15 európskych dividendových aristokratov na diverzifikáciu vášho portfólia 5/5 (1)

Akcie Dividendy Európske akcie Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

Štvrtá časť

Všeobecne sú dividendoví aristokrati základom pre portfóliá najvážnejších investorov zameraných na rast dividend. Európski dividendoví aristokrati sú zvyčajne blue-chip akcie, ktoré dokázali, že odmeňujú akcionárov rastúcimi dividendami počas dlhého obdobia. Historické vyplácanie dividend síce nezaručuje aj to budúce, ale môže investorom pomôcť pri prístupe k pravdepodobnosti, že spoločnosť bude pokračovať v odmeňovaní akcionárov.

Ako sa dostanú európski dividendoví aristokrati na zoznam?

Dividendoví aristokrati sú v Európe a USA definovaní odlišne. Európske spoločnosti sa kvalifikujú ako dividendoví aristokrati za týchto podmienok:

  • musí byť členom indexu S&P Europe 350
  • desať rokov po sebe zvyšuje dividendu
  • disponuje pohyblivou trhovou kapitalizáciou najmenej 3 miliardy dolárov
  • má stredný denný objem obchodovania najmenej 5 miliónov dolárov

Desať rokov je oveľa menej ako 25 rokov, ktoré vyžadujú spoločnosti v indexe S&P 500. Je to však preto, že európske spoločnosti nehodnotia dividendy rovnako ako americké spoločnosti. Európske spoločnosti majú spravidla konzervatívnejší prístup k odmeňovaniu akcionárov dividendami.

Ďalším významným rozdielom je, že európske spoločnosti majú radi výplatný pomer medzi FCF v rozmedzí medzi 40% a 60%. V skutočnosti je to zriedkavá udalosť, že by ste videli európsku spoločnosť s výplatným pomerom FCF nad 70%. Tento konzervatívny prístup by tiež mohol z hľadiska dlhovekosti dividend zlepšiť udržateľnosť dividend. Napriek tomu to tiež znamená, že viac ako pravdepodobne zníži dividendy, keď spoločnosť postihne mierny pokles.

Pre investora to tiež znamená, že vidíte európsku spoločnosť s dlhoročnými výsledkami vyplácania dividend. A môžete si byť takmer istí, že rastú aj tržby a FCF.

Najlepších 15 európskych dividendových aristokratov

Nasledujúcich 15 spoločností sa kvalifikuje ako európsky dividendový aristokrati a patria medzi najspoľahlivejšie akcie na spoľahlivé dividendy. Pre jednoduchosť sú tu akcie a ADR uvedené na amerických burzách, t.j. NYSE, Nasdaq, OTC.

Dividendový výnos: 2,02%

päťročný graf Diageo, zdroj: GOOGLE

Diageo (DGE:LON)

Spoločnosť Diageo, založená v roku 1997, je nadnárodná spoločnosť vyrábajúca alkoholické nápoje z Veľkej Británie, ktorá zamestnáva viac ako 27 000 ľudí. Spoločnosť je domovom 23 svetových špičkových značiek alkoholu a 2 z 5 najlepších značiek na celom svete. 

Najpopulárnejšími značkami sú whisky Johnnie Walker, vodka Smirnoff, likér Baileys, rum Captain Morgan, gin Tanqueray a Guinness. Samotných týchto šesť značiek dosahuje tržby viac ako 16 miliárd britských libier alebo 40% všetkých výnosov spoločnosti Diageo.

Rok 2020 sa pre spoločnosť ukázal byť náročným rokom, pretože lockdowny spôsobili pokles organických čistých tržieb. Tequila, whisky a hotové nápoje však mohli niektoré straty kompenzovať.

Spoločnosť Diageo sa zameriava na Indiu a Čínu, aby podporila budúci rast, a taktiež urobila krok do sveta nealkoholických nápojov tým, že získala podiel v spoločnosti Seedlip, prvej značke destilovaných nealkoholických destilátov na svete.

Rok 2021 sa ukázal byť lepším rokom pre Diageo, pretože sa zvýšil predaj elektronického obchodu. Zvýšenie dočasnej dividendy o 2% potešilo investorov a pokračovalo v 12-ročnej sérii európskych dividendových aristokratov. Spoločnosť rozdeľuje dividendy od roku 1998, pričom jediné zníženie dividend prišlo v roku 2008 o 5%.

Vďaka silnej značke spoločnosti, uvoľneniu obmedzení a rastúcemu trendu v elektronickom obchode môže byť Diageo vynikajúcou voľbou pre investorov, ktorí hľadajú kvalitnú spoločnosť.

Dividendový výnos: 1,97%

päťročný graf Fresenius Medical Care, zdroj: GOOGLE

Fresenius Medical Care AG & Co. (FME:ETR)

Fresenius SE je nemecká globálna zdravotnícka skupina, ktorá ponúka služby dialýzy, nemocníc a ambulantnej starostlivosti. Skupina Fresenius zahŕňa štyri nezávisle pôsobiace obchodné segmenty. Spoločnosť má tiež 32%-ný podiel v spoločnosti Fresenius Medical Care (49% tržieb), ktorá sa zaoberá liečením pacientov s chronickým zlyhaním obličiek. Fresenius Helios (27% tržieb) je najväčší európsky súkromný prevádzkovateľ nemocníc. Fresenius Kabi (19% tržieb) dodáva lieky, produkty klinickej výživy, zdravotnícke pomôcky a služby na pomoc kriticky a chronicky chorým pacientom. Na porovnanie, Fresenius Vamed (5% tržieb) plánuje, vyvíja a riadi zdravotnícke zariadenia.

Spoločnosť vygenerovala tržby 36,3 miliardy eur. Európa je tiež najväčším trhom so 44% tržieb, zatiaľ čo Severná Amerika dosahuje 41% tržieb. Budúci rast je skutočne možné dosiahnuť prostredníctvom rýchlych akvizícií a zároveň zameraním sa na rozvíjajúce sa trhy vrátane Číny.

Fresenius má veľmi konzervatívnu dividendovú politiku a snaží sa udržať výplatný pomer medzi 20 a 25% na základe zisku na akciu. Spoločnosť za posledných 27 rokov zvýšila svoje dividendy a tento európsky dividendový aristokrat by mal v tejto tradícii pokračovať, ak udrží rast zisku 5 – 7%, ktorý očakáva.

Dividendový výnos: 0,73%

päťročný graf Kerry Group, zdroj: GOOGLE

Kerry Group (KYGA:LON)

Kerry Group je globálna spoločnosť z Írska, ktorá vyrába špeciálne prísady na zlepšenie balených potravín. Spoločnosť má napríklad dva prevádzkové segmenty, “chuť a výživa” – generuje 90% zisku a “spotrebné potraviny” – generuje zvyšných 10%.

Globálna stopa tohto európskeho dividendového aristokrata sa zlepšila akvizíciami spoločností Tecnispice, S.A. v Guatemale, Bio-K Plus International Inc. v Kanade a Jining Nature Group v Číne, ktoré boli v priebehu roka dokončené za celkovú protihodnotu 280 miliónov eur.

Spoločnosť vykázala obchodný zisk vo výške 797,2 milióna eur, čo je pokles z 902,7 milióna eur v roku 2019, čo odzrkadľuje nižšie objemy v oblasti chuti a výživy a nákladov súvisiacich s ochorením COVID. Od roku 1986 príjmy skupiny Kerry vzrástli o 9%, zatiaľ čo dividendy rástli zloženým tempom 17%.

V roku 2020 vyplatila skupina Kerry priebežnú dividendu 25,9 centa na akciu, čo sa zvýšilo o 10,2%. Spoločnosť vyplatila konečnú dividendu 60,6 centov na akciu 14. mája 2021.

Kerry by mohla byť vhodná pre investorov, ktorí sa zameriavajú na rast dividend, pretože cieľom spoločnosti je každoročne zvyšovať dividendy dvojciferným číslom.

Záver

Európski dividendoví aristokrati uvedení v tomto článku patria k najlepším, ktoré je možné použiť na diverzifikáciu portfólia. Ako obvykle odporúčame investovať s radou finančného alebo investičného poradcu. Aj keď sme urobili maximum, aby sme zaistili presnosť, všetky podrobnosti vrátane údajov, tickerov, dividendových výnosov pochádzajú od spoločnosti Yahoo Finance a pred akýmkoľvek nákupom by mali byť vždy overené.

Zdroj: investorplace, yahoofinance

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár