10 akciových titulov pre druhé kolo koronavírusovej pandémie

Akcie Americké akcie Doprava Služby Spotrebiteľský sektor Technológie

Druhá časť

Prvá vlna pandémie choroby covid-19 spojená s reštriktívnymi opatreniami vlád priniesla na trhy extrémnu volatilitu a paniku. Vďaka podpore ekonomiky od centrálnych bánk a vlád sa však nálada na trhoch veľmi rýchlo zlepšila. Druhá vlna pandémie nie je vôbec vylúčená (niekto o nej hovorí už teraz) a firmy, ktoré sa novým podmienkam prispôsobia najlepšie, z nej môžu ťažiť dlhodobo.

Pandémia zmenila fungovanie ekonomiky v tom zmysle, že niektoré odvetvia, ako sú kultúra, pohostinstvá a ďalšie, prakticky zrušila (snáď dočasne), ale pre iné je príležitosťou. Jednou z oblastí, na ktoré bude mať pravdepodobne dlhodobý vplyv (už teraz sa hovorí o novom normále), je pracovný trh a možnosti práce z domu.

Mnoho ľudí chápe možnosť práce z domu ako výhodu, nemusia sa ale radovať dlho. Ak sa stane práca z domu novým normálom, nebude to trvať dlho a firmy budú zamestnanca hľadať inde ako na domácich trhoch, kde môžu byť drahí.

Je možno ešte skoro hovoriť o outsourcingu práce z domu vo veľkom, ale nie je od veci sa porozhliadnuť po firmách, ktoré z presunu práce domov môžu ťažiť.

päťročný graf Clorox Company, zdroj: GOOGLE

Clorox (CLX:NYSE)

Politici sa snažia otvárať ekonomiku (takmer) za každú cenu, ľudí ale zaujíma opätovné šírenie nákazy. Výrobca dezinfekčných prostriedkov Clorox je už od februára veľmi žeravým tovarom. Potom, čo sa epidemiologická situácia v máji ustálila, síce sa rast akcií zastavil, ale druhá vlna je pre Clorox vodou na mlyn.

päťročný graf Tesla, zdroj: GOOGLE

Tesla (TSLA:NASDAQ)

Extrémne „prevarená“ akcia, ktorá ale do prostredia nového normálu výborne zapadá. Koronavírus ukázal, že tradičné palivá môžu byť v čase kríz až príliš „traskavé“, pretože môžu okrem iného vyvolávať cenové vojny. Ceny ropy sa tak stávajú viac závislými na geopolitickej situácii. Tesla z toho v posledných mesiacoch dokáže dokonale ťažiť.

päťročný graf K12, zdroj: GOOGLE

K12 (LRN:NYSE)

Nielen práca z domu, ale aj učenie z domova sa môže stať novým normálom. V USA tieto tendencie okrem pandémie podporuje aj rastúce násilie na školách a istý celkový morálny úpadok a apatia mladých ľudí. Firma K12 mala už pred pandémiou vytvorenú kompletnú on-line infraštruktúru zameranú na komplexné vzdelávanie doma. To všetko stojí za tým, že akcie spoločnosti tento rok masívne spevnejú. Po prípadnej korekcii teda môže ísť o zaujímavý titul.

Zdroj: investicniweb

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár