10 najlepších akcií na rok 2021 podľa kritérií Warrena Buffetta

Akcie Americké akcie Dividendy Zaujímavosti

Prvá časť

Warren Buffett sa preslávil ako jeden z najúspešnejších investorov na svete, ale aj ako predseda predstavenstva a generálny riaditeľ holdingovej spoločnosti Berkshire Hathaway, ktorej ocenenie sa v súčasnosti pohybuje už okolo 524 miliárd dolárov.

Za svoj úspech Buffett vďačí predovšetkým svojmu učiteľovi a mentorovi Benjaminovi Grahamovi, ktorý ho zasvätil do zásad takzvaného hodnotového investovania. Za jeho majetkom, ktorý momentálne dosahuje približne 86,2 miliárd dolárov, stoja ale aj jeho kritériá a pravidlá, podľa ktorých vyberá investície do jednotlivých akciových titulov.

V skutočnosti nie sú tieto kritériá nejako zvlášť ťažké a do svojej investičnej stratégie ich môže aplikovať prakticky každý. Nižšie vám najprv predstavíme najdôležitejšie z nich, podľa ktorých sa môžete riadiť aj v roku 2021.

Investujte do akcií, keď sa ostatní boja

Jednou z najlepších rád od Warrena Buffetta je nepochybne tá ohľadom nákupu akcií v časoch, keď ostatných investorov ovláda strach a zdráhajú sa investovať – ​​v čase prepadu.

Presne v takej chvíli je podľa neho čas na to byť chamtivý. Podľa väčšiny investorov, ktorí sa týmto pravidlom riadia je táto rada na nezaplatenie a jej aplikovanie im, aj počas pandemického prepadu akciových trhov tohto roka, prinieslo nemalé zisky.

V podobných situáciách by ste mali podľa Buffetta investovať veľké sumy, čo potvrdzuje aj jeho citát: „Keď prší zlato vezmite si na neho vedro nielen náprstok.”

Investujte do vysoko ziskových spoločností

Jedným z tajomstiev úspechu Warrena Buffetta je aj investovanie do vysoko ziskových spoločností. Vo výsledku sa oproti ostatným investorom zameriava predovšetkým na ukazovatele ako je rentabilita vlastného kapitálu (ROE) a rentabilita investovaného kapitálu (ROCE).

Titulom, ktorý disponuje vysokými hodnotami u oboch ukazovateľov sú napríklad akcie Apple. Apple dokáže generovať dostatočne veľké zisky na to, aby ich mohol opätovne investovať do svojho podnikania, čo logicky vedie k rýchlejšiemu rastu spoločnosti.

Zamerajte sa na spoločnosti s dlhodobou konkurenčnou výhodou

Posledným zo základných pravidiel Warrena Buffetta je aj výber zo spoločností, ktoré majú dlhodobú konkurenčnú výhodu, čiže jeho slovami „economic moats“.

V praxi sa môže jednať napríklad o spoločnosti, ktoré disponujú silnou značkou, technologickú výhodou, nejakým patentom alebo napríklad veľmi silným manažmentom. Kľúčový je teda fakt, že má spoločnosť silnú pozíciu na trhu, čo naskrz chráni jej zisky.

Warren Buffett prirovnáva spoločnosti k hradom, ktoré ku svojmu prežitiu potrebujú práve silné priekopy s dlhou výdržou, ktoré ich dokážu efektívne ochrániť pred ich nepriateľmi čiže konkurenciou.

Tieto tri uvedené kritériá nie sú jediné, podľa ktorých sa Warren Buffett riadi, ale pre začiatok vám určite pomôžu pri výbere silných a kvalitných akcií. Za týmto účelom sme sa vám navyše rozhodli ponúknuť aj výber 10 najlepších akcií z portfólia Warrena Buffetta, ktoré všetko teraz spĺňajú a môžu vám zaistiť zaujímavé zisky v roku 2021.

Dividendový výnos: 2,67%

päťročný graf General Motors, zdroj: GOOGLE

10. General Motors Company (GM:NYSE)

Buffett vlastní podiel v General Motors Company (GM) už od roku 2012, pričom ho v priebehu rokov stále navyšoval. Poslednýkrát nakúpil akcie GM za 5,32 miliónov dolárov v treťom štvrťroku, čím Berkshire Hathaway celkom dosiahlo 5,5%-ný podiel v automobilke s 80 miliónmi akcií.

S vedením spoločnosti je Buffett spokojný, čo potvrdzuje aj jeho vlaňajší prejav ku generálnej riaditeľke GM Mary Barra, ktorej prácu označil za „senzačnú“. V rámci svojej pochvaly vyzdvihol predovšetkým úspešnú modernizáciu a posilnenie výrobných procesov, obmedzenie nákladov a predaja na problémových trhoch. Implementácia tejto iniciatívy zvýšila maržu spoločnosti a zároveň znížila P / E jej akcií, ktoré sa pohybuje mierne nad 18.

Dividendový výnos: 2,96%

päťročný graf Bank of New York Mellon, zdroj: GOOGLE

9. Bank of New York Mellon Corporation (BK:NYSE)

Warren Buffett odjakživa nedá dopustiť na banky a ďalšie finančné inštitúcie, čo je aj jedným z jeho investičných pravidiel. Keďže sa v tomto roku odvetviu bankovníctva nejako zvlášť nedarilo, rozhodol sa vo väčšine z nich znížiť svoj podiel.

Aj keď vlastní podiel v Bank of New York Mellon Corporation (BK) už od roku 2010, aj napriek tomu sa rozhodol znížiť ho o 10% a radšej svoje financie investoval do zlata. Tento krok podľa väčšiny investorov poukazuje na to, že samotný Veštec z Omahy nie je tak optimistický ohľadom rýchleho zotavenia ekonomiky. Jeho holding Berkshire Hathaway vlastní 72,36 miliónov akcií BK, čo predstavuje 8,17%-ný podiel. V súčasnosti sa P / E akcií pohybuje okolo 9.

päťročný graf Verisign, zdroj: GOOGLE

8. Verisign (VRSN:NASDAQ)

Verisign (VRSN) ako technologický holding sa radí medzi jedny z menej známych Buffettových akciových titulov, do ktorých sa v súčasnosti oplatí investovať.

Spoločnosť sa zameriava predovšetkým na internetovú infraštruktúru a registráciu jednotlivých domén, čím disponuje aj značným potenciálom. Ten nevycítil v roku 2012 len samotný Buffett, ale aj hedžové fondy, ktorých nákupy akcií VRSN vzrástli od roku 2018 o 84%.

Verisignu sa navyše v posledných rokoch pomerne darilo, načo sa jej podarilo úspešne znižovať svoje náklady, a naopak zvyšovať svoju prevádzkovú maržu. Celkovo akcie spoločnosti od roku 2016 vzrástli o 185%, pričom v súčasnosti disponujú P / E mierne nad 31.

päťročný graf DaVita, zdroj: GOOGLE

7. Davit (DVA:NYSE)

Davit (DVA) sa na poli zdravotníctva zameriava predovšetkým na ochorenia obličiek a následné zaisťovanie dialýzy. V rámci tejto starostlivosti v súčasnosti prevádzkuje približne 2 700 kliník po celej USA.

Možno práve preto sa táto spoločnosť radí medzi jedny z najdlhšie držaných akcií v portfóliu Berkshire Hathaway. Konkrétne drží spoločnosť jej akcie už od roku 2011. Celkom vlastní Warren Buffett 30%-ný podiel v spoločnosti s 36,1 miliónmi akcií.

V minulom roku sa spoločnosť stala terčom známeho Jima Chanosa, ktorý charakterizoval jej model splácania ako poistný podvod s rizikom regulačných únikov. Trh na toto osočenie spoločnosti nejako zvlášť nereagoval a DVA sa v tomto roku stala jednou z najvýkonnejších akcií, keď vzrástla o 54%. V súčasnosti sa P / E akcií pohybuje okolo 18.

Dividendový výnos: 3,62%

päťročný graf U.S.Bancorp, zdroj: GOOGLE

6. U.S. Bancorp (USB:NYSE)

U.S. Bancorp (USB) je jednou z ďalších obľúbených bánk Buffetta, pričom sa navyše radí aj medzi 10 najlepších bankových akcií, ktoré môžete na trhu nájsť. Berkshire Hathaway má momentálne vo svojom portfóliu približne 132 miliónov akcií. Ako už bolo povedané Buffett sa kvôli pandémii koronavírusu zbavoval častí podielov bánk, čo sa nevyhlo ani USB, u ktorej ho znížil o 1%.

Akcie USB teda v tomto roku klesli o celých 21%. Aj napriek tomu sa jej viedlo pomerne dobre, načo sa jej v 3. štvrťroku podarilo zvýšiť aj zisk na akciu o 1,40 dolára. Počas decembra sa navyše P / E akcií zvýšilo na necelých 18.

Zdroj: finex

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár