10 najstabilnejších akcií – kvalitné akcie, ktoré môžete držať naveky

Akcie Americké akcie Dividendy Financie Spotrebiteľský sektor Technológie Zdravotníctvo

Prvá časť

Dlhodobá akumulácia aktív – najúčinnejšia forma investovania, ktorú preferuje jeden z najznámejších svetových investorov – Warren Buffett. Ten vyhlásil, že najlepší investičný horizont je „navždy“. Buffet napísal v roku 1988 list akcionárom svojej investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway, v ktorom konštatoval: „Keď vlastníme akcie vo vynikajúcej spoločnosti s vynikajúcim manažmentom, potom naša preferovaná doba držania je navždy“.

Berkshire Hathaway dosiahla za svoju existenciu impozantnú ročnú návratnosť viac ako 20%. Celkovo vzaté je to celkový nárast hodnoty od roku 1965 o neuveriteľných 2 750 000%. Index S&P 500 posilnil za rovnaké obdobie „iba“ o 20 000%. Niet divu, že desiatky tisíc investorov každý rok putujú do Nebrasky na valné zhromaždenie Berkshire Hathaway.

Ak chcete robiť to isté ako “Veštec z Omahy“, mali by ste sa pravdepodobne skôr pozerať na akciový trh z dlhodobého horizontu, než sledovať krátkodobé výkyvy.

„Navždy“ znamená najdlhší možný investičný horizont, ktorý môžete ako investor mať. Takže, ktoré akcie stojí za to držať navždy? Práve túto otázku rozoberieme v nasledujúcom článku, kde objavíte najlepšie akcie, ktoré môžete držať naveky.

Trendy prichádzajú a odchádzajú, ale ktoré akcie zostávajú?

Akciový trh neustále stúpa a klesá. Po veľkolepom raste cien nasledujú dramatické pády, akým je napríklad nedávny krach v dôsledku pandémie COVID-19. V priebehu rokov prichádzajú a odchádzajú nespočetné trendy, akými boli napríklad 3-D tlačiarne, marihuana, lítium alebo technológie palivových článkov. Každý chaos prináša nových dočasných víťazov, ktorí najprv prudko stúpajú a potom často ešte rýchlejšie padajú a upadajú do zabudnutia. Pre investorov je stále ťažšie sledovať nespočetné množstvo informácií a môžu tak prehliadnuť mnoho zaujímavých akcií.

Predpoklad: silná pozícia na trhu, široká diverzifikácia a vysoká ziskovosť

Ktoré spoločnosti vytvárajú dlhodobú hodnotu a sú dlhodobo solídne a stojí za to investovať do ich akcií? Jednoducho v jednej vete – spoločnosti so vzostupným potenciálom, ktoré pevne ustoja ekonomické krízy a zároveň ťažia z hospodárskych konjunkcií.

Hľadáme spoločnosti so solídnymi obchodnými modelmi a produktmi alebo službami, ktoré budú v budúcnosti aj naďalej žiadané. Tieto kvalitné spoločnosti by mali mať silné postavenie na trhu, mali by byť široko diverzifikované a mali by stabilne dosahovať vysoké výsledky. V najlepšom prípade sú to tiež veľmi spoľahliví platcovia dividend.

Desať akcií, ktoré možno držať na večnosť

V nasledujúcej tabuľke nájdete zoznam 10 kvalitných akcií, ktoré možno držať veľmi dlhodobo. Každú z desiatich spoločností následne stručne rozoberieme.

  • Abbott Laboratories
  • Allianz
  • Alphabet
  • Coca-Cola
  • Colgate-Palmolive
  • HDFC Bank
  • International Flavors&Fragrances
  • Nestlé
  • Medtronic
  • Thermo Fisher Scientific

päťročný graf Abbott Laboratories, zdroj: GOOGLE

Akcie Abott Laboratoires – dividendový aristokrat z farmaceutického priemyslu

Abbott Laboratories (ABT:NYSE) vyvíja a predáva lieky, predovšetkým pre kardiovaskulárne (srdcové a cievne) a neuromodulačné (nervové) ochorenia. Okrem farmaceutických prípravkov spoločnosť vyrába tiež zdravotnícke výrobky a zariadenia používané denne v zdravotníctve. Patrí medzi ne patria glukomery, detská výživa a zariadenia pre diagnostiku a starostlivosť o diabetes. Celkovo má Abott Laboratories veľmi vyrovnaný sortiment produktov v zdravotníctve a nie je nijako silno závislý na žiadnej zo svojich obchodných oblastí.

Za posledné tri roky dosiahla spoločnosť priemerného rastu tržieb o 12%, zatiaľ čo zisky vzrástli približne o 13%. Spoločnosť tiež zvyšovala dividendu 40 rokov v rade – naposledy na 1,44 dolárov za akciu. Ako je obvyklé v USA, platby sa realizujú štvrťročne.

Abott Laboratoires patrí do skupiny dividendových aristokratov, čo je prestížny titul, ktorý dostane spoločnosť, ktorá dokázala stabilne a nepretržite zvyšovať svoje dividendy po dobu najmenej 25 po sebe nasledujúcich rokov. Pre dlhodobých investorov je to veľmi silný argument.

päťročný graf Allianz, zdroj: GOOGLE

Akcie Allianz – poistenie bude potrebné aj vo vzdialenej budúcnosti

Allianz (ALV:XTRA) má tiež solídne dlhodobý obchodný model a vedúce postavenie na trhu. Poistenie je nutné, kým sa ľudia a spoločnosti chcú chrániť pred rizikami, neistotami a finančnými stratami – čo bude pravdepodobne vždy. Hoci výsledky poisťovní kolíšu, obchodný model ako taký pravdepodobne v dlhodobom horizonte zrušený nebude.

Najväčšia európska poisťovacia spoločnosť je jedným z najspoľahlivejších platiteľov dividend v nemeckom indexe DAX – za posledných sedem rokov sa dividenda neustále zvyšovala. Allianz plánuje v budúcnosti zachovať existujúci pomer výplaty 50% čistého príjmu. Za rok 2019 bude vyplatená dividenda vo výške 9,60 eur, čo pri súčasnej cene akcií 155 eur zodpovedá zaujímavému dividendovému výnosu 6%. Táto akcia je teda zaujímavá nielen pre dlhodobých investorov, ale aj pre lovcov dividend.

päťročný graf Alphabet, zdroj: GOOGLE

Akcie Alphabet – oveľa viac než len internetový vyhľadávač

Alphabet (GOOG:NASDAQ) sa stala nadnárodnou technologickou spoločnosťou, ktorá prevádzkuje internetové služby ako Google a YouTube. Spoločnosť je aktívna aj na trhoch s cloud computingom, umelou inteligenciou (AI), online reklamou, softvérom, hardvérom a dokonca autonómnym riadením, čo z Alphabet robí jednu zo 4 najvplyvnejších technologických spoločností na svete – vedľa spoločností Amazon, Apple a Facebook. Spoločnosť so sídlom v Mountain View v Kalifornii neustále vyvíja nové obchodné oblasti.

Dôležitými finančnými produktmi sú Google Pay a Google Wallet. Veľký rozruch však vyvolalo oznámenie nového produktu – Cache. Jedná sa o bežný účet, ktorý by mal byť klientom prístupný koncom tohto roka. Za týmto účelom už boli uzavreté partnerstvá so spoločnosťami Citigroup a Stanford Federal Credit Union. Služba je zameraná predovšetkým na mladších ľudí, ktorí chcú prevádzkovať svoje bankové podnikanie výhradne pomocou svojho smartphonu alebo prostredníctvom internetu. Google je skutočný automat, ktorý má mnoho zdrojov príjmov.

Vzhľadom k tomu, že spoločnosť disponuje hotovosťou viac ako 120 miliárd dolárov a takmer nulovým dlhom, je pre ňu jednoduché udržať si dominantné postavenie na trhu. Väčšinu potenciálnych menších konkurentov, ktorí sa na trhu objavia, spoločnosť spravidla kúpi.

päťročný graf Coca Cola, zdroj: GOOGLE

Akcie Coca-Cola – sila na trhu s nápojmi

Každý pozná spoločnosť Coca-Cola (KO:NYSE). Avšak sortiment spoločnosti je oveľa širší, než ochutené nápoje Coca-cola, Fanta a Sprite. Nealkoholické nápoje a sýtené energetické nápoje síce predstavujú majoritný podiel na tržbách spoločnosti s viac ako dvoma tretinami. Nezanedbateľný zvyšok ale tvoria napríklad športové nápoje pod značkami Vio, Apollinaris, Valser Wasser alebo Powerade. V sortimente spoločnosti nájdeme tiež džúsy, kokteily, mliečne výrobky, zeleninové nápoje, kávu a čaj. Najznámejšími značkami v majetku spoločnosti sú napríklad Coca-Cola, Schweppes, Chaqwa, Lift Apple Spritzer, Fuze Tea a Minute Maid. Celkovo má Coca-Cola okolo 500 rôznych značiek nápojov vo viac než 200 krajinách.

Rovnako ako Abott Laboratoires je Coca-Cola jedným z dividendových aristokratov. Za pozoruhodných 57 rokov sa výplaty akcionárom každoročne zvyšovali. Očakáva sa, že dividendy sa budú stabilne zvyšovať aj naďalej. Spoločnosť v súčasnosti vypláca svojim akcionárom ročne 1,64 dolárov, rozdelených do štyroch štvrťročných dividend, z ktorých každá predstavuje 0,41 dolárov. Pri súčasnej cene akcií 45 dolárov to zodpovedá dividendovému výnosu okolo 3,6%. Dopyt po produktoch spoločnosti je stabilný po celom svete.

päťročný graf Colgate Palmolive, zdroj: GOOGLE

Akcie Colgate-Palmolive – líder v segmente spotrebného tovaru so silným portfóliom značiek

Colgate-Palmolive (CL:NYSE) je nadnárodná spoločnosť zaoberajúca sa spotrebným tovarom so zameraním na hygienu, ktorá vyrába a predáva svoje výrobky po celom svete. Sortiment spoločnosti zahŕňa zubné pasty, zubné kefky, mydlá, sprchové gély, šampóny, dezodoranty, výrobky na starostlivosť o ruky, pokožku a ústnu hygienu, čistiace a umývacie prostriedky a hygienické prípravky pre zvieratá. Spoločnosť so sídlom v New Yorku profituje zo skutočnosti, že po hygienických výrobkoch je pomerne stabilný dopyt počas ktoréhokoľvek ekonomického cyklu. Posledná kríza v dôsledku pandémie COVID-19 naopak hrala spoločnosti do kariet, pretože dopyt po hygienických produktoch – prevažne dezinfekciách mnohonásobne vzrástla.

Medzi najznámejšie značky spoločnosti patria Colgate, Elmex, Ajax, Meridol, Palmolive a Fab. V poslednej dobe bol zavedený program znižovania nákladov a zavádzané početné inovatívne produkty. Online obchodovanie bolo tiež silne rozšírené, takže manažment plánuje stabilnú mieru organického medziročného rastu 3-4%. Od roku 2000 sa výška ročnej dividendy stabilne zvyšovala na súčasných 1,76 dolárov. Pri súčasnej cene akcie 69 dolárov sa jedná o dividendový výnos 2,6%. Práve vďaka širokej ponuke produktov a silným značkám je spoločnosť Colgate-Palmolive na zozname najstabilnejších spoločností.

Zdroj: lynxbroker

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár