10 najstabilnejších akcií – kvalitné akcie, ktoré môžete držať naveky

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Spotrebiteľský sektor Technológie Zdravotníctvo

Druhá časť

Dlhodobá akumulácia aktív – najúčinnejšia forma investovania, ktorú preferuje jeden z najznámejších svetových investorov – Warren Buffett. Ten vyhlásil, že najlepší investičný horizont je „navždy“. Buffet napísal v roku 1988 list akcionárom svojej investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway, v ktorom konštatoval: „Keď vlastníme akcie vo vynikajúcej spoločnosti s vynikajúcim manažmentom, potom naša preferovaná doba držania je navždy“.

Berkshire Hathaway dosiahla za svoju existenciu impozantnú ročnú návratnosť viac ako 20%. Celkovo vzaté je to celkový nárast hodnoty od roku 1965 o neuveriteľných 2 750 000%. Index S&P 500 posilnil za rovnaké obdobie „iba“ o 20 000%. Niet divu, že desiatky tisíc investorov každý rok putujú do Nebrasky na valné zhromaždenie Berkshire Hathaway.

Ak chcete robiť to isté ako “Veštec z Omahy“, mali by ste sa pravdepodobne skôr pozerať na akciový trh z dlhodobého horizontu, než sledovať krátkodobé výkyvy.

„Navždy“ znamená najdlhší možný investičný horizont, ktorý môžete ako investor mať. Takže, ktoré akcie stojí za to držať navždy? Práve túto otázku rozoberieme v nasledujúcom článku, kde objavíte najlepšie akcie, ktoré môžete držať naveky.

Trendy prichádzajú a odchádzajú, ale ktoré akcie zostávajú?

Akciový trh neustále stúpa a klesá. Po veľkolepom raste cien nasledujú dramatické pády, akým je napríklad nedávny krach v dôsledku pandémie COVID-19. V priebehu rokov prichádzajú a odchádzajú nespočetné trendy, akými boli napríklad 3-D tlačiarne, marihuana, lítium alebo technológie palivových článkov. Každý chaos prináša nových dočasných víťazov, ktorí najprv prudko stúpajú a potom často ešte rýchlejšie padajú a upadajú do zabudnutia. Pre investorov je stále ťažšie sledovať nespočetné množstvo informácií a môžu tak prehliadnuť mnoho zaujímavých akcií.

Predpoklad: silná pozícia na trhu, široká diverzifikácia a vysoká ziskovosť

Ktoré spoločnosti vytvárajú dlhodobú hodnotu a sú dlhodobo solídne a stojí za to investovať do ich akcií? Jednoducho v jednej vete – spoločnosti so vzostupným potenciálom, ktoré pevne ustoja ekonomické krízy a zároveň ťažia z hospodárskych konjunkcií.

Hľadáme spoločnosti so solídnymi obchodnými modelmi a produktmi alebo službami, ktoré budú v budúcnosti aj naďalej žiadané. Tieto kvalitné spoločnosti by mali mať silné postavenie na trhu, mali by byť široko diverzifikované a mali by stabilne dosahovať vysoké výsledky. V najlepšom prípade sú to tiež veľmi spoľahliví platcovia dividend.

Desať akcií, ktoré možno držať na večnosť

V nasledujúcej tabuľke nájdete zoznam 10 kvalitných akcií, ktoré možno držať veľmi dlhodobo. Každú z desiatich spoločností následne stručne rozoberieme.

  • Abbott Laboratories
  • Allianz
  • Alphabet
  • Coca-Cola
  • Colgate-Palmolive
  • HDFC Bank
  • International Flavors&Fragrances
  • Nestlé
  • Medtronic
  • Thermo Fisher Scientific
päťročný graf HDFC Bank, zdroj: GOOGLE

Akcie HDFC Bank – najväčšia banka v Indii

HDFC Bank (HDB:NYSE) je najväčšou indickou bankou a lídrom na trhu. Od svojho založenia v roku 1994 otvorila finančné inštitúcie (viac ako 5 000 pobočiek) a vybudovala pozoruhodný online obchod. India čoskoro predbehne Čínu v počte obyvateľov a očakáva sa, že sa stane počas nasledujúcich 2 dekád jednou z najväčších ekonomických mocností na svete. Hoci akcie indickej banky obchodované v USA prostredníctvom (ADR) majú relatívne vysoký pomer P / E 19, spoločnosť má voči svojim konkurentom oveľa väčšiu mieru rastu tržieb a výnosov – približne 15-20%.

HDFC Bank už dosiahla na indickom trhu veľkých úspor z rozsahu a získala tak konkurenčnú výhodu. Potenciál rastu na rozvíjajúcom sa indickom trhu je stále obrovský a vyhliadky do budúcnosti o indickej ekonomike sú zaujímavé. Dividenda je v súčasnej dobe 0,63 dolárov a cena akcií je 37,20 dolárov. Každý, kto chce v nadchádzajúcich desaťročiach zarobiť na indickom ekonomickom raste, môže nakúpiť akcie banky HDFC s veľmi dlhým investičným horizontom.

päťročný graf International Flavours & Fragrances, zdroj: GOOGLE

Akcie International Flavors & Fragrances – skrytý favorit

International Flavours & Fragrances (IFF:NYSE) je spoločnosť, ktorú málokto pozná, hoci pravdepodobne prichádza do styku s jej produktmi na dennej báze. IFF vyrába príchute a vône pre 13 kategórií produktov, vrátane kozmetiky, parfumov, nápojov a sladkých príchutí. Tržby a zisky spoločnosti neustále rastú. Vyhliadky na rast sú dobré vo všetkých divíziách, pretože vylepšené recepty a vône sľubujú vyššie objemy predaja priemyselným zákazníkom.

Tržby spoločnosti sa za posledné tri roky zvýšili v priemere o 21%, ale zisky stagnovali. Analytici očakávajú, že zisky od roku 2021 opäť vzrastú v dvojciferných percentách. International Flavours & Fragrances od roku 2001 neustále zvyšuje dividendu – súčasná ročná distribúcia je vo výške 3 doláre. Pri cene akcie 130 dolárov je dividendový výnos 2,3%. IFF je široko diverzifikovaná spoločnosť a jej aktivity zasahujú do celého spektra priemyselných odvetví. Chute a vône väčšiny produktov nemožno jednoducho nahradiť konkurenčnými produktmi, pretože presné recepty sú samozrejme tajné. Svetový líder v mnohých segmentoch si pravdepodobne v dohľadnej budúcnosti, ak nie navždy, udrží svoju silnú pozíciu na trhu.

päťročný graf Nestle, zdroj: GOOGLE

Akcie Nestlé – jedlo a pitie bude potrebné vždy

Ľudia budú jesť a piť vždy. Aj pri ekonomických recesiách si musia ľudia zabezpečiť základné fyziologické potreby. Švajčiarska spoločnosť Nestlé (NESN:SWX) vyrába dojčenskú výživu, hotové a mrazené výrobky, nápoje a produkty pre domáce zvieratá. Niektoré zo známych značiek, okrem samotného Nestlé, sú After Eight, Bärenmarke, Caro, Choco Crossies, Herta, Maggi, Lion, Nescafé, Nesspresso, Nesquik, Thomu a Wagner. Každý z vás teda pravdepodobne často konzumuje niektoré produkty Nestlé.

Nestlé vždy ide s trendom doby – heslom je „kontinuita a zmena“. Napríklad miliardová dohoda so Starbucks umožní v budúcnosti predávať ich obľúbené kávové produkty v supermarketoch. Bezmäsité výrobky, ako sú vegetariánske hamburgery a alternatívy zo švajčiarskeho veganského syra, tiež dobývajú police supermarketov. Dividendy boli každoročne zvyšované po dobu 24 rokov. V súčasnej dobe je akcionárom vyplácaná dividenda vo výške 2,70 švajčiarskych frankov, čo pri cene akcie 105 švajčiarskych frankov predstavuje dividendový výnos 2,6%. Akcie Nestlé možno držať navždy.

päťročný graf Medtronic, zdroj: GOOGLE

Akcie Medtronic – medicínske technológie pre liečbu chorôb

Zdravotnícke zariadenia írskej spoločnosti Medtronic (MDT:NYSE) sú základnou súčasťou modernej medicíny, od kardiostimulátorov cez inzulínovej pumpy, stenty, kostné štepy až po monitorovacie systémy. Viac ako polovica všetkých kardiostimulátorov implantovaných do nemocníc po celom svete vyrába Medtronic. Technológie spoločnosti Medtronic sa teraz používajú na liečbu takmer 40 chorôb.

Medtronic je tiež dividendová istota. Za posledných 42 rokov sa podiel na zisku akcionárov každoročne zvyšuje. Takto pôsobivá konzistencia je základným predpokladom, ktorý by mali spĺňať dlhodobé investície do akcií. Len za posledných desať rokov sa dividenda zvýšila takmer o 150%. V súčasnej dobe sú vyplácané štyri štvrťročné dividendy vo výške 0,54 dolárov, čo pri súčasnej cene akcie 98 dolárov zodpovedá dividendovému výnosu 2,2%.

päťročný graf Thermofisher, zdroj: GOOGLE

Akcie Thermo Fisher Scientific – široko diverzifikovaná spoločnosť laboratórnych technológií

Thermo Fisher Scientific (TMO:NYSE) vyrába širokú škálu nástrojov a produktov laboratórneho vybavenia. Vďaka veľkej diverzifikácii je obchodný model dlhodobo stabilný a odolný voči kríze. V roku 2019 pripadlo viac ako 41% tržieb na laboratórne výrobky a služby, 27% na biologické vedy, 22% na analytické nástroje a 15% na špeciálne diagnostiku.

Spoločnosť je veľmi všestranná a rad jej produktov má svoje využitie v boji proti COVID-19. Okrem iného vyvinula spoločnosť test na COVID-19, ktorý používajú milióny ľudí. Hoci je spoločnosť veľmi výnosná a dosahuje vysoko ziskové marže, vypláca veľmi nízku dividendu vo výške 0,76 dolárov, čo pri cene akcie 340 dolárov zodpovedá dividendovému výnosu len 0,2%. Vzhľadom k tomu, že sa cena akcie v poslednej dobe prudko zvýšila, a preto je nepriaznivo ocenená, investori by pred nákupom akcií mali počkať na korekciu. S trvalým investičným horizontom by nepriaznivé ocenenie však nemalo byť veľkou prekážkou.

Zdroj: lynxbroker

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár