10 najväčších spoločností poskytujúcich verejné služby

Akcie Americké akcie Dividendy Energetika Európske akcie Priemysel Verejné služby

Prvá časť

Energetické spoločnosti zabezpečujú zemný plyn, elektrinu, vodu, kanalizáciu a ďalšie základné potreby pre obytné aj obchodné nehnuteľnosti. Aj keď mnoho spoločností v sektore verejnoprospešných služieb dosahuje zisk, sú väčšinou prísne regulované štátom. Utility spoločnosti siahajú od veľkých firiem poskytujúcich spektrum služieb až po špecializované spoločnosti zamerané na veternú energiu a ďalšie služby.

Ide o 10 najväčších spoločností poskytujúcich verejné služby podľa 12-mesačných koncových výnosov (TTM). Tento zoznam je obmedzený na spoločnosti, s ktorými sa verejne obchoduje v USA alebo Kanade, a to priamo alebo prostredníctvom ADR. Niektoré spoločnosti mimo USA hlásia zisky polročne namiesto štvrťročných, takže dvanásťmesačné koncové údaje môžu byť staršie ako v prípade spoločností, ktoré vykazujú údaje štvrťročne. Všetky údaje sú z 3. augusta 2020.

päťročný graf EDF, zdroj: GOOGLE

Électricité de France SA (ECIFY)

Výnos (TTM): 76,8 miliárd dolárov
Čistý príjem (TTM): 2,2 miliardy dolárov
Trhová kapitalizácia: 30,2 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: -17,7%
Burza: OTC

Francúzske štátne Électricité de France SA (EDF) poskytuje služby ako výroba, prenos, distribúcia a obchodovanie s energiou. Ako hlavný poskytovateľ energie vo Francúzsku a inde vo svete je spoločnosť zapojená do všetkých aspektov elektroenergetického priemyslu. Produkcia spoločnosti je v súčasnosti z 90% bez emisií oxidu uhličitého.

päťročný graf Enel, zdroj: GOOGLE

Enel SpA (ENLAY)

Výnos (TTM): 67,6 miliárd dolárov
Čistý príjem (TTM): 2,4 miliardy dolárov
Trhová kapitalizácia: 92,2 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: 39,5%
Burza: OTC

Enel SpA so sídlom v Ríme je nadnárodná energetická spoločnosť a popredný integrovaný hráč na svetových trhoch s elektrinou a plynom s pôsobnosťou v 32 krajinách a zameraním na Európu a Latinskú Ameriku. Viac ako polovica výroby elektriny spoločnosti Enel pochádza z termoelektrických, jadrových, geotermálnych, veterných, solárnych FV zdrojov a ďalších obnoviteľných zdrojov.

päťročný graf Engie, zdroj: GOOGLE

Engie (ENGIY)

Výnos (TTM): 67,0 miliárd dolárov
Čistý príjem (TTM): 1,1 miliardy dolárov
Trhová kapitalizácia: 32,1 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: -13,0%
Burza: OTC

Engie je francúzska nadnárodná spoločnosť poskytujúca široké spektrum energetických a environmentálnych služieb zákazníkom vo viac ako 70 krajinách. Spoločnosť Engie, ktorá bola predtým známa ako GDF Suez, podniká v oblasti výroby a distribúcie elektriny, zemného plynu a obnoviteľnej energie. Zmena názvu odráža odklon spoločnosti od štátneho znárodneného monopolu na plyn.

päťročný graf Tepco, zdroj: GOOGLE

Tokyo Electric Power Co. Holdings (TKECY)

Výnos (TTM): 57,4 miliárd dolárov
Čistý príjem (TTM): 0,5 miliárd dolárov
Trhová kapitalizácia: 4,4 miliárd dolárov
Celková ročná návratnosť: -40,9%
Burza: OTC

Spoločnosť Tokyo Electric Power Co. vyrába a distribuuje elektrinu v tokijskej oblasti a niekoľkých ďalších regiónoch v Japonsku. Ako integrovaná verejnoprospešná spoločnosť využíva firma hydroelektrické, jadrové a tepelné zdroje.

päťročný graf E.on, zdroj: GOOGLE

E.ON SE (EONGY)

Výnos (TTM): 55,1 miliárd dolárov
Čistý príjem (TTM): 0,9 miliárd dolárov
Trhová kapitalizácia: 30,3 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: 22,8%
Burza: OTC

Nemecká spoločnosť E.ON je medzinárodný dodávateľ energie s pôsobnosťou v celej Európe. Spoločnosť sa zameriava na distribúciu energie a plynu, pričom prevádzkuje aj pobočku zákazníckych riešení zameranú na predaj energie, infraštruktúru a rast. Najväčšími trhmi spoločnosti E.ON sú Nemecko a Švédsko.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár