10 “plachých” blue-chip akcií, ktoré si zaslúžia pozornosť

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Spotrebiteľský sektor

Prvá časť

Kľúčové slová z nadpisu vyššie nie sú „blue-chip akcie“. Nie, kľúčové slová sú „plaché blue-chip akcie“.

Čo to vlastne je “plachá“ blue-chip akcia? To je dobrá otázka. 

Investopedia definuje blue-chip akcie takto:

„Blue-chip akcia má zvyčajne trhovú kapitalizáciu v miliardách, je zvyčajne jednotkou na trhu alebo je medzi tromi najlepšími spoločnosťami v tomto sektore a väčšinou sa jedná o známe meno.“

Takže ak je to známe meno, ako môže byť zároveň “plaché”? Ďalšia dobrá otázka. 

Dá sa povedať, že to súvisí s kapacitou. Zo súčasných akcií S&P 500 má iba 32 trhovú kapitalizáciu najmenej 200 miliárd dolárov . Pokiaľ ide o objem, podľa Finviz.com je Apple (NASDAQ: AAPL) číslo jedna s priemerným objemom viac ako 35 miliónov; všetky okrem štyroch majú priemerný objem viac ako 1 milión. Sotva plaché 🙂

Ak však vylúčite megapäticu a obmedzíte svoje vyhľadávanie na spoločnosti S&P 500 s trhovými stropmi od 10 miliónov do 200 miliónov dolárov, získate 105 s objemom menším ako 1 milión a 28 pod 500 000. 

Skúsime sa teda pozrieť na “plaché” blue-chip akcie v týchto dvoch rozmedziach. 

  • Pool Corporation (NASDAQ:POOL)
  • Sherwin-Williams (NYSE:SHW)
  • Five Below (NASDAQ:FIVE)
  • FEMSA (NYSE:FMX)
  • Raymond James Financial (NYSE:RJF)
  • Ameriprise (NYSE:AMP)
  • United Rentals (NYSE:URI)
  • Mohawk Industries (NYSE:MHK)
  • Loews (NYSE:L)
  • Whirlpool (NYSE:WHR)

Dividendový výnos: 0,69%

päťročný graf Pool Corp., zdroj: GOOGLE

Pool Corporation (POOL:NASDAQ)

Celkový 5-ročný výnos: 32,5%
Priemerný objem: 361 880 

Pool je zo všetkých mien blue-chip akcií na tomto zozname pravdepodobne najmenej známa v domácnostiach. Pokiaľ, samozrejme, nevlastníte bazén. Potom pravdepodobne výborne rozumiete jej obchodnému modelu. 

Prečo by ste teda mali platiť 3,5-násobok predaja, keď je päťročný priemer 2,4-krát? Pretože Covid-19 nás naučil, že bazény nikdy nevyjdú z módy, a môžu byť absolútne relaxačné v čase, keď spoločenský kontakt nie je možný. 

Za posledné dva roky Pool zvýšil svoj voľný hotovostný tok (FCF) o 322%. Jeho posledná 12-mesačná (TTM) FCF je 380 miliónov dolárov. V roku 2012 to bolo 102,8 milióna dolárov. To je zložená ročná miera rastu 17,8%. Pool vyhral cenu S&P 500 diamond-in-the-rough. 

Dividendový výnos: 0,80%

päťročný graf Sherwin Williams, zdroj: GOOGLE

Sherwin-Williams (SHW:NYSE)

Celkový 5-ročný výnos: 20,3%
Priemerný objem: 483 670 

Pre fanúšikov spoločnosti Sherwin-Williams skutočnosť, že jej prezident a prevádzkový riaditeľ David Sewell rezignoval 1. marca zo svojej pozície, aby sa stal generálnym riaditeľom inej spoločnosti mimo odvetvia povrchových úprav, je znepokojujúca. Sewell pracoval v spoločnosti 14 rokov. 

Spoločnosti, ktoré majú dobré výsledky, však majú plán nástupníctva pevne stanovený. Vo vyhlásení spoločnosti Sherwin-Williams uviedol, že spoločnosť nebude okamžite zapĺňať miesto COO. Generálny riaditeľ John Morikis bude dočasne zastupovať povinnosti Sewella. 

Ak je Morikis polovičným lídrom, je možno nesmierne šťastný za to, že jeho dvojka niekde obsadila najvyššiu pozíciu. Sebavedomí vodcovia pripravujú svoje priame správy na väčšiu zodpovednosť. SHW bude v poriadku. 

Za posledných 12 mesiacov, ktoré sa skončili 31. decembra 2020, mala spoločnosť Sherwin-Williams hodnotu FCF vo výške 3,1 miliardy dolárov, čo je o 56% viac ako pred rokom. Hodnota jeho podniku sa však za posledných 15 mesiacov zvýšila iba o 14% na 73,2 miliárd dolárov zo 64,2 miliárd dolárov na konci roku 2019. Je to lacnejšie, ako to bolo za posledné dva roky.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár