10 akcií na kúpu pre starnúce obyvateľstvo

Akcie Americké akcie Dividendy Technológie Zdravotníctvo

Prvá časť

Nový koronavírus kladie dôraz na starnúcu populáciu. Investori sa zameriavajú na akcie, ktoré majú kúpiť, aby mohli využívať „výhody“ Covid-19. Aj keď niet pochýb o tom, že vírus nielen v Európe a v Amerike a aj všade inde znepokojuje životy seniorov, myšlienka ťažiť zo starnúcej demografickej situácie nie je nová.

Trendom číslo 1 boli pri podobných situáciách starí ľudia. Niektoré veci sa nikdy nezmenia. V súčasnosti sa väčšina úmrtí na koronavírus deje v domovoch dlhodobej starostlivosti o starších ľudí.

Aj keď sa to neodráža dobre na spoločnosti pôsobiace v tomto odvetví, z dlhodobého hľadiska to je lepšie – príde sa na to, ako zvládnuť tento druh situácie pri najbližšej príležitosti.

  • Teladoc Health (NYSE: TDOC)
  • Biogen (NASDAQ: BIIB)
  • Acadia Pharmaceuticals (NASDAQ: ACAD)
  • Hillrom (NYSE: HRC)
  • Ventas (NYSE: VTR)
  • Amedisys (NASDAQ: AMED)
  • UnitedHealth (NYSE: UNH)
  • Boyd Gaming (NYSE: BYD)
  • Thor Industries (NYSE: THO)
  • Royal Caribbean (NYSE: RCL)

Či už je to dobré alebo zlé, týchto 10 akcií na kúpu zohrávaveľkú úlohu pri starnutí populácie.

ročný graf Teladoc, zdroj: GOOGLE

Teladoc (TDOC:NYSE)

V roku 2020 nebolo veľa akcií, ktoré mali lepšiu výkonnosť ako Teladoc. Až 124%-ný medziročný nárast je jedným z dôvodov, prečo by mali investori zvážiť tohto poskytovateľa služieb zdravotnej starostlivosti.

Je to preto, že Covid-19 preukázal, že virtuálne zdravotnícke služby odstraňujú časť systému zdravotnej starostlivosti. Vedúci lekár Teladoc – Lewis Levy v tejto veci povedal:

„Virtuálna lekárska starostlivosť udržiava zdravotníckych pracovníkov v bezpečí, najmä z dôvodu veľkého nedostatku osobných ochranných prostriedkov … Naozaj musíte pacientov roztriediť, aby ste mohli do zdravotníckych zariadení posielať iba osoby, ktoré skutočne potrebujú kritickú osobnú starostlivosť.“

Čo získate, keď zoberiete starnúcu populáciu a zmiešate sa v globálnej pandémii? Sen pre obchodníka na urýchlený rast.

„Zatiaľ čo mnohí odborníci v odbore uviedli, že prijatie spotrebiteľov bolo na začiatku roka 2020 v zlomovom bode, je jasné, že Covid-19 priniesol virtuálnu starostlivosť na rýchlu cestu k výraznému rastu,“ uviedol Charles Jones.

Aj keď Teladoc poskytuje služby všetkým vekovým skupinám, je prevdepodobné, že virtuálna medicína môže seniorom pomôcť lepšie starnúť. Zo všetkých akcií na tomto zozname by akcie TDOC mohli byť v budúcnosti s najväčšou prevádzkou.

ročný graf Biogen, zdroj: GOOGLE

Biogen (BIIB:NASDAQ)

Počas Covid-19 sa mnohé z farmaceutických spoločností, o ktorých by sme normálne počuli, utopili medzi správami o Gilead Sciences (NASDAQ: GILD), Regeneron (NASDAQ: REGN) a ďalších spoločnostiach, ktoré sa zaoberajú liečbou, vakcínami atď.

Pokiaľ však ide o starnutie, v súčasnosti je iba málo biotechnologických spoločností dôležitejších ako Biogen, ktorého liek na Alzheimerovú chorobu, aducanumab, má v treťom štvrťroku prejsť na schválenie Úradu pre kontrolu potravín a liečiv.

Bohužiaľ, pre dlhodobých investorov je schvaľovací proces lieku oneskorený, čo núti niektorých analytikov upravovať dátum uvedenia na trh do roku 2021 alebo dokonca do roku 2022. 

V konferenčnom vyjadrení spoločnosti ohľadom prvého kvartálu 2020 však generálny riaditeľ Michel Vounatsos zostal opatrne optimistický vo vývoji svojho lieku.

„Stále sme optimistickí, pokiaľ ide o perspektívu uvedenia aducanumabu na trh ako prvej terapie na zníženie klinického poklesu Alzheimerovej choroby. Stále pokračujeme v príprave trhu a pripravujeme sa na počiatočné zameranie v USA,“ uviedol Vounatsos.

„Dúfame, že aducanumab znamená začiatok éry nových potenciálnych spôsobov liečby Alzheimerovej choroby a naším cieľom je vybudovať širokú škálu licencií v rámci viacerých cieľov a možností.“

V prvom štvrťroku sa príjmy spoločnosti Biogen zvýšili o 1% na 3,5 miliardy dolárov, zatiaľ čo jej upravené čisté výnosy vzrástli o 15% na 1,3 miliardy dolárov. Vďaka menšiemu počtu akcií v obehu sa jej zisk na akciu medziročne zvýšil o 31%.

Až do doby, kedy prišiel aducanumab, bola spoločnosť Biogen väčšinou známa pre svoje lieky na roztrúsenú sklerózu. Schválenie jej lieku na Alzheimerovú chorobu by výrazne zmenilo jej profil rastu.

ročný graf Acadia Pharmaceuticals, zdroj: GOOGLE

Acadia Pharmaceuticals (ACAD:NASDAQ)

V apríli 2016 bol liek tejto spoločnosti – Nuplazid, ktorý sa používa na liečbu pacientov s Parkinsonovou chorobou, ktorí trpia halucináciami a klammi, schválený FDA na komerčné použitie.

V tejto fáze je to jediný produkt biotechnologickej spoločnosti.

V súčasnosti však pracuje na tom, aby bol Nuplazid schválený na liečbu psychózy spojenej s demenciou. V decembri Acadia hlásila pozitívne výsledky z klinického skúšania fázy III, ktoré ukázalo, že u pacientov v klinickom skúšaní s Nuplazidom bola trojnásobne nižšia pravdepodobnosť recidívy ich psychózy ako u placeba.

Ak to schváli FDA, stane sa prvou liečbou psychózy spojenej s demenciou. Vzhľadom na to, že 30% z ôsmich miliónov pacientov s demenciou v Amerike trpí nejakou psychózou, bolo by to vítaným doplnkom pre pacientov s demenciou v celej krajine.

Akcie spoločnosti Acadia majú medziročne nárast takmer 15% v porovnaní s celkovým výnosom -14% pre americký trhový index Morningstar. Investori, ktorí si kúpili akciu v takmer polovici marca, dosahujú ešte lepšie výsledky, čo je o niečo viac ako 57%-ne viac.

V súčasnosti, sa obchoduje s 21-násobným predajom, čo je výrazne viac ako päťročný priemer. Nevýhodou tejto hry je, že by sa medzičasom mohla dostať do procesu schvaľovania FDA, ktorý by s najväčšou pravdepodobnosťou poslal jej akcie na 50 alebo viac dolárov.

ročný graf Hillrom, zdroj GOOGLE

Hillrom (HRC:NYSE)

Výrobca špeciálnych postelí a iných výrobkov a služieb pre použitie v nemocniciach a iných zdravotníckych zariadeniach v Chicagu sa naďalej zameriava na technologickejšiu inováciu. Keď zápasíme s Covid-19, výrobky spoločnosti môžeme vidieť v popredí v nemocniciach po celej krajine.

V prezentácii spoločnosti v prvom štvrťroku Hillrom zdôraznila, že očakáva, že v roku 2020 vygeneruje z nových výrobkov viac ako 550 miliónov dolárov (z 300 miliónov pred dvoma rokmi). V roku 2019 tvorili nové výrobky 16% z celkových 2,9 miliárd dolárov. Investori môžu očakávať, že toto percento bude naďalej rásť.

23. apríla spoločnosť Hillrom ohlásila päť nových inovácií, ktoré majú pomôcť opatrovateľom bojovať s Covid-19. Pravdepodobne najväčšou inováciou bol systém MetaNeb, ktorý sa používa na respiračnú starostlivosť.

„Spoločnosť Hillrom získala povolenie na núdzové použitie od agentúry FDA na prispôsobenie systému MetaNeb tak, aby pomáhala pacientom s COVID-19 … Systém MetaNeb kombinuje dilatáciu pľúc, vylučovanie sekrécie a dodávku aerosólu do jediného integrovaného terapeutického sedenia a môže sa používať s akýmkoľvek ventilátorom. Klinické štúdie ukazujú, že oscilačná a pľúcna expanzná terapia znižuje čas ventilátora a znižuje dĺžku pobytu na JIS.“

Spoločnosť oznámila svoje výsledky za prvý štvrťrok v januári. Medzi hlavné body patrí zvýšenie príjmov o 6%, zvýšenie upraveného EPS o 11% a zvýšenie hrubej marže o 160 bázických bodov v tomto štvrťroku. 

Z dlhodobého hľadiska nemáte s Hillromom čo pokaziť. Z krátkodobého hľadiska je to vynikajúca defenzívna akcia na veľmi turbulentnom trhu.

ročný graf Ventas, zdroj: GOOGLE

Ventas (VTR:NYSE)

Zo všetkých akcií, ktoré by sa dali kúpiť, aby mohli ťažiť z trendu starnutia, musí byť Ventas jedným z väčších sklamaní. 

Za posledné tri roky klesla o 58%. Generálna riaditeľka Debra Cafaro za rok 2018 odviedla vynikajúcu prácu so správou spoločnosti. Aj keď v súčasnosti čelí významným výzvam vo svojom portfóliu o bývaní pre seniorov, v tomto odvetví je všeobecne uznávaná. 

Akciová spoločnosť Ventas má za posledné tri mesiace celkovú návratnosť 51%, a to predovšetkým preto, že vytvára 70% svojho čistého prevádzkového príjmu z bývania pre seniorov a mnoho prevádzkovateľov týchto zariadení hľadá odklady nájomného na pokrytie zvýšených nákladov spojených s starostlivosťou o pacientov.

Investori sa obávajú, že niečo sa stane niečo zlé. A tým by mohla byť štvrťročná dividenda vo výške 79 centov. 

Téza na kúpu je jednoduchá – akcie Ventas sa s týmto nízkym obchodovaním neobchodujú od roku 2009. S generálnym riaditeľom, ktorý je schopný ako Cafaro, spoločnosť Ventas to zvládne prostredníctvom svojej najnovšej výzvy.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár