10 “plachých” blue-chip akcií, ktoré si zaslúžia pozornosť

Akcie Americké akcie Dividendy Služby Spotrebiteľský sektor

Piata časť

Kľúčové slová z nadpisu vyššie nie sú „blue-chip akcie“. Nie, kľúčové slová sú „plaché blue-chip akcie“.

Čo to vlastne je “plachá“ blue-chip akcia? To je dobrá otázka. 

Investopedia definuje blue-chip akcie takto:

„Blue-chip akcia má zvyčajne trhovú kapitalizáciu v miliardách, je zvyčajne jednotkou na trhu alebo je medzi tromi najlepšími spoločnosťami v tomto sektore a väčšinou sa jedná o známe meno.“

Takže ak je to známe meno, ako môže byť zároveň “plaché”? Ďalšia dobrá otázka. 

Dá sa povedať, že to súvisí s kapacitou. Zo súčasných akcií S&P 500 má iba 32 trhovú kapitalizáciu najmenej 200 miliárd dolárov . Pokiaľ ide o objem, podľa Finviz.com je Apple (NASDAQ: AAPL) číslo jedna s priemerným objemom viac ako 35 miliónov; všetky okrem štyroch majú priemerný objem viac ako 1 milión. Sotva plaché 🙂

Ak však vylúčite megapäticu a obmedzíte svoje vyhľadávanie na spoločnosti S&P 500 s trhovými stropmi od 10 miliónov do 200 miliónov dolárov, získate 105 s objemom menším ako 1 milión a 28 pod 500 000. 

Skúsime sa teda pozrieť na “plaché” blue-chip akcie v týchto dvoch rozmedziach. 

  • Pool Corporation (NASDAQ:POOL)
  • Sherwin-Williams (NYSE:SHW)
  • Five Below (NASDAQ:FIVE)
  • FEMSA (NYSE:FMX)
  • Raymond James Financial (NYSE:RJF)
  • Ameriprise (NYSE:AMP)
  • United Rentals (NYSE:URI)
  • Mohawk Industries (NYSE:MHK)
  • Loews (NYSE:L)
  • Whirlpool (NYSE:WHR)

Dividendový výnos: 0,45%

päťročný graf Loews, zdroj: GOOGLE

Loews (L:NYSE)

Celkový 5-ročný výnos: 6,4%
Priemerný objem: 984 620

Ďalšou na zozname blue-chip akcií na nákup je Loews. Rodinou riadený podnik generuje veľkú časť svojich výnosov zo svojho 89,6% -ného vlastníckeho podielu v CNA Financial (NYSE: CNA), veľkom poistení majetku a nehôd. 

12. marca Loews oznámila, že GIC, singapurský štátny investičný fond, kúpi 47% svojej dcérskej spoločnosti Altium Packaging za približne 940 miliónov dolárov. Dohoda, ktorá oceňuje celú spoločnosť na 2 miliardy dolárov, umožní packaging spoločnosti pokračovať v rastovej stratégii prostredníctvom akvizícií. Predaj poskytuje spoločnosti Loews zisk pred zdanením 490 miliónov dolárov.

Ako je to u tejto spoločnosti zvykom, bude recyklovať hotovosť do svojich existujúcich prevádzkových činností, spätného odkúpenia akcií a budúcich akvizícií. Za posledné tri roky odkúpila 63 miliónov akcií spoločnosti Loews, čím sa znížil jej počet akcií o 19%. V roku 1969 mala spoločnosť Loews v obehu 1,3 miliardy akcií. Dnes má 269 miliónov, teda iba 21% pôvodného počtu akcií. 

Na základe súčasného trhového stropu 14 miliárd dolárov pre celú spoločnosť, ak vyberiete 11,2 miliárd dolárov za podiel v CNA a 1,6 miliardy dolárov v čistej hotovosti (1,2 miliardy dolárov v čistej hotovosti plus 387 miliónov dolárov v príjmoch po zdanení z predaja spoločnosti Altium na základe 21 % jej sadzby), jej 100% -né vlastníctvo spoločnosti Loews Hotels a Boardwalk Pipelines a 53% spoločnosti Altium Packaging sa odhaduje na iba 1,2 miliárd dolárov.  Z dlhodobého hľadiska to zvýši hodnotu.   

Dividendový výnos: 2,55%

päťročný graf Whirlpool, zdroj: GOOGLE

Whirlpool (WHR:NYSE)

Celkový 5-ročný výnos: 4,1%
Priemerný objem: 742 140

Spoločnosť má výnos 6,5% (inverzný pomer P/E je 15,4x), hodnotu FCF 1,1 miliardy dolárov a podnikovú hodnotu 17 miliárd dolárov . Čokoľvek medzi 4% a 8% sa považuje za rozumnú cenu.

Spoločnosť bola nedávno predstavená na 42. výročnej konferencii inštitucionálnych investorov Raymonda Jamesa. V jeho podaní vyniká niekoľko bodov.

Whirlpool poznamenáva, že má päť značiek s ročným predajom 1 miliardy dolárov a že je jednotkou v podiele na trhu v šiestich z 10 krajín, kde pôsobí. To je nadvláda.

V Severnej Amerike sa od roku 2008 zvýšil jej zisk EBIT (zisk pred úrokmi a zdanením) kombinovaným spôsobom o 20% ročne.

V roku 2021 očakáva rast tržieb o 6%, čo je dvojnásobok jej dlhodobého cieľa s FCF, a to minimálne o 5% alebo viac z týchto tržieb z dôvodu ďalšieho rozširovania marží. Z dlhodobého hľadiska bude Whirlpool využívať tri páky rastu: priamy spotrebiteľ, medzinárodná expanzia a vyššia nákladová efektívnosť. 

Dividendový výnos spoločnosti Whirlpool v súčasnosti predstavuje 2,5% a výplatný pomer predstavuje nízkych 30% jej čistého zisku TTM, čo z nej  robí skvelú voľbu medzi blue-chip akciami.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár