10 najlepších akcií na rok 2021 podľa kritérií Warrena Buffetta

Akcie Americké akcie Dividendy Zaujímavosti

Druhá časť

Warren Buffett sa preslávil ako jeden z najúspešnejších investorov na svete, ale aj ako predseda predstavenstva a generálny riaditeľ holdingovej spoločnosti Berkshire Hathaway, ktorej ocenenie sa v súčasnosti pohybuje už okolo 524 miliárd dolárov.

Za svoj úspech Buffett vďačí predovšetkým svojmu učiteľovi a mentorovi Benjaminovi Grahamovi, ktorý ho zasvätil do zásad takzvaného hodnotového investovania. Za jeho majetkom, ktorý momentálne dosahuje približne 86,2 miliárd dolárov, stoja ale aj jeho kritériá a pravidlá, podľa ktorých vyberá investície do jednotlivých akciových titulov.

V skutočnosti nie sú tieto kritériá nejako zvlášť ťažké a do svojej investičnej stratégie ich môže aplikovať prakticky každý. Nižšie vám najprv predstavíme najdôležitejšie z nich, podľa ktorých sa môžete riadiť aj v roku 2021.

Investujte do akcií, keď sa ostatní boja

Jednou z najlepších rád od Warrena Buffetta je nepochybne tá ohľadom nákupu akcií v časoch, keď ostatných investorov ovláda strach a zdráhajú sa investovať – ​​v čase prepadu.

Presne v takej chvíli je podľa neho čas na to byť chamtivý. Podľa väčšiny investorov, ktorí sa týmto pravidlom riadia je táto rada na nezaplatenie a jej aplikovanie im, aj počas pandemického prepadu akciových trhov tohto roka, prinieslo nemalé zisky.

V podobných situáciách by ste mali podľa Buffetta investovať veľké sumy, čo potvrdzuje aj jeho citát: „Keď prší zlato vezmite si na neho vedro nielen náprstok.”

Investujte do vysoko ziskových spoločností

Jedným z tajomstiev úspechu Warrena Buffetta je aj investovanie do vysoko ziskových spoločností. Vo výsledku sa oproti ostatným investorom zameriava predovšetkým na ukazovatele ako je rentabilita vlastného kapitálu (ROE) a rentabilita investovaného kapitálu (ROCE).

Titulom, ktorý disponuje vysokými hodnotami u oboch ukazovateľov sú napríklad akcie Apple. Apple dokáže generovať dostatočne veľké zisky na to, aby ich mohol opätovne investovať do svojho podnikania, čo logicky vedie k rýchlejšiemu rastu spoločnosti.

Zamerajte sa na spoločnosti s dlhodobou konkurenčnou výhodou

Posledným zo základných pravidiel Warrena Buffetta je aj výber zo spoločností, ktoré majú dlhodobú konkurenčnú výhodu, čiže jeho slovami „economic moats“.

V praxi sa môže jednať napríklad o spoločnosti, ktoré disponujú silnou značkou, technologickú výhodou, nejakým patentom alebo napríklad veľmi silným manažmentom. Kľúčový je teda fakt, že má spoločnosť silnú pozíciu na trhu, čo naskrz chráni jej zisky.

Warren Buffett prirovnáva spoločnosti k hradom, ktoré ku svojmu prežitiu potrebujú práve silné priekopy s dlhou výdržou, ktoré ich dokážu efektívne ochrániť pred ich nepriateľmi čiže konkurenciou.

Tieto tri uvedené kritériá nie sú jediné, podľa ktorých sa Warren Buffett riadi, ale pre začiatok vám určite pomôžu pri výbere silných a kvalitných akcií. Za týmto účelom sme sa vám navyše rozhodli ponúknuť aj výber 10 najlepších akcií z portfólia Warrena Buffetta, ktoré všetko teraz spĺňajú a môžu vám zaistiť zaujímavé zisky v roku 2021.

päťročný graf Moody’s, zdroj: GOOGLE

5. Moodys Corporation (MCO:NYSE)

Moodys Corporation (MCO) patrí medzi jedny z najstarších akciových podielov Berkshire Hathaway, ktoré k 30. septembru vlastnilo už 24,67 miliónov akcií s 13%-ným podielom v spoločnosti. MCO sa navyše radí medzi jedny z najvýkonnejších Buffettových akcií za posledné desaťročia s ročnými výnosmi okolo 28%.

Kvalitu tejto ratingovej spoločnosti potvrdzuje aj jej hodnotenie zo strany Buffetta, ktorý ju nazval ako „fantastický business“ a poukázal aj na jej silnú pozíciu na trhu.

MCO spĺňa ďalšie jedno z jeho kritérií – dlhodobú konkurenčnú výhodu, o ktorej sme sa zmienili už na začiatku tohto článku. Spoločnosť vďaka nej dokáže dlhodobo generovať vysoké zisky, pričom jej prevádzková marža medziročne stále rastie. Samotné P / E akcií sa momentálne pohybuje kúsok nad 21.

Dividendový výnos: 4,72%

päťročný graf Kraft Heinz, zdroj: GOOGLE

4. Kraft Heinz Company (KHC:NASDAQ)

Kraft Heinz Company (KHC) je treťou najväčšou potravinárskou spoločnosťou na území Severnej Ameriky a nie je tak divu, že v nej vlastní podiel aj samotný Buffett. Vo výsledku vlastní viac ako 325,6 miliónov ich akcií, ktoré získal v rámci fúzie spoločností Kraft a Heinz v roku 2015.

V skutočnosti však zo svojej investície nie je nejako zvlášť nadšený, a to aj napriek tomu, že od tej doby cena akcií vzrástla o 55%. Počas jedného zo svojich rozhovorov priznal, že akcií Kraft nakúpil príliš veľa, a keby jeho podiel nebol tak vysoký pokojne by ho aj predal. Avšak aj napriek tomu verí, že KHC je stále dobrý biznis.

Dividendový výnos: 1,40%

päťročný graf American Expres, zdroj: GOOGLE

3. American Express (AXP:NYSE)

Spoločnosť poskytujúca finančné služby a kreditné karty American Express (AXP) je s Warrenom Buffettom často spájaná, a aby nie, keď do nej investoval už v roku 1964. Na konci septembra tohto roka sa jeho celkový podiel vyšplhal na 19% a teda 151 miliónov akcií.

Keďže Buffettovi na spoločnosti záleží, stretol sa počas pandémie koronavírusu aj s generálnym riaditeľom spoločnosti Stephenom Squerim. V rámci tohto rozhovoru zdôraznil, aby sa spoločnosť zamerala predovšetkým na upevnenie dobrého mena spoločnosti.

V nadväznosti na to American Express prešiel k úprave odmien svojich členov a začal uprednostňovať zákaznícke služby. Zisk spoločnosti sa však tento rok znížil na polovicu, čo viedlo aj k zdvojnásobeniu P / E na 28. To môže indikovať zaujímavú príležitosť k nákupu.

Dividendový výnos: 3,29%

päťročný graf Coca Cola, zdroj: GOOGLE

2. Coca-Cola (KO:NYSE)

Buffett nie je len nadšeným investorom Coca-Coly (KO), ale aj jej horlivým konzumentom. To potvrdil už v roku 2015, kedy sa nechal počuť, že Cola tvorí približne 25% jeho denného kalorického príjmu. Možno aj práve preto v portfóliu Berkshire môžeme nájsť už 400 miliónov akcií tejto spoločnosti.

Warren Buffett naďalej tvrdí, že sa nemieni vzdať ani jedinej akcie. Zatiaľ si za svojím slovom pevne stojí a akcie Coly sú jeho najdlhšie držaná investícia vôbec.

Na druhú stranu, predaj nealkoholických nápojov na trhoch pomaly klesá, čo sa odrazilo aj na tržbách Coca-Coly, ktoré medzi rokmi 2015 a 2018 spadli o viac ako 25%. Napriek tomu, spoločnosť v roku 2019 dosiahla 24%-nú maržu a stále sa jej darí udržať medzi jednými z najcennejších značiek sveta. Samotné P / E o hodnote 27 je najnižšie za posledné 4 roky.

Veľká prednosť vedenia Coca-Cola Company je schopnosť prispôsobovať sa trendom. Management si je vedomý trendu odklonenia sa od kolových nápojov, preto nezotrváva a snaží sa upevniť si miesto na trhu nápojov inými typmi nápojov.

Dividendový výnos: 2,18%

päťročný graf Bank of America, zdroj: GOOGLE

1. Bank of America (BAC:NYSE)

Posledným a zároveň najobľúbenejším titulom Warrena Buffetta je bezpochyby Bank of America (BAC). K 30. septembru 2020 Berkshire Hathaway vlastnilo 1,01 miliardy akcií tejto spoločnosti. Zároveň išlo aj o jedinú banku, u ktorej Buffett počas pandémie akcie nepredával, ale naopak nakupoval. Celkom v treťom štvrťroku prikúpil 85 miliónov kusov akcií.

Aj napriek tomu mali tohtoročné udalosti na akcie Bank of America dopad, a to v podobe poklesu ich ceny, ktorá sa v treťom štvrťroku pohybovala medzi 23 až 24 dolármi, načo v septembri začala zaznamenávať astť. V súčasnosti je cena jej akcií už na 30 dolároch na akciu s P / E mierne pod 15.

Zdroj: finex

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár