10 najväčších spoločností v oblasti polovodičov

Akcie Americké akcie Dividendy Technológie

Tretia časť

Podniky a spotrebitelia na celom svete používajú polovodiče – malé vodiče elektrickej energie známe tiež ako polotovodiče alebo čipy – v miliónoch zariadení vrátane vesmírnych vozidiel, automobilových počítačov, smartfónov, lekárskeho vybavenia, prístrojov a ďalších. S rozširovaním elektronických zariadení, spoločnosti, ktoré vyrábajú polovodiče, naďalej prosperujú. Tieto spoločnosti majú tendenciu byť poháňané cieľom výroby menších, lacnejších a rýchlejších polovodičov na uľahčenie efektívnejších, výkonnejších a dostupnejších technologických produktov. Polovodiče možno rozdeliť do štyroch kategórií: mikroprocesory, pamäťové čipy, komoditné integrované obvody a komplexné „systémy na čipe“.

Pre investorov, ktorí chcú získať expozíciu v odvetví polovodičov, existuje veľa spoločností, ktoré vyrábajú tieto čipy. Zatiaľ čo niektoré z týchto spoločností sú známe mená, mnohé z nich sú relatívne neznáme. Polovodiče sú skryté v telefónoch, tabletoch a počítačoch. Tieto menej známe spoločnosti medzi podnikmi (B2B) patria medzi hlavných dodávateľov čipov a ďalších komponentov. Títo dodávatelia zase tieto výrobky často predávajú hardwarovým spoločnostiam, ktoré vyrábajú rozpoznateľnejšie zariadenia so značkou.

Polovodičové spoločnosti ako skupina zohrávajú významnú úlohu pri vývoji nových technologických produktov a mnohí investori ich považujú za kľúčovú investíciu. Polovodičový priemysel a akcie v tomto odvetví sú zvyčajne cyklické.

Ďalej uvádzame 10 najväčších spoločností v oblasti polovodičov na základe ich 12-mesačného koncového príjmu (TTM). Tento zoznam je obmedzený na spoločnosti, ktoré sú verejne obchodované v USA alebo Kanade, buď priamo alebo prostredníctvom ADR. Niektoré zahraničné spoločnosti môžu podávať správy polročne, a preto môžu mať dlhšie časové oneskorenia. Všetky údaje sú aktuálne k 18. júnu 2020 a všetky údaje poskytuje spoločnosť YCharts.

päťročný graf ASE Technology Holding, zdroj. GOOGLE

ASE Technology Holding Co. Ltd. (ASX:NYSE)

Výnosy (TTM): 13,7 miliárd dolárov
Čistý výnos (TTM): 0,6 miliardy dolárov
Trhový strop: 9,7 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: 30,9%
Burza: New York Stock Exchange

ASE Technology je taiwanská holdingová spoločnosť, ktorá poskytuje služby v oblasti montáže, balenia a testovania polovodičov. Spoločnosť bola vytvorená kombináciou Advanced Semiconductor Engineering Inc. a Siliconware Precision Industries Co., Ltd.

päťročný graf Nvidia Corp., zdroj: GOOGLE

NVIDIA Corp. (NVDA:NASDAQ)

Výnosy (TTM): 11,8 miliárd dolárov
Čistý výnos (TTM): 3,3 miliardy dolárov
Trhový strop: 227,2 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: 155,5%
Burza: Nasdaq

Nvidia je najviac známa svojou radou spotrebiteľských a špičkových grafických kariet, ktoré sa nachádzajú v počítačoch všetkých tvarov a veľkostí. Tieto jednotky na spracovanie grafiky alebo GPU sú obľúbené medzi počítačovými hráčmi, digitálnymi umelcami a tými, ktorí pracujú s počítačovým dizajnom. Začiatkom roka 2017 spoločnosť získala podporu aj v oblasti ťažby kryptomeny, kde sa zistilo, že GPU sú pri výrobe digitálnych mien účinnejšie ako tradičné technológie.

päťročný graf ST Microelectronics, zdroj: GOOGLE

STMicroelectronics NV (STM:NYSE)

Výnosy (TTM): 9,7 miliárd dolárov
Čistý výnos (TTM): 0,9 miliardy dolárov
Trhový strop: 23,9 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: 74,5%
Burza: New York Stock Exchange

Švajčiarska firma STMicroelectronics NV navrhuje a vyrába polovodičové integrované obvody a diskrétne zariadenia. Produkty vytvorené touto spoločnosťou sú aplikované v širokom spektre odvetví a sektorov, vrátane telekomunikácií, počítačovej, priemyselnej a spotrebnej elektroniky.

päťročný graf NXP Semiconductors, zdroj:GOOGLE

NXP Semiconductors NV (NXPI:NASDAQ)

Výnosy (TTM): 8,8 miliárd dolárov
Čistý výnos (TTM): 0,2 miliardy dolárov
Trhový strop: 32,6 miliárd dolárov
Celková návratnosť za 1 rok: 32,0%
Burza: Nasdaq

NXP Semiconductors NV so sídlom v Holandsku poskytuje polovodiče a súvisiacu technológiu spoločnostiam pôsobiacim v oblasti zábavy v automobiloch, mobilných zariadeniach, bezpečnostných aplikácií a ďalších. Výrobky NXP sa používajú aj v aplikáciách s veľkým dosahom, ako sú osvetlenie, bezdrôtová infraštruktúra, výpočty a identifikácia.

Zdroj: investopedia

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár