10 REIT firiem, ktoré musíte vlastniť v budúcom desaťročí – prvá časť

Akcie Americké akcie Dividendy Reality

Najskôr k stratégii výberu akcií. Veríme, že technológie budú aj naďalej hrať významnú úlohu v návratnosti v budúcom desaťročí a to nielen v REIT sektore. A predovšetkým dva pod-sektory budú v budúcnosti hrať prim:

veže pre mobilný signál (cell towers)

dátové centrá (data centers)

Dôležité tiež budú aj ďalšie rastové odvetvia, ako je výstavba bývania a zdravotníctva. Oba tieto sektora budú ťažiť zo starnúcej populácie, čo v nasledujúcom desaťročí prinesie zisky a dividendy. A nakoniec, kvalita a ocenenia sú najdôležitejšie piliere úspechu investovania.

Iste by ste v zozname očakávali firmy ako sú Realty Income (NYSE: O), Prologis (PLD) a Crown Castle (CCI), ale zámerne sme vybrali tých 10 REIT firiem, ktoré sú dnes za atraktívne ceny. Týchto 10 dobrých kandidátov je pre tých investorov, ktorí si chcú vybudovať REIT portfólio od nuly. Toto by mohol byť základ, na ktorom budete ďalej stavať.

Tanger Factory Outlet Center

Okolo spoločnosti Tanger Factory Outlet (SKT:NYSE) sa v posledných týždňoch strhol boj na Seeking Alpha. Jedni firmu pretláčajú a druhí zatracujú. Dividendový výnos je dnes vo výške 8,6% a spoločnosť dividendu každoročne zvyšuje už 27 rokov.

Napriek silným firemným základom, ale akcie firmy Tanger drasticky v posledných rokoch prepadli na cene. Len za dva roky odpísala cena 20,1%, celkovo s jednoduchým 3,2% ročným výnosom za posledných 10 rokov, ale nasledujúce desaťročie by mohlo byť priaznivejšie. Od januára 2000 do finančnej krízy 2007 akcie firmy Tanger priniesli v priemere 21% ročnej návratnosť. Od roku 2009 do roku 2016, táto čiste outletová REIT firma priniesla v priemere 18% ročnú návratnosť.

Bohužiaľ za posledných niekoľko rokov, sa akcie firmy Tanger veľmi prepadli a od júla 2016 v priemere priniesli -18% ročnú návratnosť. Aj tak, ale základy firmy sú stále veľmi dobré. Obsadenosť vo výške takmer 96%, ktorá neklesla pod 95% už viac ako 25 rokov. Firma v minulom roku dosiahla historicky najvyššieho priemerného obratu na štvorcovú stopu (sales per square foot) – 395 dolárov. Hoci tržby alebo aj FFO mierne klesli, väčšina poklesu bola ale spôsobená odpredajom nehnuteľností. FFO na akciu bolo v roku 2015 vo výške 2,23 dolárov a pre celý rok 2019 je cieľ vedenia vo výške 2,25 dolárov.

ročný graf Tanger Factory Outlet Center, zdroj: GOOGLE

Súvaha spoločnosti je v skvelej kondícii (ohodnotená ratingom BBB podľa S&P), pričom asi 94% nájomných plôch je bez hypotéky. Nezaistená úverová kapacita je 99%, teda takmer 600 miliónov dolárov. A firma generuje okolo 100 miliónov dolárov voľného peňažného toku (free cash flow) – po výplate dividend.

Vzhľadom k negativizmu, ktorý vysí nad outletovým sektorom, tak odporúčame minimalizovať expozíciu. Napriek tomu by stále v budúcom desaťročí mohli akcie firmy Tanger vygenerovať nadpriemerné výnosy – porovnateľné s tými, ktoré firma vykazovala v desaťročí predchádzajúcom finančnou krízou. Akcie sa v čase písania článku obchodujú tesne pod 17 dolármi za kus a s pomerom P / FFO vo výške 7,3.

Cena: 17 dolárov
P / FFO: 7,3
Výnos z dividend: 8,9%
Výplatné pomer: 63% (na základe FFO)
S & P: BBB
2019 celkový výnos: -20,1%
Odhad FFO 2020 na akciu: -4%
Odhad FFO 2021 na akciu: 1%

CyrusOne Inc.

CyrusOne (CONE:NASDAQ) je REIT firma zameraná na dátové centrá, ktorá od svojho IPO v roku 2013 vykázala návratnosť vo výške 20,5% ročne. Firma je často spájaná so spoločnosťou Digital Realty (DLR), pretože majú veľmi podobný záber podnikania. Firma CONE by mala v najbližších niekoľkých rokoch priniesť nadpriemerný rast. Analytici firme predpovedajú až 10% rast FFO v rokoch 2020 a 2021, pritom firme DLR predpovedajú rast v roku 2020 len o 2% a v roku 2021 o 7%.

Od doby, kedy spoločnosť CONE vstupila na burzu, vedenie odvádza vynikajúcu prácu a znižuje svoje kapitálové náklady. Firma vďaka tomu dostala BBB- rating investičného stupňa od spoločnosti S&P. Súvaha spoločnosti má dlhový pomer vo výške 5, čo je zníženie oproti 5,4 z predchádzajúceho štvrťroku. Spoločnosť nemá žiadny dlh s krátkodobou splatnosťou, ale má takmer 1,3 miliardy dolárov likvidných prostriedkov.

päťročný graf CyrusOne Inc., zdroj: GOOGLE

Firme sa darí vytvárať stabilný investičný rast v Európe, kde sa naďalej zameriava na rozvoj svojho podnikania s internetovým výmenným bodom (internet exchange point). Vo výstavbe má ďalších 50 megawattov dátových centier na všetkých kľúčových európskych trhoch. Akonáhle budú tieto projekty dokončené, tak firma bude mať na európskom trhu kapacitu takmer 150 megawattov, čo bude predstavovať takmer 20% portfólia. Vedenie spoločnosť povedalo, že dúfa, že za tri roky bude generovať okolo 25% svojich príjmov z Európy.

V roku 2019 firma vygenerovala pôsobivých 27,4% návranosti. Cena akcií na konci roka 2019 mierne klesla, čo prinieslo vyššiu mieru bezpečnosti pre nákup. Cena akcie je v čase písania článku pod 63 dolármi – s násobkom P / FFO vo výške 17,5. Dividendový výnos tak poskočil na 3,2% a je dobre pokrytý, s výplatným pomerom vo výške 54%.

Cena: 62,6 dolárov
P / FFO: 17,5
Dividendový výnos: 3,19%
Výplatné pomer: 54%
S & P: BB-
2019 celkový výnos: 27,4%
Odhad FFO 2020 na akciu: 10%
Odhad FFO 2021 na akciu: 10%

Healthcare Trust of America Inc.

Rovnako ako DOC, tak aj firma Healthcare Trust of America (HTA:NYSE) patrí do REIT sektoru zdravotníckych zariadení, zameriavajúce sa výlučne na budovy lekárskych nehnuteľnostný (MOB = medical office buildings). MOB majú vysoko defenzívnu povahu a tak poskytujú vyššiu predvídateľnosť a stály príjem. Firma HTA má navyše výhodu veľkosti (6,6 miliardy kapitalizácie), za posledné desaťročie investovala viac ako 7 miliárd dolárov. Vedenie sa nebojí ani fúzií ani akvizícií (M & A).

ročný graf Healthcare Trust of America Inc., zdroj: GOOGLE

Firma HTA má tiež výhodu nižších kapitálových nákladov oproti svojim konkurentom. Nedávna akvizícia prináša viac ako 6% a 8% pridajú ďalšie projekty vo výhľade. Firma je teda schopná generovať rastúci tok peňažných prostriedkov, ktoré jej umožnia generovať predvídateľný rast ziskov v roku 2020 a ďalších rokoch. Analytici predpovedajú, že v rokoch 2020 a 2021 porastie FFO na akciu o 4%.

V roku 2019 firma vygenerovala 24,6% návratnosť a od svojho IPO na NYSE vygenerovala 9,4% ročne. Rastový ročný celkový potenciálny výnos je približne 10%. Cena akcií je cca 32 dolárov a dividendový výnos 3,9%.

Cena: 32,1 dolárov
P / FFO: 19,55
Výnos z dividend: 3,93%
Výplatné pomer: 76%
S & P: BBB
2019 celkový výnos: 24,6%
Odhad FFO 2020 na akciu: 4%
Odhad FFO 2021 na akciu: 4%

Zdroj: investicnigramotnost

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu

Ohodnoť článok

Pridaj komentár