15 európskych dividendových aristokratov na diverzifikáciu vášho portfólia

Akcie Dividendy Európske akcie Služby Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

Tretia časť

Všeobecne sú dividendoví aristokrati základom pre portfóliá najvážnejších investorov zameraných na rast dividend. Európski dividendoví aristokrati sú zvyčajne blue-chip akcie, ktoré dokázali, že odmeňujú akcionárov rastúcimi dividendami počas dlhého obdobia. Historické vyplácanie dividend síce nezaručuje aj to budúce, ale môže investorom pomôcť pri prístupe k pravdepodobnosti, že spoločnosť bude pokračovať v odmeňovaní akcionárov.

Ako sa dostanú európski dividendoví aristokrati na zoznam?

Dividendoví aristokrati sú v Európe a USA definovaní odlišne. Európske spoločnosti sa kvalifikujú ako dividendoví aristokrati za týchto podmienok:

  • musí byť členom indexu S&P Europe 350
  • desať rokov po sebe zvyšuje dividendy
  • disponuje pohyblivou trhovou kapitalizáciou najmenej 3 miliardy dolárov
  • má stredný denný objem obchodovania najmenej 5 miliónov dolárov

Desať rokov je oveľa menej ako 25 rokov, ktoré vyžadujú spoločnosti v indexe S&P 500. Je to však preto, že európske spoločnosti nehodnotia dividendy rovnako ako americké spoločnosti. Európske spoločnosti majú spravidla konzervatívnejší prístup k odmeňovaniu akcionárov dividendami.

Ďalším významným rozdielom je, že európske spoločnosti majú radi výplatný pomer medzi FCF v rozmedzí 40% a 60%. V skutočnosti je to zriedkavá udalosť, že by ste videli európsku spoločnosť s výplatným pomerom FCF nad 70%. Tento konzervatívny prístup by tiež mohol z hľadiska dlhovekosti dividend zlepšiť udržateľnosť dividend. Napriek tomu to tiež znamená, že viac ako pravdepodobne zníži dividendy, keď spoločnosť postihne mierny pokles.

Pre investora to tiež znamená, že vidíte európsku spoločnosť s dlhoročnými výsledkami vyplácania dividend. A môžete si byť takmer istí, že rastú aj tržby a FCF.

Najlepších 15 európskych dividendových aristokratov

Nasledujúcich 15 spoločností sa kvalifikuje ako európsky dividendový aristokrati a patria medzi najspoľahlivejšie akcie na spoľahlivé dividendy. Pre jednoduchosť sú tu akcie a ADR uvedené na amerických burzách, t.j. NYSE, Nasdaq, OTC.

Dividendový výnos: 0,77%

päťročný graf Ashtead, zdroj: GOOGLE

Ashtead (AHT:LON)

Ashtead Group je britská požičovňa zariadení, ktorej cieľom je vytvárať hodnotu prostredníctvom krátkodobého prenájmu svojho zariadenia zákazníkom pre použitie v stavebných projektoch, zábave a údržbe zariadení. Sú tiež najvýznamnejším hráčom na konkurencieschopnom britskom trhu s iba 8%-ným podielom na trhu. Investori, ktorí hľadajú expozíciu v Severnej Amerike, však môžu považovať Ashtead za atraktívny, pretože USA je naďalej najväčším trhom spoločnosti.

Tento európsky dividendový aristokrat je navyše finančne navrhnutý tak, aby uprednostňoval trh s prenájmom v USA, pretože je sedemkrát väčší ako britský trh s prenájmom. Zatiaľ čo Kanada je pre spoločnosť novým trhom, predpovedajú, že to bude najrýchlejšie rastúci trh s rastom výnosov až o 6% v rokoch 2021 a 2022. Hlavnou hybnou silou rastu spoločnosti zostávajú organické investície a spoločnosť Ashtead investovala 453 miliónov libier do 18 spoločností – pri akvizíciách v USA a Kanade.

Ashtead má progresívnu dividendovú politiku na zvýšenie dividendy, keď sa zisky a tvorba peňazí zvyšujú a udržanie dividendy, keď zisky klesajú. Spoločnosť pôsobivo získava štatút európskeho dividendového aristokrata zvýšením svojich dividend po dobu 16 rokov. A vzhľadom na veľkosť amerického trhu a predpokladaný rast na kanadskom trhu môžu investori očakávať, že Ashtead bude v budúcnosti naďalej zvyšovať dividendy.

Dividendový výnos: 8,09%

päťročný graf British American Tobacco, zdroj: GOOGLE

British American Tobacco (BATS:LON)

British American Tobacco je jednou z popredných svetových tabakových spoločností s pôsobnosťou vo viac ako 180 krajinách. Mimo USA predávajú cigarety značky Dunhill, Pall Mall a Rothmans. V USA v skutočnosti prostredníctvom akvizície spoločnosti Reynolds American v roku 2017 predstavujú 40% hodnoty svetového priemyslu, kde vlastnia značky ako Newport a Camel.

Globálny tabakový priemysel vo vyspelých krajinách nejaký čas upadal. Analytici navyše očakávajú, že tento trend bude pokračovať aj v roku 2021, pričom odhadovaný pokles objemu v USA o 3% pomôže vyrovnať tento pokles. BAT je pozoruhodná svojou prítomnosťou na rozvíjajúcich sa trhoch. Tiež sa zameriavajú na urýchlenie rastu tržieb zo svojho segmentu “nové kategórie” pomocou nehorľavých produktov, ako sú vape a THP.

V roku 2020 generoval tento európsky dividendový aristokrat voľný peňažný tok 7,3 miliardy libier. Pomer výplat FCF bol v roku 2020 o niečo viac ako 50%, čo je v súlade s jeho dividendovou politikou vyplácania zhruba 65%.

Od začiatku tisícročia má spoločnosť dlhoročnú históriu vyplácania dividend s 5-ročnou CAGR 5,99%. A hoci riziká regulácie vždy pretrvávajú, vysoký dividendový výnos nad 7%, silné generovanie peňažných tokov a záväzok k výplatnému pomeru 65% sú pre investorov povzbudzujúce.

Dividendový výnos: 1,68%

päťročný graf Coloplast, zdroj: GOOGLE

Coloplast A / S (COLO-B:CPH)

Coloplast je dánska spoločnosť zaoberajúca sa zdravotníckymi pomôckami a svetový líder v oblasti starostlivosti o stomie a kontinenciu. Spoločnosť má tiež značný podiel na trhu v oblasti starostlivosti o rany a pokožku a intervenčnej urológie.

Cieľom Coloplastu je vybudovať spoločnosť spotrebiteľskej zdravotnej starostlivosti budúcnosti. Vďaka službe Coloplast Care & Direct to Consumer je spoločnosť v súčasnosti prítomná vo viac ako 30 krajinách. A s viac ako dvoma miliónmi zákazníkov vo svojej databáze a priamou distribúciou na piatich z jej najväčších trhov si Coloplast udržal úroveň služieb počas celej krízy COVID-19.

60% tržieb pochádza z európskych trhov, 25% z iných rozvinutých trhov a 15% z rozvíjajúcich sa trhov. Rozvíjajúce sa trhy zaznamenali v roku 2020 organický rast o 8% v porovnaní s 2% v Európe.

V rámci stratégie spoločností Strive25 sa spoločnosť zameriava na 7%-ný organický rast a EBIT maržu nad 30%. Je zaujímavé, že Coloplast zvyšuje svoju dividendu už 24 po sebe nasledujúcich rokov, čo z nej robí jedného z najdlhších európskych dividendových aristokratov. Spoločnosť má dividendovú politiku na distribúciu prebytočnej likvidity akcionárom prostredníctvom dividend a spätného odkúpenia akcií, čo znamená, že zvyčajne má vysoký výplatný pomer.

Záver

Európski dividendoví aristokrati uvedení v tomto článku patria k najlepším, ktoré je možné použiť na diverzifikáciu portfólia. Ako obvykle odporúčame investovať s radou finančného alebo investičného poradcu. Aj keď sme urobili maximum, aby sme zaistili presnosť, všetky podrobnosti vrátane údajov, tickerov, dividendových výnosov pochádzajú od spoločnosti Yahoo Finance a pred akýmkoľvek nákupom by mali byť vždy overené.

Zdroj: investorplace, yahoofinance

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár