11 najdlhšie držaných akciových titulov Warrena Buffetta

Akcie Americké akcie Dividendy Zaujímavosti

Prvá časť

CEO (generálny riaditeľ) Berkshire Hathaway (BRK.A:NYSE) – Warren Buffett má proste talent na zarábanie peňazí nielen pre seba, ale aj pre svojich akcionárov. Od roku 1965 zvládol so svojím fondom udržať priemerný ročný zisk niečo málo nad 20%. To zodpovedá zhodnoteniu o neuveriteľných 2 744 062% za 55 rokov! Zrejme teda o investovaní niečo „málo“ vie.

Ostatní investori často vyzdvihujú Buffettovu schopnosť nájsť podhodnotené a zároveň kvalitné spoločnosti aj jeho zameranie na podniky s dlhodobo udržateľnou konkurenčnou výhodou. Pravdou ale je, že jeden z najvýznamnejších faktorov jeho úspechu je ochota kupovať skvelé spoločnosti a držať ich po veľmi dlhú dobu.

Ako sám Buffett rád hovorí, najlepšie obdobie, po aké máme akcie držať, je navždy.

Predstavíme vám 11 najdlhšie držaných akciových titulov z portfólia Warrena Buffetta alias Veštca z Omahy (článok na pokračovanie). Zoradené sú od posledného miesta, najnižšie bude tá najdlhšie držaná. Jedná sa o úžasné príklady dlhodobého investovania. Poďme sa pozrieť o aké tituly sa jedná.

Dividendový výnos: 3,53%

päťročný graf US Bancorp, zdroj: GOOGLE

11. US Bancorp – 14 rokov

Na poslednom mieste je regionálna banka US Bancorp (NYSE:USB). Ide o holding, ktorý vlastní už od začiatku roka 2006. Medzi bankami by sa vám ťažko hľadala iná s trvale vyšším ROA aj v období ekonomických kríz a expanziou USA.

Fakt, že je dnes viac ako polovica pôžičiek uzatváraná cez mobilné telefóny alebo online, umožnil spoločnosti Bancorp uzavrieť časť jej fyzických pobočiek. Tým sa znížili zbytočné výdavky a spoločnosť je ziskovejšia. Nielen vďaka tomu, ešte niekoľko rokov v portfóliu mnohých investorov, pravdepodobne, zostane.

Dividendový výnos: 2,42%

päťročný graf UPS, zdroj. GOOGLE

10. UPS – 14 rokov

Celým názvom United Parcel Service (NYSE:UPS) je logistická spoločnosť. Mimochodom, čo sa trhovej kapitalizácie týka, ( „len“ 10,2 miliónov dolárov v roku 2020) je najmenšia zo všetkých spoločností vo vlastníctve Berkshire Hathaway.

Nie je síce jasné, prečo presne Buffett stále drží túto firmu, ale koronakrízu rozhodne zvládla skvele. Akonáhle sa väčšina spotrebiteľov presunula k online nakupovaniu, logicky vznikol aj rádovo vyšší dopyt po doprave. Presne to skvele hralo do kariet UPS. Zatiaľ nie je nič, čo by nasvedčovalo, že sa tento trend razantne obráti.

Dividendový výnos: 2,43%

päťročný graf Johnson & Johnson, zdroj: GOOGLE

9. Johnson & Johnson – 14 rokov

Ďalší dlhodobo držaný akciový titul je konglomerát z odboru zdravotnej starostlivosti – Johnson & Johnson (NYSE:JNJ). Jedným z najväčších investorov tejto spoločnosti je práve Berkshire Hathaway s držaním 327 tisíc kusov akcií.

Za poslednú dekádu táto spoločnosť zmenila svoj hlavný tok príjmov z pomaly sa rozvíjajúcich zdravotných produktov smerom ku zarábajúcej farmácii. Nielen tým nám táto spoločnosť ukazuje, že vo svojom odbore vie chodiť a plánuje tu byť ešte dlhú dobu.

Dividendový výnos: 2,42%

päťročný graf Procter & Gamble, zdroj. GOOGLE

8. Procter & Gamble – 15 rokov

Od začiatku roku 2005 patria akcie tejto spoločnosti do portfólia Warrena Buffetta. P&G (NYSE:PG) má proste krásny obchodný model, ktorý okrem veľkých výdavkov na marketing, skrýva tiež mnoho produktových radov predmetov bežnej (dennej) spotreby.

Nezáleží na tom, ako veľmi mizerná bude ekonomika USA alebo sveta, ich produkty budeme nakupovať rovnako a budeme za to radi. Stále budeme nakupovať veci ako šampóny, zubné pasty, čističe alebo toaletné papiere.

Najmä, práve ten segment, v ktorom firma pôsobí, dáva celkom dobré bezpečie jej peňažným tokom. Je dosť možné, že práve to, považuje Buffett za nenahraditeľnú konkurenčnú výhodu akcií Procter & Gamble.

Dividendový výnos: 0,81%

päťročný graf Global Life, zdroj. GOOGLE

7. Globe Life – 19 rokov

Až do augusta roku 2019 ste Globe Life (NYSE:GL) našli pod názvom Torchmark. Táto 7. najdlhšie držaná akcia v portfóliu Warrena Buffetta je poskytovateľom doplnkového zdravotného a životného poistenia domácnostiam s nízkymi a strednými príjmami po celých Spojených štátoch.

Ako typická poisťovacia spoločnosť má za sebou dlhoročnú ziskovou históriu a jej prémiové postavenie na trhu zaisťuje, že zvládne ustáť kadejakú katastrofu a aj najtemnejšie scenáre.

Dividendový výnos: 0,78%

päťročný graf Costco Wholesale, zdroj. GOOGLE

6. Costco Wholesale – 20 rokov

Ťažko uveriteľných a dlhých 20 rokov už má Warren Buffett Costco Wholesale (NASDAQ:COST) vo svojom portfóliu. Väčšinu maloobchodu poškodil internet, ale Costco stále stojí pevne ako kameň využívajúc svoju veľkosť ako výhodu pri hromadnom nákupe. Vďaka tomu, pre svojich zákazníkov drží dlhodobo nízke ceny.

Okrem toho vylepšuje svoje marže výberom členských príspevkov, čím (okrem iného) tiež stimuluje lojalitu svojich obchodných základov.

Zdroj: finex

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. 

Ohodnoť článok

Pridaj komentár