10 „blue chip“ dividendových akcií, ktoré prežili krízu a nakupujú ich hedžové fondy – ktoré to sú?

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Spotrebiteľský sektor Telekomunikácie Zdravotníctvo

Prvá časť

V tomto článku vám priblížime 10 vybraných „blue chip“ akcií. Než sa do toho ale pustíme, mali by sme si tento pojem osvetliť.

Pod termínom blue chip sa schovávajú akcie najväčších a najziskovejších spoločností obchodovaných na burze, ktoré majú stabilný rast a vyplácajú dividendy.

Ako si viedli blue chip akcie v uplynulom roku?

Pandemický rok 2020 bol z hľadiska výplaty dividend, prípadne ich navyšovania, jeden z najhorších. Prepad ekonomiky firmám spôsobil výpadok stabilného cash-flow, čo sa nutne muselo odraziť aj na výplate dividend. Index Dow Jones US Select Dividend, ktorý sleduje výkonnosť dividendových akcií, sa medziročne prepadol o takmer 5%, v porovnaní s viac ako 16%-ným nárastom všeobecnejšieho indexu S&P 500. Aj ďalšie dividendové indexy, ako napríklad S&P 500 Dividend Aristocrats, takisto v porovnaní so všeobecnejším indexom mierne strácali.

Prepad akcií, či už dividendových alebo nie, nastal na začiatku roka 2020. Tie dividendové sa však nedokázali tak skoro dostať na svoje predošlé hodnoty, na rozdiel od akcií technologických spoločností, u ktorých spätný vzostup nastal už v priebehu druhého kvartálu. Dividendové a hodnotové akcie začali stúpať až ku koncu minulého roka, kedy kúzlo technologických akcií začínalo pomaly opadať.

Týmto sa situácia líši v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma veľkými krízami. Ako v prípade hypotekárnej krízy v roku 2008, alebo prasknutie technologickej bubliny v roku 2000, dividendové indexy vtedy práve naopak výkonnosťou prekonávali širšie akciové indexy.

Pre investorov sú zaujímavé aj preto, lebo nezaznamenávajú tak silné prepady a výplata dividend znamená zaujímavý pasívny príjem. To môže byť užitočné najmä v časoch kríz pre tých, ktorí hľadajú dlhodobé investície.

Server Yahoo! Finance podľa vlastnej metodiky zoradil desať najobľúbenejších dividendových blue chip akcií nakupovaných zaistenými fondmi. Ktoré to sú?

Dividendový výnos: 2,44%

päťročný graf McDonalds, zdroj:GOOGLE

McDonald’s Corporation (MCD:NYSE)

Akcie notoricky známeho reťazca rýchleho občerstvenia McDonald’s boli súčasťou 65 amerických hedžových fondov – a to nielen vďaka dividendám a ich potenciálnemu nárastu, ale tiež vďaka vyhliadkam na stabilný rast ceny samotnej akcie.

Dividendy McDonald’s zvyšovala posledných 19 rokov a dividendový výnos dosahuje 2,41%. Notorická známosť obchodnej značky aj silný a stabilný obchodný model prispeli k tomu, že aj napriek zatváraniu ekonomík a napriek ďalším rôznym opatreniam sociálneho dištancovania, predaje poklesli absolútne zanedbateľne – v treťom kvartáli roka 2020 medziročne o zanedbateľné 2%.

Spoločnosť dokázala využiť on-line predaj cez donáškové služby alebo hustú sieť drive-through okienok a vďaka už predchádzajúcim investíciám a skúsenostiam s predajom cez internet tak môže byť na poli reštauračného biznisu dokonca jedným z víťazov súčasnej situácie.

Dividendový výnos: 4,54%

päťročný graf Verizon, zdroj: GOOGLE

Verizon Communications (VZ:NYSE)

Verizon je americká telekomunikačná firma, podľa príjmov druhá najväčšia na svete (po AT & T). Dividendy navyšuje už 14 rokov v rade a dividendový výnos v súčasnosti robí veľmi pekných 4,58%.

Pomer medzi dividendami a hodnotou čistých príjmov je zhruba 50%, takže sa očakáva, že je tu bezpečný priestor pre ich ďalší nárast aj v budúcnosti. Investori tiež predpokladajú, že firma bude profitovať z prechodu na siete 5G, ktorý urobí telekomunikačný sektor ešte významnejšie, než je dnes.

Dividendový výnos: 3,48%

päťročný graf Merck, zdroj: GOOGLE

Merck & Co. (MRK:NYSE)

Merck je americká farmaceutická firma, jedna z najväčších na svete. Zameriava sa na výskum, vývoj a výrobu liečiv proti najrôznejším druhom chorôb. Dividendový výnos činí zhruba 3,37%.

Jej akcie boli súčasťou 80 amerických hedžových fondov a analytici predpokladajú, že dividendy sa budú naďalej navyšovať. Priestor tu je – pomer medzi dividendami a čistými príjmami je iba 43% a stabilitu biznisu nemá čo ohroziť.

Dividendový výnos: 2,54%

päťročný graf Johnson Johnson, zdroj: GOOGLE

Johnson & Johnson (JNJ:NYSE)

Akcie Johnson & Johnson sú dlhodobo považované za jedny z najlepších blue chip akcií, ktoré je možné na trhu kúpiť. Dividenda sa navyšuje celých 58 rokov za sebou a jej výplata je plne podporená stabilnými číslami na súvahe.

Firma sa zaoberá výrobou farmaceutických prípravkov, zdravotníckych pomôcok alebo drogistického tovaru a teda v podstate nebola zasiahnutá koronavírusovou krízou. Ba naopak – je jednou z mála firiem, ktoré dokázali vyvinúť vakcínu proti koronavírusu, na čom môže slušne zarobiť. V súčasnej dobe má vakcína za sebou posledné štádium klinických skúšok a firma plánuje v priebehu februára požiadať o povolenie na použitie v USA a Európskej Únii.

Dividendový výnos: 2,33%

päťročný graf JPMorgan, zdroj: GOOGLE

JPMorgan Chase & Co (JPM:NYSE)

Nejobľúbenejšou akciou medzi zaistenými fondmi sú akcie JPMorgan Chase & Co (americký bankový gigan) – teraz sú súčasťou 118 amerických hedžových fondov.

Vďaka diverzifikovanému portfóliu služieb, dlhoročným skúsenostiam (ide o jednu z najstarších bánk sveta) a kvalitnému manažmentu bola JPMorgan Chase & Co jednou z mála bánk, ktoré dokázali byť profitabilné aj počas ekonomickej krízy spôsobenej koronavírusom. Dividendová výnosnosť akcie je zhruba 2,8%. Banka tiež nedávno oznámila, že plánuje spätne odkúpiť svoje vlastné akcie za 30 miliárd dolárov – nasvedčovalo by to tomu, že banka má voľné finančné prostriedky a že cena akcií môže byť stále podhodnotená.

Zdroj: finex

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár