10 európskych akcií s vysokým výnosom

Akcie Dividendy Európske akcie Financie Priemysel Spotrebiteľský sektor Základné materiály Zdravotníctvo

Druhá časť

Hľadáte ďalšie príjmy v tomto prostredí s nízkym úrokom? Zoznámte sa s týmito 10 európskymi akciami s vysokými výnosmi, ktoré odmenili svojich akcionárov zvyšovaním dividend najmenej 10-timi a viac rokmi po sebe.

Európska dividenda

V Európe sa spoločnosti viac zameriavajú na vyplácanie určitého percenta zo svojich ziskov ako dividend. V USA majú spoločnosti väčšinou dividendovú politiku zameranú na po sebe nasledujúce roky zvyšovania dividend. Spoločnosti v Európe, ktoré vyplácajú štvrťročné dividendy, sú zriedkavé. Konečná alebo predbežná dividenda na odmeňovanie akcionárov je bežnejšia. Štandardné je vyplácanie dividend raz alebo dvakrát ročne. Pre investorov je ťažšie zistiť rôzne zrážkové dane z dividend a procesy spätného získavania.

Pre získanie ročného príjmu pre váš odchod do dôchodku je vysoký výnos zaujímavý, ale majte na pamäti výnosovú pascu.

Vybrali sme pre vás 10 európskych akcií s vysokým výnosom a s dividendovým výnosom vyšším ako 3,5%, ktoré boli schopné zvýšiť svoje dividendy najmenej 10 po sebe nasledujúcich rokov.

10 európskych akcií s vysokým výnosom

Tu je náš výber 10 európskych akcií s vysokým výnosom, ktoré stoja za zváženie v portfóliu výnosových dividend a ktoré sú dobrým východiskovým bodom pre ďalšiu analýzu pre každého investora pre rast dividend.

zdroj: moneyinvestexpert.com

BASF (BAS:ETR)

Výnos z dividend: 4,9%
Sektor: základné materiály
Zvyšovanie dividend v rokoch: 10
Výplatný pomer: N/A
Priemerný rast dividendy za 5 rokov: 3,3%

päťročný graf Basf, zdroj: GOOGLE

Nemecká spoločnosť BASF SE pôsobí ako chemická spoločnosť na celom svete. Pôsobí v šiestich segmentoch: chemikálie, materiály, priemyselné riešenia, povrchové technológie, výživa a starostlivosť a poľnohospodárske riešenia. Spoločnosť BASF SE bola založená v roku 1865 a je najväčším výrobcom chemikálií na svete. Cena akcií spoločnosti BASF poklesla kvôli Covid-19, ale je takmer späť na úrovni zo začiatku roku 2020. Vzhľadom na momentálne negatívny zisk na akciu (znehodnotenie v roku 2020) nie je pomer výplat k dispozícii.

Ahold Delhaize NV (AD:AMS)

Výnos z dividend: 3,9%
Sektor: spotrebiteľský sektor
Zvyšovanie dividend v rokoch: 12
Výplatný pomer: 53%
Priemerný rast dividendy za 5 rokov: 9,6%

päťročný graf Ahold Delhaize, zdroj: GOOGLE

Spoločnosť Koninklijke Ahold Delhaize N.V. prevádzkuje maloobchodné predajne potravín predovšetkým v Európe a Spojených štátoch. Medzi formáty obchodov spoločnosti patria supermarkety, samoobsluhy, kompaktné hypermarkety, oblečenie, drogéria, hypermarkety a obchody s vínom a alkoholom. Spoločnosť Ahold Delhaize N.V. bola založená v roku 1887 a ústredie má v holandskom Zaandame.

Sanofi (SAN:EPI)

Výnos z dividend: 3,9%
Sektor: zdravotná starostlivosť
Zvyšovanie dividend v rokoch: 25
Výplatný pomer: 35%
Priemerný rast dividendy za 5 rokov: 2,0%

päťročný graf Sanofi, zdroj: GOOGLE

Sanofi poskytuje terapeutické riešenia a na celom svete je podľa výnosov (40,46 miliárd) 7. najväčšou farmaceutickou spoločnosťou na svete. Spoločnosť bola predtým známa ako Sanofi-Aventis. Spoločnosť Sanofi bola založená v roku 1994 a ústredie má v Paríži vo Francúzsku.

BAE Systems plc (BA:LON)

Výnos z dividend: 3,8%
Sektor: priemysel
Zvyšovanie dividend v rokoch: 16
Výplatný pomer: 51%
Priemerný rast dividendy za 5 rokov: 3%

päťročný graf BAE Systems, zdroj: GOOGLE

BAE Systems Plc. sa zaoberá návrhom, vývojom, výrobou a podporou obranných a kozmických systémov používaných vo vzduchu, na zemi, na mori a vo vesmíre. Spoločnosť bola založená v roku 1979 a sídli v Londýne vo Veľkej Británii.

Groupe Bruxelles Lambert SA (GBLB:ERB)

Výnos z dividend: 3,8%
Sektor: finančné služby
Zvyšovanie dividend v rokoch: 20
Výplatný pomer: 51%
Priemerný rast dividendy za 5 rokov: 2,5%

päťročný graf GBL, zdroj: GOOGLE

Spoločnosť Groupe Bruxelles Lambert SA investuje do portfólia priemyselných a servisných spoločností pôsobiacich v rôznych odvetviach. Spoločnosť pôsobí v štyroch segmentoch: Holding, Imerys, Webhelp a Sienna Capital. Pôsobí najmä v Belgicku a okrem iného aj v ďalších európskych krajinách, Severnej Amerike a medzinárodne. Spoločnosť bola založená v roku 1902 a sídli v Bruseli v Belgicku.

Pre kompletný obraz je nižšie uvedená tabuľka 10 európskych akcií s vysokým výnosom a dividendovým výnosom vyšším ako 3,5%, ktoré dokázali svoje dividendy zvyšovať najmenej 10 rokov po sebe.

zdroj: moneyinvestexpert.com

Záver

Táto top 10 môže slúžiť ako inšpirácia a východiskový bod pre investorov, ktorí vo svojom portfóliu hľadajú ďalšie európske akcie s vysokým výnosom. Viac ako 10 po sebe nasledujúcich rokov zvyšovania dividend môže poskytnúť “pohodlie”. Pandémia Covid však ešte nie je na konci a mohla by mať vplyv na vyššie uvedené spoločnosti a ich dividendovú politiku, aj keď majú dobrý obchodný model.

Zdroj: moneyinvestexpert

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár