10 akciových titulov pre druhé kolo koronavírusovej pandémie

Akcie Americké akcie Financie Technológie

Prvá časť

Prvá vlna pandémie choroby covid-19 spojená s reštriktívnymi opatreniami vlád priniesla na trhy extrémnu volatilitu a paniku. Vďaka podpore ekonomiky od centrálnych bánk a vlád sa však nálada na trhoch veľmi rýchlo zlepšila. Druhá vlna pandémie nie je vôbec vylúčená (niekto o nej hovorí už teraz) a firmy, ktoré sa novým podmienkam prispôsobia najlepšie, z nej môžu ťažiť dlhodobo.

Pandémia zmenila fungovanie ekonomiky v tom zmysle, že niektoré odvetvia, ako sú kultúra, pohostinstvá a ďalšie, prakticky zrušila (snáď dočasne), ale pre iné je príležitosťou. Jednou z oblastí, na ktoré bude mať pravdepodobne dlhodobý vplyv (už teraz sa hovorí o novom normále), je pracovný trh a možnosti práce z domu.

Mnoho ľudí chápe možnosť práce z domu ako výhodu, nemusia sa ale radovať dlho. Ak sa stane práca z domu novým normálom, nebude to trvať dlho a firmy budú zamestnanca hľadať inde ako na domácich trhoch, kde môžu byť drahí.

Je možno ešte skoro hovoriť o outsourcingu práce z domu vo veľkom, ale nie je od veci sa porozhliadnuť po firmách, ktoré z presunu práce domov môžu ťažiť.

päťročný graf E * Trade Financial, zdroj: GOOGLE

E * Trade Financial (ETFC:NASDAQ)

Typický príklad firmy, ktorá by za normálnych okolností pre investorov nebola až tak zaujímavá. V novom normále investori v oveľa väčšej miere investujú prostredníctvom elektronických platforiem z domova, snažia sa využiť prepady na trhoch a celkovo prejavujú (aj tí mladší, ktorí donedávna toľko neinvestovali) väčší záujem o investovanie a dianie na trhoch. To môže byť pre firmy ako E * Trade veľmi priaznivé. Aj preto akcie spoločnosti, ktorá príjemne prekvapila svojimi údajmi za druhý štvrťrok, od konca marca mohutne silnejú.

päťročný graf Upwork, zdroj: GOOGLE

Upwork (UPWK:NASDAQ)

Keď sa povie pandémia a práce z domu, mnoho ľudí napadne aplikácia Zoom. Pri zmene pracovného trhu ale môže veľkú rolu hrať sociálna sieť Upwork, ktorá spája podniky hľadajúce pomoc s konkrétnymi projektmi so špecializovanými nezávislými dodávateľmi. Ide o nový spôsob hľadania pracovnej sily, pri ktorom firmy dostávajú ponuky od freelancerov a vyberajú si na základe rôznych kritérií vrátane hodinovej sadzby, skúseností, vzdelania a podobne. Koronavírus urýchlil nástup takzvanej gig economy, v ktorej tradičné firmy stratia lojálneho zamestnanca. O to viac budú musieť investovať do hľadania tých nových, čo môže byť voda na mlyn pre firmy ako Upwork.

päťročný graf Intuit, zdroj: GOOGLE

Intuit (INTU:NASDAQ)

Dane sú nuda, ale do zoznamu akciových tipov sa vôjsť môžu. S rozvojom práce doma rýchlo porastie potreba daňového softvéru. Pre mnoho ľudí, ktorí s tým nemajú skúsenosti a budú musieť riešiť svoje dane, pôjde o nepríjemnú skúsenosť (často horšie, než je samotné platenie peňazí štátu). Pre výrobcov daňového softvéru ide o skvelú príležitosť, ako rozšíriť klientske portfólio.

Zdroj: investicniweb

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár