10 “plachých” blue-chip akcií, ktoré si zaslúžia pozornosť

Akcie Americké akcie Dividendy Služby

Tretia časť

Kľúčové slová z nadpisu vyššie nie sú „blue-chip akcie“. Nie, kľúčové slová sú „plaché blue-chip akcie“.

Čo to vlastne je “plachá“ blue-chip akcia? To je dobrá otázka. 

Investopedia definuje blue-chip akcie takto:

„Blue-chip akcia má zvyčajne trhovú kapitalizáciu v miliardách, je zvyčajne jednotkou na trhu alebo je medzi tromi najlepšími spoločnosťami v tomto sektore a väčšinou sa jedná o známe meno.“

Takže ak je to známe meno, ako môže byť zároveň “plaché”? Ďalšia dobrá otázka. 

Dá sa povedať, že to súvisí s kapacitou. Zo súčasných akcií S&P 500 má iba 32 trhovú kapitalizáciu najmenej 200 miliárd dolárov . Pokiaľ ide o objem, podľa Finviz.com je Apple (NASDAQ: AAPL) číslo jedna s priemerným objemom viac ako 35 miliónov; všetky okrem štyroch majú priemerný objem viac ako 1 milión. Sotva plaché 🙂

Ak však vylúčite megapäticu a obmedzíte svoje vyhľadávanie na spoločnosti S&P 500 s trhovými stropmi od 10 miliónov do 200 miliónov dolárov, získate 105 s objemom menším ako 1 milión a 28 pod 500 000. 

Skúsime sa teda pozrieť na “plaché” blue-chip akcie v týchto dvoch rozmedziach. 

  • Pool Corporation (NASDAQ:POOL)
  • Sherwin-Williams (NYSE:SHW)
  • Five Below (NASDAQ:FIVE)
  • FEMSA (NYSE:FMX)
  • Raymond James Financial (NYSE:RJF)
  • Ameriprise (NYSE:AMP)
  • United Rentals (NYSE:URI)
  • Mohawk Industries (NYSE:MHK)
  • Loews (NYSE:L)
  • Whirlpool (NYSE:WHR)

Dividendový výnos: 1,18%

päťročný graf Raymond James Financial, zdroj: GOOGLE

Raymond James Financial (RJF:NYSE)

Celkový 5-ročný výnos: 20,2%
Priemerný objem: 787 240

Celá organizácia Raymond James je nezávislá. Poradcovia majú koniec koncov voľnosť v prístupe, ktorý zvyšuje podnikanie, a zároveň robí to, čo je pre klientov správne. 

Akcionárom sa v tomto procese darilo počas dlhých období dobre. Dodnes je to však rok, kedy to akcie spoločnosti RJF trhajú s celkovým výnosom 24,3%.

Na konci januára spoločnosť vykázala rekordné zisky v prvom štvrťroku vo výške 2,22 miliárd dolárov, čo je o 11% viac ako pred rokom a o 7% viac ako v štvrtom štvrťroku 2020. 

V konečnom dôsledku mala upravený čistý príjem 314 miliónov dolárov, 17%-ne vyšší ako pred rokom a o 26% vyšší ako v štvrtom kvartáli 2020. 

Dividendový výnos: 1,80

päťročný graf Ameriprise, zdroj: GOOGLE

Ameriprise (AMP:NYSE)

Celkový 5-ročný výnos: 19,4%
Priemerný objem: 756 770

Je to už tak dávno, čo tu bol spinoff American Express (NYSE: AXP) – spoločnosť AMEX rozbehla svoje podnikanie v oblasti finančného poradenstva v októbri 2005.

Rovnako ako mnoho firiem poskytujúcich finančné služby, aj Ameriprise prišiel na to, ako si počas Covid-19 zarobiť peniaze. Zatiaľ čo jeho upravené prevádzkové výnosy vo fiškálnom roku 2020 klesli o 19% na 1,77 miliárd dolárov, jeho aktíva presiahli 1 bilión dolárov, čo je pre spoločnosť rekordná suma. 

V roku 2020 mala FCF 4,48 miliárd dolárov . Na základe podnikovej hodnoty 24,6 miliárd dolárov má Ameriprise výnos FCF 18,2%. Nenechajte sa príliš vzrušovať. FCF nie je veľká metrika, pokiaľ ide o spoločnosti poskytujúce finančné služby. Všetky tri jej primárne prevádzkové segmenty napriek tomu v roku 2020 zvýšili príjmy, takže niečo musí robiť dobre.

V roku 2020 spoločnosť vrátila akcionárom dividendy vo výške 497 miliónov dolárov a ďalších 1,44 miliárd dolárov prostredníctvom spätného odkúpenia akcií. Platila priemerná cena 158,17 dolárov na akciu. Na základe svojej aktuálnej ceny akcie dosiahol za posledných 15 mesiacov návratnosť investícií 44%. 

Ameriprise s dividendovým výnosom 1,8% je vynikajúcim dlhodobým holdingom, pokiaľ hľadáte blue-chip akcie. 

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár