10 najväčších spoločností v oblasti polovodičov

Akcie Americké akcie Dividendy Technológie

Druhá časť

Podniky a spotrebitelia na celom svete používajú polovodiče – malé vodiče elektrickej energie známe tiež ako polotovodiče alebo čipy – v miliónoch zariadení vrátane vesmírnych vozidiel, automobilových počítačov, smartfónov, lekárskeho vybavenia, prístrojov a ďalších. S rozširovaním elektronických zariadení, spoločnosti, ktoré vyrábajú polovodiče, naďalej prosperujú. Tieto spoločnosti majú tendenciu byť poháňané cieľom výroby menších, lacnejších a rýchlejších polovodičov na uľahčenie efektívnejších, výkonnejších a dostupnejších technologických produktov. Polovodiče možno rozdeliť do štyroch kategórií: mikroprocesory, pamäťové čipy, komoditné integrované obvody a komplexné „systémy na čipe“.

Pre investorov, ktorí chcú získať expozíciu v odvetví polovodičov, existuje veľa spoločností, ktoré vyrábajú tieto čipy. Zatiaľ čo niektoré z týchto spoločností sú známe mená, mnohé z nich sú relatívne neznáme. Polovodiče sú skryté v telefónoch, tabletoch a počítačoch. Tieto menej známe spoločnosti medzi podnikmi (B2B) patria medzi hlavných dodávateľov čipov a ďalších komponentov. Títo dodávatelia zase tieto výrobky často predávajú hardwarovým spoločnostiam, ktoré vyrábajú rozpoznateľnejšie zariadenia so značkou.

Polovodičové spoločnosti ako skupina zohrávajú významnú úlohu pri vývoji nových technologických produktov a mnohí investori ich považujú za kľúčovú investíciu. Polovodičový priemysel a akcie v tomto odvetví sú zvyčajne cyklické.

Ďalej uvádzame 10 najväčších spoločností v oblasti polovodičov na základe ich 12-mesačného koncového príjmu (TTM). Tento zoznam je obmedzený na spoločnosti, ktoré sú verejne obchodované v USA alebo Kanade, buď priamo alebo prostredníctvom ADR. Niektoré zahraničné spoločnosti môžu podávať správy polročne, a preto môžu mať dlhšie časové oneskorenia. Všetky údaje sú aktuálne k 18. júnu 2020 a všetky údaje poskytuje spoločnosť YCharts.

päťročný graf Broadcom, zdroj: GOOGLE

Broadcom Inc. (AVGO:NASDAQ)

Výnosy (TTM): 22,9 miliárd dolárov
Čistý výnos (TTM): 2,5 miliardy dolárov
Trhový strop: 126,1 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: 23,4%
Burza: Nasdaq

Broadcom vyrába digitálne a analógové polovodiče a poskytuje rozhrania pre pripojenie počítačov k Bluetooth, smerovače, prepínače, procesory a optické vlákna.

päťročný graf Micron Technology, zdroj: GOOGLE

Micron Technology Inc. (MU:NASDAQ)

Výnosy (TTM): 19,6 miliárd dolárov
Čistý výnos (TTM): 2,3 miliardy dolárov
Trhový strop: 56,7 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: 57,1%
Burza: Nasdaq

Spoločnosť Micron Technology uvádza na trh polovodičové výrobky na medzinárodnom základe. Jej produkty sa používajú v počítačoch, spotrebnej elektronike, automobiloch, komunikáciách a serveroch. Vytvára produkty flash RAM, ako aj prepisovateľné riešenia na ukladanie diskov.

päťročný graf Texas Instruments, zdroj: GOOGLE

Texas Instruments Inc. (TXN:NASDAQ)

Výnosy (TTM): 14,1 miliárd dolárov
Čistý výnos (TTM): 5,0 miliárd dolárov
Trhový strop: 115,8 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: 21,8%
Burza: Nasdaq

Spoločnosť Texas Instruments navrhuje a vyrába polovodiče pre výrobcov na celom svete. Spoločnosť je významným výrobcom čipov pre mobilné zariadenia, procesory digitálneho signálu a analógové polovodiče. Stále vyrába výrobok, pre ktorý sa stala všeobecne známou –  kalkulačku. Spoločnosť Texas Instruments začala ako ropná a plynárenská spoločnosť v roku 1930, potom sa v 40. rokoch zamerala na elektroniku obranných systémov. Spoločnosť vstúpila do polovodičového podnikania v roku 1958 a teraz má desiatky tisíc patentov.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár