10 dividendových akcií zvyšujúcich výplaty

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Spotrebiteľský sektor

Druhá časť

Existujú dva typy dividendových akcií – tie, ktoré každoročne zvyšujú svoje ročné výplaty dividend (často sa označujú ako dividendoví aristokrati) a tie, ktoré každoročne zvyšujú svoje ročné dividendy o dvojciferné percentá. 

Rob Carrick s pomocou Toma Connollyho zostavili zoznam akcií, ktoré priniesli 10-ročný anualizovaný rast dividend o 7,2%.

Prečo 7,2%? 

Je to suma rastu, ktorú potrebujete na základe “Rule of 72” – 72 vydelené 7,2% sa rovná 10– počet rokov rastu potrebných na zdvojnásobenie výplaty dividend spoločnosti. 

Medzitým tu je 10 dividendových akcií, ktoré pravdepodobne urobia to isté:

  • Masco (NYSE:MAS)  
  • Rollins (NYSE:ROL) 
  • Moelis & Company (NYSE:MC) 
  • Tractor Supply (NASDAQ:TSCO)
  • Victory Capital (NASDAQ:VCTR) 
  • GlaxoSmithKline (NYSE:GSK) 
  • T. Rowe Price (NASDAQ:TROW)  
  • S&P Global (NYSE:SPGI) 
  • Open Text (NASDAQ:OTEX)
  • FirstService (NASDAQ:FSV)

Dividendový výnos: 3,89%

päťročný graf Moelis & Company, zdroj: GOOGLE

Moelis & Company (MC:NYSE)

Moelis & Company je nezávislou investičnou bankou sídliacou v New Yorku, ktorá bola zverejnená  na burze v apríli 2014, s podielom 25 dolárov. 

Ak ste kúpili časť jej počiatočnej verejnej ponuky (IPO) a vlastníte ich dodnes, obchodujete so ziskom 119%. 

Niet pochýb o tom, že investičná banka mala svoje vzostupy aj pády. V júni 2018 flirtovala so 70 dolármi a potom počas korekcie z marca 2020 postupne klesla na svoje 52-týždňové minimum 22,11 dolárov.

10. februára 2021 spoločnosť oznámila rekordné príjmy za štvrtý kvartál 2020 vo výške 422 miliónov dolárov, čo je nárast o 89% oproti predchádzajúcemu roku. Pointa – jej upravený čistý príjem bol 146 miliónov dolárov, čo je výrazný nárast z 26 miliónov dolárov v 4. štvrťroku 2019.

V roku 2020 spoločnosť vyplatila dividendy a vykonala spätné odkúpenie akcií v celkovej výške takmer 275 miliónov dolárov. Zahŕňala špeciálnu dividendu vo výške 2 doláre za akciu vyplatenú v decembri, pričom tiež zvýšila pravidelnú štvrťročnú dividendu o 44% oproti predchádzajúcemu štvrťroku a 8% od úrovne spred roka 2019.

Dividendový výnos: 1,20%

päťročný graf Tractor Supply, zdroj: GOOGLE

Tractor Supply (TSCO:NASDAQ)

Tractor Supply je jednou z najobľúbenejších spoločností, či už maloobchodných alebo iných. Jej obchodný model slúžiaci vidieckemu životnému štýlu má obrovský zmysel. 

V roku 2001 spoločnosť Tractor Supply uskutočnila transformačnú akvizíciu a získala skrachovanú firmu Quality Stores v Michigane, konkurenta s 85 obchodmi v tom čase. Mala dokopy 323 obchodov. Dnes ich má takmer 2 000.

Pri ďalšej akvizícii, ktorá sa uskutočnila, už také šťastie nemali. V roku 2016 získala Petsense, maloobchod s chovateľskými potrebami, za 116 miliónov dolárov. Spoločnosť Petsense mala v tom čase 136 obchodov. V 4. štvrťroku 2020 mala spoločnosť v súvislosti s akvizíciou Petsense nepeňažné náklady na zníženie hodnoty pred zdanením vo výške 74,1 milióna dolárov. 

V dôsledku tohto poplatku bol prevádzkový príjem spoločnosti Tractor Supply vo štvrtom štvrťroku 184,5 milióna dolárov, čo je o 3,1% menej ako pred rokom. Pozitívne je, že tržby vo štvrtom štvrťroku boli v porovnaní s štvrtým kvartálom 2019 vyššie o 31,3%. 

Predstavenstvo 28. januára oznámilo, že zvýši svoju štvrťročnú dividendu o 30% na 52 centov za akciu. 

Tractor Supply je vynikajúca maloobchodná akcia na dlhodobé vlastníctvo.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár