10 najlepších dní Dow

Akcie Americké akcie Dividendy

V tomto článku vidíme, do akej miery Dow reagoval na pozitívne udalosti v minulosti počas niektorých svojich najlepších jednodňových obchodných relácií.

zdroj: PIXABAY.com

Doteraz sa mu podarilo niekoľko pozoruhodných ziskových dní a my vám prinášame ich zoznam.

DJIA, spomínaný v článku, je skratka pre Dow Jones Industrial Average – index akciového trhu, ktorý meria výkonnosť akcií 30 veľkých spoločností kótovaných na burzách v Spojených štátoch.

  • 15.3.1933: Znovuotvorené trhy po FDR Bank Holiday (15,3%)

15. marca 1933 priemer Dow Jones zaznamenal svoj najväčší jednodňový percentuálny zisk. Pred začiatkom rally, prezident Franklin D. Roosevelt dočasne odstavil banky 5.marca. V dôsledku toho zostali americké trhy počas tohto obdobia zatvorené. Keď sa znovu otvorili trhy a banky, dôvera investorov stúpala, čím sa zvýšila úroveň DJIA o 15,3%.

  • 6.10.1931: Hooverove pokusy obnoviť dôveru v banky (14,9%)

Viac ako rok a pol predtým, ako FDR uzavrela americké banky, sa prezident Herbert Hoover tiež pokúsil obnoviť dôveru v americký bankový systém. Dňa 6. októbra 1931 Hoover oznámil svoj plán zaoberať sa solventnosťou a bezpečnosťou bankového systému. Plán zahŕňal fond vo výške 500 miliónov dolárov na zabezpečenie likvidity slabším bankám, rozšírenie mandátu Fed-u a vytvorenie „pozemkových bánk“ (predchodcov Fannie & Freddie). Aj keď odvážny krok Hoovera dokázal počas zasadnutia posunúť DJIA takmer o 15%, nestačilo to zastaviť celkový klesajúci trend DJIA.

  • 30.10.1929: Deň po páde akciového trhu v roku 1929 (12,3%)

29. októbra 1929 – „Čierny utorok“ – priemer Dow Jones klesol o viac ako 11,7%. Okamžite nasledovali „Čierny štvrtok“ a „Čierny pondelok“; tieto tri dátumy sa považujú za „prvú ochutnávku“ veľkého krachu, ktorý nasledoval. 30. októbra 1929 John. D. Rockefeller Sr. sa pokúsil upokojiť investorov tým, že uviedol: „V obchodnej situácii nie je nič, čo by odôvodňovalo ničenie hodnôt, ku ktorým došlo na burzách za posledný týždeň. S mojím synom sme už niekoľko dní kupovali zdravé kmeňové akcie.“ Následne v ten deň DJIA vzrástla o viac ako 12%. Dow by však pred stratou v roku 1932 stratil viac ako 80%.

  • 21.9.1932: Poľnohospodári dostanú pomocnú ruku (11,4%)

21. septembra 1932 DJIA stúpol takmer o 11,5% po správach, že spoločnosť Reconstruction Finance Corporation (RFC) rozšírila svoju autoritu na pomoc farmám. RFC bola pôvodne vytvorená vládou USA na pomoc problematickému bankovému systému a ponúka núdzové pôžičky bankám, ktorým hrozí zlyhanie. Nakoniec sa jej úloha rozšírila na pomoc nielen poľnohospodárom, ale aj železniciam a iným spoločnostiam až do druhej svetovej vojny.

  • 13.10.2008: Centrálne banky prišli na pomoc (11,1%)

Dow Jones Industrial Average sa 13. októbra 2008 zlepšil o viac ako 11%. Rally bola vyvolaná spoločným úsilím centrálnych bánk po celom svete o zavedenie agresívnej koordinovanej kampane na zlepšenie likvidity vo finančnom systéme. Úradníci cez víkend vyhlásili, že zaplavia systém likviditou v hodnote niekoľkých miliárd dolárov a poskytnú kapitál bankám v ťažkostiach.

  • 28.10.2008: Investori si myslia, že akcie sú lacné (10,9%)

Približne týždeň po uzavretí záznamu DJIA získala 10,9%. Neexistoval jediný katalyzátor pre prudký nárast, ale analytici pripisovali rally investorom, ktorí chceli kúpiť akcie, ktoré sa stali príliš lacnými, aby odolali. Wall Street sa tiež tešila na oznámenie o politike Fed-u neskôr v ten deň – investori očakávali, že Fed opäť zníži úrokové sadzby.

  • 21.10.1987: Dva dni po „Čiernom pondelku“ (10,1%)

Iba dva dni po „Čiernom pondelku“, keď DJIA zaznamenala najhoršiu stratu, sa indexu podarilo stúpnuť o viac ako 10%. Počas „Čierneho pondelku“ investori zaznamenali pokles indexu 22,6%. Keď sa strach z počítačových obchodných programov a inflácie zmiernil, investori sa opäť vrátili na trh, čím 21. októbra 1987 DJIA zvýšili o 10%.

  • 11.2.1932: Tajomník ministerstva financií rezignuje (9,5%)

10. februára 1932 minister financií Andrew Mellon podal svoju rezignáciu. Po správach DJIA stúpol o takmer 10%. Mellon sa stal neobľúbeným s nástupom Veľkej hospodárskej krízy (poradil Hooverovi, aby „zlikvidoval prácu, akcie, poľnohospodárov atď. – aby odstránil hnilobu zo systému“). Okrem toho bol Mellon uprostred škandálu, keď sa zistilo, že financoval protest proti Hooverovi. Toto v kombinácii s obvineniami proti Mellonovi ho prinútilo rezignovať. Je zrejmé, že investori boli jeho rozhodnutím nadšení.

  • 3.8.1932: Minister obchodu odstúpi (9,5%)

Dňa 3. augusta 1932 DJIA stúpol o 9,5% – v ten istý deň minister obchodu Robert Lamont oznámil svoju rezignáciu. Mnohí však nepripisujú Lamontovu rezignáciu rally, pretože býčia dynamika sa začala plížiť na trh už takmer mesiac.

  • 18.12.1931: Trhy sa vracajú k fámam (9,4%)

18. decembra 1931 DIJA stúpol o 9,4%. Rally nasledovala po niekoľkých dňoch výpredajov, keď investori dúfali, keď sa zistilo, že skupina bankárov z Wall Street uzavrela dohodu o „voľnom spojení“ s cieľom kúpiť akcie za výhodné ceny v snahe posunúť trh pozitívnym smerom.

Záver

Tento podrobný pohľad na 10 najlepších obchodných dní indexu Dow nám pomáha vidieť pozitívny vývoj, spôsobený predovšetkým niektorými relevantnými ekonomickými udalosťami veľkých akciových indexov – ako je Dow.

Zdroj: dividend

Ohodnoť článok

Pridaj komentár