10 najväčších maloobchodných spoločností

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor

Prvá časť

Maloobchodné spoločnosti sa špecializujú na predaj tovaru alebo služieb spotrebiteľom. Medzi výrobky predávané maloobchodníkmi patria odevy, šperky, domáce potreby, malé spotrebiče, elektronika, potraviny, farmaceutické výrobky, ako aj široká škála služieb, ako je požičiavanie nástrojov a vybavenia. Objem maloobchodného predaja je súčasťou spotrebiteľských tovarov, ktoré tvoria zhruba dve tretiny hospodárskej činnosti v USA.

Maloobchodné spoločnosti tradične predávajú svoje výrobky a služby prostredníctvom kamenných obchodov, či už prostredníctvom obchodných domov, skladov, samoobslúh, supermarketov alebo iných druhov predajní. Mnoho maloobchodníkov ale čoraz viac predáva tovar online prostredníctvom webových stránok, internetových trhov a mobilných aplikácií.

Ide o 10 najväčších maloobchodných spoločností s 12-mesačnými koncovými príjmami (TTM). Tento zoznam je obmedzený na spoločnosti, s ktorými sa verejne obchoduje v USA alebo Kanade, a to priamo alebo prostredníctvom ADR. Niektoré spoločnosti mimo USA hlásia zisky polročne namiesto štvrťročných, takže 12-mesačné koncové údaje môžu byť staršie ako v prípade spoločností, ktoré vykazujú údaje štvrťročne. Všetky údaje sú z 3. augusta.

päťročný graf Walmart Inc., zdroj: GOOGLE

Walmart Inc. (WMT:NYSE)

Výnos (TTM): 534,7 miliárd dolárov
Čistý príjem (TTM): 15,0 miliárd dolárov
Trhová kapitalizácia: 366,5 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: 19,4%
Burza: Newyorská burza

Walmart sa zaoberá maloobchodom i veľkoobchodom a predáva sortiment tovaru a služieb po celom svete v obchodoch a online za nízke ceny. Spoločnosť Walmart predáva takmer neobmedzené množstvo tovaru vrátane odevov, domácich potrieb, malých spotrebičov, elektroniky, domácich doplnkov, šperkov, hier, domácich potrieb a farmaceutických výrobkov. Medzi služby spoločnosti Walmart patria záruky na výrobky, starostlivosť o auto, registre a farmaceutické služby.

päťročný graf Amazon.com, zdroj: GOOGLE

Amazon.com Inc. (AMZN:NASDAQ)

Výnos (TTM): 321,8 miliárd dolárov
Čistý príjem (TTM): 13,2 miliárd dolárov
Trhová kapitalizácia: 1,6 bilióna dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: 69,5%
Burza: NASDAQ

Amazon.com je maloobchodný elektronický obchod, ktorý globálne predáva širokú škálu produktov a služieb predovšetkým prostredníctvom svojich webových stránok. Patrí sem tovar a obsah, ktorý nakupuje za účelom ďalšieho predaja od predajcov a za obsah ponúkaný predajcami tretích strán. Amazon ponúka rôzne predplatiteľské služby a tiež webové služby, vrátane streamovacej zábavy a cloud computingu. Spoločnosť ďalej vyrába a predáva elektronické zariadenia, ako sú elektronické čítačky Kindle, tablety Fire, Fire TV a Echo & Alexa. Amazon predáva potraviny prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Whole Foods Market Inc.

päťročný graf Costco Wholesale Corp., zdroj: GOOGLE

Costco Wholesale Corp. (COST:NYSE)

Výnos (TTM): 160,9 miliárd dolárov
Čistý príjem (TTM): 3,7 miliárd dolárov
Trhová kapitalizácia: 143,7 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: 19,4%
Burza: NASDAQ

Costco prevádzkuje členské maloobchodné sklady predovšetkým v Severnej Amerike a na vybraných miestach v Ázii a Latinskej Amerike. Spoločnosť ponúka sortiment tovaru vrátane balených potravín a iných potravín, automobilových potrieb, hračiek, hardvéru, športových potrieb, šperkov, elektroniky, odevov a pomôcok pre zdravie a krásu. Spoločnosť tiež poskytuje služby cez čerpacie stanice a lekárne.

päťročný graf Walgreens Boots Alliance, zdroj: GOOGLE

Walgreens Boots Alliance Inc. (WBA:NASDAQ)

Výnos (TTM): 138,7 miliárd dolárov
Čistý príjem (TTM): 760,0 milióna dolárov
Trhová kapitalizácia: 35,3 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: -22,5%
Burza: NASDAQ

Walgreens Boots Alliance poskytuje služby drogérie predovšetkým v USA a Európe. V USA spoločnosť prevádzkuje maloobchodné spoločnosti vedené lekárňami pod značkami Walgreens a Duane Reade. Spoločnosť medzinárodne prevádzkuje maloobchodné predajne, ktoré predávajú výrobky pod značkami vrátane značiek No7, Boots Pharmaceuticals, Botanics, Liz Earle a Soap & Glory. Walgreens tiež prevádzkuje veľkoobchod, ktorý dodáva lieky, ďalšie produkty zdravotnej starostlivosti a súvisiace služby lekárom, zdravotným strediskám a nemocniciam.

päťročný graf Kroger Co., zdroj: GOOGLE

Kroger Co. (KR:NYSE)

Výnos (TTM): 126,6 miliárd dolárov
Čistý príjem (TTM): 2,1 miliardy dolárov
Trhová kapitalizácia: 27,1 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: 68,3%
Burza: Newyorská burza

Kroger prevádzkuje v USA supermarkety, obchodné domy, klenotníctva a samoobsluhy. Medzi jej značky patrí Big K, Heritage Farm, Simple Truth a Simple Truth Organic. Spoločnosť vyrába a spracováva niektoré z potravín, ktoré sa predávajú v jej supermarketoch.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár