysel vzhľadom na to, že dôchodcovia majú viac času venovať sa zdĺhavým výletom.

Mnoho investorov je skeptických ohľadom schopnosti Royal Caribbean prežiť koronavírus.

„Stojí za zmienku, že ak si teraz kúpite akcie výletných plavieb a nedôjde to do bankrotu, pozeráte sa na impozantné výnosy v budúcom roku, keď sa začne zvyšovať dopyt. Existuje však veľká šanca, že si vyberiete spoločnosť, ktorá pôjde ku dnu,“ napísala Laura Hoy, autorka článkov ohľadom investovania.„ Pre túto chvíľu, s neistotou v súvislosti s potenciálnou druhou vlnou koronavírusu, je akcia RCL jednoducho príliš riskantná – ako aj ostatné rovnaké spoločnosti. Jediné riziko, ktoré by bolo riskantnejšie, ako kúpiť si teraz RCL, by bola skutočná plavba. “

Nie je zlé tvrdiť, že vydať sa teraz na okružnú plavbu by bolo absolútne hlúpe. Dokonca ani CEO spoločnosti RCL – Richard Fain si nemyslí, že je to dobrý nápad. 

Carnival (NYSE: CCL) nedávno zabezpečil dostatok finančných prostriedkov na prežitie počas zvyšku roka 2020, keďže sa neuskutočnia žiadne plavby. Royal Caribbean sa snaží zabezpečiť viac hotovosti, aby mohol zaistiť, že prežije aj počas koronavírusu.

Jedným zo spôsobov, ako dokázať ušetriť hotovosť, je odloženie splátok dlhov na nemeckých lodiach. Podľa správy Seatrade Cruise News poskytuje nemecká exportná úverová agentúra Hermes dvanásťmesačné odklady splátok dlhov pre päť lodí. To je na vrchole oneskorení pre tri oznámené lode. Osem lodí ušetrí 450 miliónov dolárov v hotovosti.

Je veľa ľudí, ktorí investovali do výletného priemyslu, od lodiarskych spoločností, cez dodávateľov potravín a nápojov, až po krajiny, ktoré dostávajú prístavné poplatky za návštevu výletných lodí. 

Keď bude bezpečné sa vrátiť, seniori sa vrátia v húfoch. Ak nie, svet, ako ho poznáme, skončí. Potom nezáleží na tom, do čoho ste investovali.

Agresívni investori by boli múdri, keby si vybrali akcie RCL pod 30 dolárov. Posledná príležitosť, keď sa toto stalo, bolo v čase Veľkej recesie.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár