10 najväčších spoločností poskytujúcich verejné služby

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Európske akcie Priemysel Verejné služby

Druhá časť

Energetické spoločnosti zabezpečujú zemný plyn, elektrinu, vodu, kanalizáciu a ďalšie základné potreby pre obytné aj obchodné nehnuteľnosti. Aj keď mnoho spoločností v sektore verejnoprospešných služieb dosahuje zisk, sú väčšinou prísne regulované štátom. Utility spoločnosti siahajú od veľkých firiem poskytujúcich spektrum služieb až po špecializované spoločnosti zamerané na veternú energiu a ďalšie služby.

Ide o 10 najväčších spoločností poskytujúcich verejné služby podľa 12-mesačných koncových výnosov (TTM). Tento zoznam je obmedzený na spoločnosti, s ktorými sa verejne obchoduje v USA alebo Kanade, a to priamo alebo prostredníctvom ADR. Niektoré spoločnosti mimo USA hlásia zisky polročne namiesto štvrťročných, takže dvanásťmesačné koncové údaje môžu byť staršie ako v prípade spoločností, ktoré vykazujú údaje štvrťročne. Všetky údaje sú z 3. augusta 2020.

päťročný graf Korea Electric Power Corp., zdroj: GOOGLE

Korea Electric Power Corp. (KEP)

Výnos (TTM): 49,4 miliárd dolárov
Čistý príjem (TTM): – 1,3 miliárd dolárov
Trhová kapitalizácia: 10,1 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: -33,3%
Burza: Newyorská burza

Korea Electric Power Corp., najväčší juhokórejský elektrárenský podnik, vyrába a distribuuje elektrinu na rôzne domáce a obchodné účely. Spoločnosť prevádzkuje jadrové, tepelné a vodné elektrárne.

päťročný graf Iberdrola, zdroj: GOOGLE

Iberdrola SA (IBDRY)

Výnos (TTM): 38,3 miliárd dolárov
Čistý príjem (TTM): 4,0 miliárd dolárov
Trhová kapitalizácia: 78,9 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: 39,9%
Burza: OTC

Iberdrola SA je španielska nadnárodná elektrárenská spoločnosť pôsobiaca v USA, Veľkej Británii, Španielsku, Portugalsku a celej Latinskej Amerike. Medzi dcérske spoločnosti spoločnosti patria Scottish Power, Iberdrola USA a Elektro (Brazília).

päťročný graf Exelon Corp., zdroj: GOOGLE

Exelon Corp. (EXC:NASDAQ)

Výnos (TTM): 33,7 miliárd dolárov
Čistý príjem (TTM): 2,6 miliárd dolárov
Trhová kapitalizácia: 37,6 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: -11,3%
Burza: NASDAQ

Spoločnosť Exelon Corp. pôsobí ako holdingová spoločnosť poskytujúca pomocné služby slúžiaca miliónom zákazníkov v Pensylvánii, Illinois a niekoľkých ďalších oblastiach USA. Americká spoločnosť je jedným z najväčších domácich výrobcov energie s kapacitou elektriny vyrábanou jadrovými, plynovými, veternými a vodnými elektrárňami a solárnymi stanicami.

päťročný graf Kansai Electric Power, zdroj: GOOGLE

Kansai Electric Power Co. Inc (KAEPY)

Výnos (TTM): 29,3 miliárd dolárov
Čistý príjem (TTM): 1,2 miliárd dolárov
Trhová kapitalizácia: 8,2 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: -22,4%
Burza: OTC

Spoločnosť Kansai Electric Power Co. dodáva elektrinu zákazníkom v Osake a okolitom japonskom regióne Kansai. Spoločnosť stavia a udržiava elektrické zariadenia a využíva tepelné, geotermálne, jadrové a vodné zdroje.

päťročný graf Centrica, zdroj: GOOGLE

Centrica PLC (CPYYY)

Výnos (TTM): 27,6 miliárd dolárov
Čistý príjem (TTM): – 0,8 miliárd dolárov
Trhová kapitalizácia: 3,6 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: -33,0%
Burza: OTC

Britská nadnárodná spoločnosť Centrica poskytuje energetické služby pre 25 miliónov spotrebiteľov. Spoločnosť Centrica dodáva elektrinu a plyn predovšetkým zákazníkom vo Veľkej Británii a inde v Európe a USA.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár