10 “plachých” blue-chip akcií, ktoré si zaslúžia pozornosť

Akcie Americké akcie Dividendy Reality Služby Spotrebiteľský sektor

Druhá časť

Kľúčové slová z nadpisu vyššie nie sú „blue-chip akcie“. Nie, kľúčové slová sú „plaché blue-chip akcie“.

Čo to vlastne je “plachá“ blue-chip akcia? To je dobrá otázka. 

Investopedia definuje blue-chip akcie takto:

„Blue-chip akcia má zvyčajne trhovú kapitalizáciu v miliardách, je zvyčajne jednotkou na trhu alebo je medzi tromi najlepšími spoločnosťami v tomto sektore a väčšinou sa jedná o známe meno.“

Takže ak je to známe meno, ako môže byť zároveň “plaché”? Ďalšia dobrá otázka. 

Dá sa povedať, že to súvisí s kapacitou. Zo súčasných akcií S&P 500 má iba 32 trhovú kapitalizáciu najmenej 200 miliárd dolárov . Pokiaľ ide o objem, podľa Finviz.com je Apple (NASDAQ:AAPL) číslo jedna s priemerným objemom viac ako 35 miliónov; všetky okrem štyroch majú priemerný objem viac ako 1 milión. Sotva plaché 🙂

Ak však vylúčite megapäticu a obmedzíte svoje vyhľadávanie na spoločnosti S&P 500 s trhovými stropmi od 10 miliónov do 200 miliónov dolárov, získate 105 s objemom menším ako 1 milión a 28 pod 500 000. 

Skúsime sa teda pozrieť na “plaché” blue-chip akcie v týchto dvoch rozmedziach. 

  • Pool Corporation (NASDAQ:POOL)
  • Sherwin-Williams (NYSE:SHW)
  • Five Below (NASDAQ:FIVE)
  • FEMSA (NYSE:FMX)
  • Raymond James Financial (NYSE:RJF)
  • Ameriprise (NYSE:AMP)
  • United Rentals (NYSE:URI)
  • Mohawk Industries (NYSE:MHK)
  • Loews (NYSE:L)
  • Whirlpool (NYSE:WHR)

päťročný graf Five Below, zdroj: GOOGLE

Five Below (FIVE:NASDAQ)

Celkový 5-ročný výnos: 37,6%
Priemerný objem: 821 530

Ďalším na tomto zozname blue-chip akcií je Five Below. V rovnakej dobe, keď diskontér hlásil zisk za štvrtý kvartál za rok 2020 17. marca – výnosy a príjmy boli o 24,9% a 12,3% vyššie – a tiež povedal analytikom, že plánuje rozšíriť svoj concept Five Beyond “store-within-a-store“ (”obchod v obchode”) na 30% z jeho celkovej stopy do konca roku 2021.

„Uvedenie Five Beyond do praxe a Ten Below je skvelým príkladom toho, ako sme sa obrátili k útoku,“ uviedol výkonný riaditeľ Joel Anderson. „Zákazník reagoval pozitívne na náš nový sortiment Five Beyond, ktorý je pre našich zákazníkov naplnený čerstvými, úžasne hodnotnými položkami a novými kategóriami.“

V Kanade mala Dollarama (OTCMKTS: DLMAF) veľký úspech s vyššími cenami. Počas Covid-19 však zákazníci zistili, že ceny sa dostali príliš vysoko, a povedali to maloobchodníkovi. Ten teraz znižuje niektoré zo svojich cien. 

Five Below bude musieť byť veľmi ohľaduplný/premýšľavý k svojej cene. Medzitým zostáva FIVE vynikajúcim dlhodobým nákupom.

Dividendový výnos: 2,41%

päťročný graf Femsa, zdroj: GOOGLE

Femsa (FMX:NYSE)

Celkový 5-ročný výnos: -4,2%
Priemerný objem: 510 270

Ak je na tomto zozname akcia, ktorá je za posledných päť rokov sklamaním, je to Femsa. 

Nemysleli by ste si, že spoločnosť, ktorú vlastní z 47,2% spoločnosť Coca-Cola (NYSE: KOF), vlastní OXXO, najväčší a najrýchlejšie rastúci obchodný reťazec v Latinskej Amerike; prevádzkuje 3 161 lekární v Mexiku, Čile a Kolumbii; a vlastní 12,3% spoločnosti Heineken, jednej z najväčších pivných spoločností na svete, by mala problém s návratnosťou akcionárov. 

Ale je to tak. Ak by ste v apríli 2013 kúpili akcie FMX, boli by ste takmer o 40% nižšie. 

Jej TTM FCF je 1,78 miliárd dolárov, čo je viac ako dvojnásobok toho, čo vygenerovala pred dvoma rokmi. Na základe podnikovej hodnoty 33,2 miliárd dolárov má výnos FCF 5,4%. To by sa mohlo zdať ako hodnotová ponuka, ale je oveľa nižšia ako násobok, ktorý by ste zaplatili pred dvoma rokmi. 

Nastal čas kúpiť Femsu.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár