10 „blue chip“ dividendových akcií, ktoré prežili krízu a nakupujú ich hedžové fondy – ktoré to sú?

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa Spotrebiteľský sektor Technológie Zdravotníctvo

Druhá časť

V tomto článku vám priblížime 10 vybraných „blue chip“ akcií. Než sa do toho ale pustíme, mali by sme si tento pojem osvetliť.

Pod termínom blue chip sa schovávajú akcie najväčších a najziskovejších spoločností obchodovaných na burze, ktoré majú stabilný rast a vyplácajú dividendy.

Ako si viedli blue chip akcie v uplynulom roku?

Pandemický rok 2020 bol z hľadiska výplaty dividend, prípadne ich navyšovania, jeden z najhorších. Prepad ekonomiky firmám spôsobil výpadok stabilného cash-flow, čo sa nutne muselo odraziť aj na výplate dividend. Index Dow Jones US Select Dividend, ktorý sleduje výkonnosť dividendových akcií, sa medziročne prepadol o takmer 5%, v porovnaní s viac ako 16%-ným nárastom všeobecnejšieho indexu S&P 500. Aj ďalšie dividendové indexy, ako napríklad S&P 500 Dividend Aristocrats, takisto v porovnaní so všeobecnejším indexom mierne strácali.

Prepad akcií, či už dividendových alebo nie, nastal na začiatku roka 2020. Tie dividendové sa však nedokázali tak skoro dostať na svoje predošlé hodnoty, na rozdiel od akcií technologických spoločností, u ktorých spätný vzostup nastal už v priebehu druhého kvartálu. Dividendové a hodnotové akcie začali stúpať až ku koncu minulého roka, kedy kúzlo technologických akcií začínalo pomaly opadať.

Týmto sa situácia líši v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma veľkými krízami. Ako v prípade hypotekárnej krízy v roku 2008, alebo prasknutie technologickej bubliny v roku 2000, dividendové indexy vtedy práve naopak výkonnosťou prekonávali širšie akciové indexy.

Pre investorov sú zaujímavé aj preto, lebo nezaznamenávajú tak silné prepady a výplata dividend znamená zaujímavý pasívny príjem. To môže byť užitočné najmä v časoch kríz pre tých, ktorí hľadajú dlhodobé investície.

Server Yahoo! Finance podľa vlastnej metodiky zoradil desať najobľúbenejších dividendových blue chip akcií nakupovaných zaistenými fondmi. Ktoré to sú?

Dividendový výnos: 4,64%


päťročný graf Chevron, zdroj: GOOGLE

Chevron Corporation (CVX:NYSE)

Obria spoločnosť Chevron, ktorá sa zaoberá všetkým, čo je spojené s ropou a zemným plynom, je obľúbená hlavne kvôli svojej dlhej histórii výplaty dividend. Tie zvyšovala celých posledných 33 rokov, čím právom patrí medzi dividendových aristokratov. Dividendu dokázala zvýšiť aj v roku 2020, kedy sa ropa obchodovala na niekoľkoročných minimách, čo pre rad konkurentov znamenalo boj o vlastné prežitie.

Chevron patrí medzi najvýnosnejšie akcie indexu Dow Jones Industrial Average – výnos v súčasnosti vychádza na približne 5,41%. Vďaka stabilite spoločnosti a vysokému výnosu je táto akcia súčasťou 43 amerických hedžových fondov.

Dividendový výnos: 3,05%

päťročný graf Amgen, zdroj: GOOGLE

Amgen Inc. (AMGN:NASDAQ)

Amgen je americká biotechnologická firma zaoberajúca sa výrobou, výskumom a vývojom biofarmaceutík. Firma zvyšovala dividendy v posledných deviatich rokoch vďaka stabilnému a solídnemu cashflow.

Firma dokonca v poslednom kvartáli medziročne zvýšila svoje tržby o 12%. Čísla tak naznačujú, že dividendový výnos, ktorý v súčasnosti predstavuje 2,79%, môžeme s istotou očakávať aj v budúcnosti.

Dividendový výnos: 3,21%

päťročný gtraf 3M, zdroj. GOOGLE

3M Company (MMM:NYSE)

3M Company je americký konglomerát firiem, ktoré vyrábajú široké portfólio priemyselných výrobkov a jej akcie sú pre dividendové portfólio považované za jedny z najlepších. Firma vypláca dividendy posledných 100 rokov a nepretržite ich navyšuje posledných 62 rokov.

Nie je dôvod predpokladať, že by sa niečo za posledný rok zmenilo. Obchodný model je veľmi stabilný a dividendy sa pravdepodobne budú dvíhať aj naďalej. Tomu nasvedčuje napríklad to, že sa za tretí kvartál minulého roka na dividendách vyplatilo 847 miliónov dolárov, oproti tomu voľný cashflow dosiahol až 2,2 miliardy dolárov.

Dividendový výnos: 3,03%

päťročný graf Cisco Systems, zdroj. GOOGLE

Cisco Systems, Inc. (CSCO:NASDAQ)

Cisco je americká firma zaoberajúca sa hlavne výrobou a vývojom hardvérových sieťových prvkov. Ich akcie sú u hedžových fondov obľúbené jednak vďaka silným dividendám, tak i vďaka potenciálu na zvýšenie ceny samotnej akcie. Dividendy firma zvyšuje už deväť rokov a dividendový výnos dosahuje takmer 4%.

Hedžový fond Heartland Opportunistic Value Fund vo svojej správe pre investorov nedávno napísal:

„Cisco zaznamenalo celkový výpadok príjmov kvôli tomu, že firmy držali investície do hardvéru. My veríme, že Cisco prechádza iba dočasnými komplikáciami a že firma dokáže pokračovať v zmene svojho obchodného modelu a viac sa zameriavať na softvér a služby, čo by generovalo pravidelnejšie príjem. P / E dosahuje veľmi atraktívne hodnoty 12 a voľný cash flow dosahuje až 10% celkového výnosu.“

Dividendový výnos: 3,30%

päťročný graf Coca Cola, zdroj: GOOGLE

The Coca-Cola Company (KO:NYSE)

Coca-Cola bola vo všetkých dobách považovaná za najbezpečnejšiu akciu dividendového portfólia. Dividendy firma zvyšuje 58 rokov za sebou a dividendový výnos dosahuje 3,38%.

Množstvo vyplatených dividend vynikne pri vyjadrení v absolútnych číslach – za rok 2019 vyplatila firma na dividendách 6,8 miliardy dolárov. Spoločnosť naďalej pracuje na optimalizácii výrobkového portfólia, inováciách a zefektívnenie marketingu, a tak by sa politika vyplácania štedrých dividend meniť určite nemala.

Zdroj: finex

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár