10 “plachých” blue-chip akcií, ktoré si zaslúžia pozornosť

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel

Štvrtá časť

Kľúčové slová z nadpisu vyššie nie sú „blue-chip akcie“. Nie, kľúčové slová sú „plaché blue-chip akcie“.

Čo to vlastne je “plachá“ blue-chip akcia? To je dobrá otázka. 

Investopedia definuje blue-chip akcie takto:

„Blue-chip akcia má zvyčajne trhovú kapitalizáciu v miliardách, je zvyčajne jednotkou na trhu alebo je medzi tromi najlepšími spoločnosťami v tomto sektore a väčšinou sa jedná o známe meno.“

Takže ak je to známe meno, ako môže byť zároveň “plaché”? Ďalšia dobrá otázka. 

Dá sa povedať, že to súvisí s kapacitou. Zo súčasných akcií S&P 500 má iba 32 trhovú kapitalizáciu najmenej 200 miliárd dolárov . Pokiaľ ide o objem, podľa Finviz.com je Apple (NASDAQ: AAPL) číslo jedna s priemerným objemom viac ako 35 miliónov; všetky okrem štyroch majú priemerný objem viac ako 1 milión. Sotva plaché 🙂

Ak však vylúčite megapäticu a obmedzíte svoje vyhľadávanie na spoločnosti S&P 500 s trhovými stropmi od 10 miliónov do 200 miliónov dolárov, získate 105 s objemom menším ako 1 milión a 28 pod 500 000. 

Skúsime sa teda pozrieť na “plaché” blue-chip akcie v týchto dvoch rozmedziach. 

  • Pool Corporation (NASDAQ:POOL)
  • Sherwin-Williams (NYSE:SHW)
  • Five Below (NASDAQ:FIVE)
  • FEMSA (NYSE:FMX)
  • Raymond James Financial (NYSE:RJF)
  • Ameriprise (NYSE:AMP)
  • United Rentals (NYSE:URI)
  • Mohawk Industries (NYSE:MHK)
  • Loews (NYSE:L)
  • Whirlpool (NYSE:WHR)

päťročný graf United Rentals, zdroj: GOOGLE

United Rentals (URI:NYSE)

Celkový 5-ročný výnos: 38,1%
Priemerný objem: 749 350 

Vzhľadom na návratnosť 331% za posledný rok, ocenenie začalo byť trochu premenlivé. 

URI má päťročný priemerný pomer cena/predaj (P/S) 1,54. Jeho P/S je v súčasnosti 2,7, čo je takmer dvojnásobok päťročného priemeru. 

Možno aj preto analytik spoločnosti Barclays Adam Seiden nedávno ponechal hodnotenie United Rentals na „underperform“ a zvýšil svoj 12-mesačný cenový cieľ na 255 dolárov zo 190 dolárov. Obchodovaním za 302 dolárov, by akcie mohli byť pripravené na pokles. 

FCF United Rentals nikdy nebola lepšia. Pri hodnote 1,5 miliardy dolárov v roku 2020 je jej FCF ako percento z príjmu 17,6%. Ak by sa to v roku 2021 vrátilo k historickejším normám, kúpte ďalšie. 

Akcia URI nevyjde z módy dlhšiu dobu. Ľudia potrebujú to, čo má. Je to také jednoduché.

päťročný graf Mohawk Industries, zdroj: GOOGLE

Mohawk Industries (MHK:NYSE)

Celkový 5-ročný výnos: -0,51%
Priemerný objem: 534 770

Ak vylúčite výrobcu podláh a kobercov z úvahy iba kvôli ich päťročnej anualizovanej celkovej návratnosti, urobíte veľkú chybu. Až 210%, vrátane dividend, za posledný rok zaznamenávajú analytici veľmi optimistický obraz o potenciáli výnosov. 

V nasledujúcom štvrťroku analytici očakávajú, že Mohawk zarobí 2,80 dolárov na akciu, čo je takmer o 70% viac ako pred rokom. Dôležitejšie je, že tento odhad sa len za posledný mesiac zvýšil o 28%. Päť analytikov zvýšilo svoje odhady. Pre celý rok 2021 je odhad 11,96 dolárov na akciu, čo je o 35% viac ako v roku 2020. 

Má silnú súvahu s čistým dlhom 1x EBITDA (zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou) a dostatkom likvidity s hotovosťou a úvermi v objeme viac ako 3,1 miliardy dolárov.  

Globálny trh s dlaždicami sa odhaduje na 136 miliárd štvorcových stôp. Spoločnosť Mohawk má na tomto trhu iba 2% a ponecháva si tak dostatok priestoru na rast. 

V roku 2020 mala spoločnosť Mohawk hodnotu FCF vo výške 1,3 miliárd dolárov alebo 13,5% z jej ziskov vo výške 9,6 miliárd dolárov. To nemusí byť také dobré ako United Rentals, ale je to lepšie, ako to nikdy nebolo. Výsledkom je, že jeho súčasný výnos FCF je 9%, pri podnikovej hodnote 14,6 miliárd dolárov . Čokoľvek nad 8% je skvelé.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár