15 európskych dividendových aristokratov na diverzifikáciu vášho portfólia

Akcie Dividendy Európske akcie Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

Druhá časť

Všeobecne sú dividendoví aristokrati základom pre portfóliá najvážnejších investorov zameraných na rast dividend. Európski dividendoví aristokrati sú zvyčajne blue-chip akcie, ktoré dokázali, že odmeňujú akcionárov rastúcimi dividendami počas dlhého obdobia. Historické vyplácanie dividend síce nezaručuje aj to budúce, ale môže investorom pomôcť pri prístupe k pravdepodobnosti, že spoločnosť bude pokračovať v odmeňovaní akcionárov.

Ako sa dostanú európski dividendoví aristokrati na zoznam?

Dividendoví aristokrati sú v Európe a USA definovaní odlišne. Európske spoločnosti sa kvalifikujú ako dividendoví aristokrati za týchto podmienok:

  • musí byť členom indexu S&P Europe 350
  • desať rokov po sebe zvyšuje dividendy
  • disponuje pohyblivou trhovou kapitalizáciou najmenej 3 miliardy dolárov
  • má stredný denný objem obchodovania najmenej 5 miliónov dolárov

Desať rokov je oveľa menej ako 25 rokov, ktoré vyžadujú spoločnosti v indexe S&P 500. Je to však preto, že európske spoločnosti nehodnotia dividendy rovnako ako americké spoločnosti. Európske spoločnosti majú spravidla konzervatívnejší prístup k odmeňovaniu akcionárov dividendami.

Ďalším významným rozdielom je, že európske spoločnosti majú radi výplatný pomer medzi FCF v rozmedzí 40% a 60%. V skutočnosti je to zriedkavá udalosť, že by ste videli európsku spoločnosť s výplatným pomerom FCF nad 70%. Tento konzervatívny prístup by tiež mohol z hľadiska dlhovekosti dividend zlepšiť udržateľnosť dividend. Napriek tomu to tiež znamená, že viac ako pravdepodobne zníži dividendy, keď spoločnosť postihne mierny pokles.

Pre investora to tiež znamená, že vidíte európsku spoločnosť s dlhoročnými výsledkami vyplácania dividend. A môžete si byť takmer istí, že rastú aj tržby a FCF.

Najlepších 15 európskych dividendových aristokratov

Nasledujúcich 15 spoločností sa kvalifikuje ako európsky dividendový aristokrati a patria medzi najspoľahlivejšie akcie na spoľahlivé dividendy. Pre jednoduchosť sú tu akcie a ADR uvedené na amerických burzách, t.j. NYSE, Nasdaq, OTC.

Dividendový výnos: 3,37%

päťročný graf Unilever, zdroj: GOOGLE

Unilever (UL:NYSE)

Unilever plc je konglomerát základných spotrebných tovarov, ktorý vyrába niektoré z najobľúbenejších spotrebných tovarov na celom svete. Spoločnosť Unilever so sídlom v Londýne vo Veľkej Británii je kótovaná na burzách NYSE, London Stock Exchange a Euronext Amsterdam. Spoločnosť okrem toho nedávno zjednotila svoje riadenie pod Unilever Group, pričom 29. novembra 2020 kombinuje Unilever NV a Unilever PLC.

Unilever má viac ako 400 značiek, vrátane CIF, Domestos, Knorr a Dove, ktoré nájdete na viac ako 190 rôznych trhoch. Spoločnosť tiež vlastní 14 z 50 najlepších značiek spotrebného tovaru, kde 13 značiek ročne zarobí viac ako 1 miliardu eur.

Tento európsky dividendový aristokrat má silnú históriu dividend a vyplácal dividendy od roku 1999. Ďalej sa zaviazal k dlhodobej tvorbe hodnoty tým, že bude zvyšovať výnosy a rast hotovostných tokov s rastúcou dividendou.

Dividendový výnos: 2,51%

päťročný graf Roche, zdroj: GOOGLE

Roche AG (RO:SWX)

Roche je zdravotnícka spoločnosť založená na výskume a obľúbená medzi dôchodcami, ktorí musia užívať lieky z oblasti onkológie, imunológie, infekčných chorôb a chorôb centrálneho nervového systému. Sú tiež svetovým lídrom v diagnostike in-vitro a diagnostike rakoviny založenej na tkanivách a vedúcou spoločnosťou v liečivách cukrovky. Z tohto dôvodu nie je divu, že je Roche špičkovým holdingom v mnohých medzinárodných ETF.

Spoločnosť Roche so sídlom vo Švajčiarsku má dve odlišné prevádzkové divízie – farmaceutické výrobky a diagnostiku. Tento európsky dividendový aristokrat kombinuje farmaceutickú a diagnostickú divíziu a prináša každému jednotlivcovi prispôsobenú zdravotnú starostlivosť.

V roku 2020 spoločnosť vykázala tržby vo výške približne 58,3 miliardy švajčiarskych frankov. Rok 2018 bol tiež 34. po sebe nasledujúcim rokom, v ktorom spoločnosť zvýšila svoje dividendy, čím sa stala jednou z prvých spoločností a skutočným aristokratom s takýmto “rodokmeňom”.

Dividendový výnos: 3,54%

päťročný graf Novartis, zdroj: GOOGLE

Novartis (NOVN:SWX)

Novartis International AG, známejšia jednoducho ako Novartis, je prvou farmaceutickou spoločnosťou, ktorá sa dostala na tento zoznam. Spoločnosť so sídlom vo Švajčiarsku je jedným z lídrov v oblasti výroby liekov, známa najmä pre najpredávanejšie lieky Cosentyx (artritída) a Entresto (srdcové zlyhanie).

V poslednej dobe spoločnosť smeruje k špičkovým génovým terapiám. Zolgensma, ktorá lieči spinálnu svalovú atrofiu, zaznamenala silný rast vo štvrtom štvrťroku 2020 a začína mať významný vplyv na príjmy, pričom v roku 2020 vygenerovala 0,9 miliardy.

Spoločnosť Novartis v roku 2020 nezaznamenala prerušenie peňažných tokov, pričom v roku 2020 vygenerovala 11,7 miliardy voľných peňažných tokov, čo je viac ako dosť na udržanie 7,0 miliardy ročných dividend. Tento európsky dividendový aristokrat ďalej schválil svoje 24. zvýšenie dividend za sebou s nárastom o 1,7% na 3,00 švajčiarskych frankov na akciu do roku 2020.

Aktuálny dividendový výnos spoločnosti Novartis sa pohybuje okolo 3,50% a je vynikajúcou možnosťou pre akcionárov, ktorí hľadajú vysoký dividendový výnos a dlhú históriu rastúcej dividendy.

Aktuálny dividendový výnos: 3,54%

Záver

Európski dividendoví aristokrati uvedení v tomto článku patria k najlepším, ktoré je možné použiť na diverzifikáciu portfólia. Ako obvykle odporúčame investovať s radou finančného alebo investičného poradcu. Aj keď sme urobili maximum, aby sme zaistili presnosť, všetky podrobnosti vrátane údajov, tickerov, dividendových výnosov pochádzajú od spoločnosti Yahoo Finance a pred akýmkoľvek nákupom by mali byť vždy overené.

Zdroj: investorplace, yahoofinance

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár