10 dôvodov, prečo akcie môžu ďalej silnieť. Môžu, ale nemusia

Akcie Ekonomika Zaujímavosti

Hlavný globálny akciový analytik od Goldman Sachs – Peter Oppenheimer našiel hneď desať dôvodov, prečo by rally na americkom akciovom trhu nemusela byť u konca. Vo svetle súčasných výpredajov (predovšetkým) technologických titulov snáď odvážna myšlienka, snáď len snaha nahnať klientov do krátkodobo nevýhodných obchodov. U Goldman nikdy neviete.

Technologické tituly v USA majú za sebou niekoľko veľmi nevydarených obchodných seáns, index Nasdaq Composite zvládol za tri seansy skorigovať o 10%. Začína hlbší prepad? Nikto nevie, dokonca ani Peter Oppenheimer z Goldman Sachs. Ten síce zverejnil desať možných dôvodov pokračovania rally na akciových trhoch, zároveň ale nejeden z nich doplnil varovaním, že to vlastne tak celkom fungovať nemusí. A aj keby Oppenheimer nepochyboval, nie je zložité si u väčšiny argumentov predstaviť solídne pôsobiace protiargumenty.

  1. Akciový trh je stále vo fáze nádeje v rámci dlhodobého cyklu. Tá nastáva bezprostredne po silnej recesii. To by vysvetľovalo tohtoročné prudké oživenie na burzách. Budiž.
  2. Nádej na relatívne skoro dostupnú vakcínu na Covid-19 pomáha hospodárskemu oživeniu (skrz rozhodnutie politikov o uvoľnení fungovania ekonomík). Trochu s otáznikom.
  3. Ekonómovia sú optimistickejší ohľadom tempa zotavovania hospodárstva. Aj Goldman Sachs poupravili svoju prognózu, ďalší hráči z Wall Street môžu nasledovať. Čo keď ale zafúka nejaký nečakaný vietor? To potom všetky zamieria opačným smerom.
  4. Indikátor medvedej nálady z dielne Goldman Sachs (vlani výrazne zvýšený) teraz neukazuje na veľké riziko masívnych výpredajov, hoci sú valuácie akcií vysoké.
  5. Centrálne banky a vlády budú naďalej podporovať trhy a ekonomiku.
  6. Riziková prémia akciového trhu (očakávaná návratnosť akcií v porovnaní s návratnosťou dlhopisov) má kam klesať. Dividendové výnosy síce s rastom cien akcií a skôr pozastavovaním a poklesom dividend padajú, oproti výnosom dlhopisov sú ale stále celkom atraktívne.
  7. Minimálne úrokové sadzby sú naďalej podporou pre akcie.
  8. Akciový trh je účinným zaistením proti výkyvom miery inflácie (hoci Goldman Sachs nečaká v USA výraznejší vzostup miery rastu spotrebiteľských cien).
  9. Predovšetkým akcie firiem so silnými bilanciami sú atraktívne v porovnaní s firemnými dlhopismi.
  10. Pokračuje digitálna revolúcia. Posuny v ekonomike a na akciových trhoch smerom k technológiám by mali pokračovať aj napriek krátkodobým výkyvom spojených s technologickými titulmi na burze.

Akciový trh na prelome augusta a septembra odrážal pomerne optimistické očakávania ohľadom oživenia ekonomiky. Tie sa nemusia naplniť, a potom by podľa Oppenheimera mohli akcie odpísať okolo 10%. Ekonomická verejnosť však nie je takto optimistická. Dlhodobo pravdepodobne neprerobíte, musíte ale vedieť ustáť možnú krátkodobú (i strednodobú) volatilitu.

Zdroj: investicniweb

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár