15 európskych dividendových aristokratov na diverzifikáciu vášho portfólia 5/5 (1)

Akcie Dividendy Európske akcie Služby Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

Piata časť

Všeobecne sú dividendoví aristokrati základom pre portfóliá najvážnejších investorov zameraných na rast dividend. Európski dividendoví aristokrati sú zvyčajne blue-chip akcie, ktoré dokázali, že odmeňujú akcionárov rastúcimi dividendami počas dlhého obdobia. Historické vyplácanie dividend síce nezaručuje aj to budúce, ale môže investorom pomôcť pri prístupe k pravdepodobnosti, že spoločnosť bude pokračovať v odmeňovaní akcionárov.

Ako sa dostanú európski dividendoví aristokrati na zoznam?

Dividendoví aristokrati sú v Európe a USA definovaní odlišne. Európske spoločnosti sa kvalifikujú ako dividendoví aristokrati za týchto podmienok:

  • musí byť členom indexu S&P Europe 350
  • desať rokov po sebe zvyšuje dividendu
  • disponuje pohyblivou trhovou kapitalizáciou najmenej 3 miliardy dolárov
  • má stredný denný objem obchodovania najmenej 5 miliónov dolárov

Desať rokov je oveľa menej ako 25 rokov, ktoré vyžadujú spoločnosti v indexe S&P 500. Je to však preto, že európske spoločnosti nehodnotia dividendy rovnako ako americké spoločnosti. Európske spoločnosti majú spravidla konzervatívnejší prístup k odmeňovaniu akcionárov dividendami.

Ďalším významným rozdielom je, že európske spoločnosti majú radi výplatný pomer medzi FCF medzi 40% a 60%. V skutočnosti je to zriedkavá udalosť, že by ste videli európsku spoločnosť s výplatným pomerom FCF nad 70%. Tento konzervatívny prístup by tiež mohol z hľadiska dlhovekosti dividend zlepšiť udržateľnosť dividend. Napriek tomu to tiež znamená, že viac ako pravdepodobne zníži dividendy, keď spoločnosť postihne mierny pokles.

Pre investora to tiež znamená, že vidíte európsku spoločnosť s dlhoročnými výsledkami vyplácania dividend. A môžete si byť takmer istí, že rastú aj tržby a FCF.

Najlepších 15 európskych dividendových aristokratov

Nasledujúcich 15 spoločností sa kvalifikuje ako európsky dividendový aristokrati a patria medzi najspoľahlivejšie akcie na spoľahlivé dividendy. Pre jednoduchosť sú tu akcie a ADR uvedené na amerických burzách, t.j. NYSE, Nasdaq, OTC.

Dividendový výnos: 0,73%

päťročný graf Luxottica, zdroj: GOOGLE

Luxottica (ESLOY:OTCMKTS)

Luxottica je talianska spoločnosť zaoberajúca sa okuliarmi so sídlom v Miláne. Spoločnosť predstavuje viac ako 25% celosvetového predaja okuliarov po fúzii spoločnosti Luxottica so spoločnosťou Essilor v roku 2018. Spoločnosť Luxottica skutočne ponúka slnečné okuliare a dioptrické rámy v rámci svojich výrobných a maloobchodných distribučných segmentov.

EssilorLuxottica má viac ako 9 000 maloobchodných pobočiek po celom svete, kde predávajú známe značky ako Ray-Ban, Persol a Oakley. Rok 2020 bol pre EssilorLuxottica kľúčovým, pretože poskytoval solídne výkony v strategických krajinách, ako sú USA, Čína a Austrália, kde produkty ako Eyezen for Connected life a Blue Cut Protection zaznamenali dvojciferný rast. Ďalej elektronický obchod zaznamenal 40%-ný nárast a v súčasnosti predstavuje 8% tržieb spoločnosti na úrovni 1,2 miliardy eur.

Firma má solídnu súvahu s pomerom čistého dlhu k EBITDA tesne nad 1. Voľný peňažný tok za rok 2020 bol 1,8 miliardy eur, čo je tesne nad úrovňou roku 2019 napriek faktoru meny.

Tento európsky dividendový aristokrat má dlhú históriu dividend trvajúcu viac ako dve desaťročia. Spoločnosť okrem toho na svojom májovom valnom zhromaždení vyplatila svoju dividendu vo výške 1,08 eur na akciu. Konečná dividenda bude nad rámec priebežnej dividendy vyplatenej v decembri 2020, čo povedie k celkovej dividende 2,23 eur na akciu.

Dividendový výnos: 3,77%

päťročný graf Sanofi, zdroj: GOOGLE

Sanofi (SAN:EPA)

Sanofi je francúzska zdravotnícka spoločnosť, ktorá poskytuje riešenia v 170 krajinách po celom svete. Spoločnosť má tri hlavné obchodné jednotky. Špeciálna starostlivosť, vakcíny a všeobecné lieky. Sanofi sa zamerala na faktory vysokého rastu, ako je Dupixent, ktorý lieči dermatitídu a očkovacie látky.

Dupixent je teraz výrobkom číslo jedna, so 74%-ným nárastom tržieb, zatiaľ čo segment vakcín očakáva od roku 2018 do roku 2025 stredne veľký až vysoký jednociferný čistý predaj CAGR.

Spoločnosť Sanofi mala silný rok 2020, kde tržby vzrástli o 3,3% na 36 miliárd eur a EPS vzrástol o 3,9%. Spoločnosť verí, že tento trend sa obnoví a v roku 2021 poskytla vysoké jednociferné usmernenia pre rast. Má tiež čistý dlh 1,80-násobok EBITDA a pomer krytia úrokov viac ako 12. Voľný peňažný tok Sanofi vzrástol od fiškálneho roku 2018 o 71% na 7 miliárd eur.

Silná tvorba voľných peňažných tokov a rast výnosov umožnili tomuto európskemu dividendovému aristokratovi zvýšiť svoju dividendu už 27 rokov v rade.

Dividendový výnos: 1,53%

päťročný graf Wolters Kluwer, zdroj: GOOGLE

Wolters Kluwer NV (WKL:AMS)

Spoločnosť Kluwer NV, založená v roku 1863, pôvodne začínala ako kníhkupectvo a vydavateľská spoločnosť. Spoločnosť sa stala Wolters Kluwer NV v roku 1987, keď sa Wolters-Samson a Kluwer spojili. Spoločnosť je známa kvalitnými informačnými databázami a softvérovými riešeniami, v ktorých 93% z 500 spoločností používa ich informačné služby.

Wolter Kluwer sa zameriava na štyri segmenty, ktoré spoločnosti vygenerovali 4,6 miliardy eur vo fiškálnom roku 2020. Zdravie (26% tržieb), dane a účtovníctvo (31% tržieb), správa vecí verejných a riziko (23% tržieb) a právne a regulačné orgány (20% tržieb). Od roku 2003 reinvestovali 8% -10% výnosov do vývoja nových produktov. Obchodný model spoločností je navyše založený na predplatnom, kde opakujúce sa príjmy predstavujú 80% celkových výnosov.

Spoločnosť Wolters Kluwer má vynikajúci rekord v raste dividend už 34 rokov, kedy ju každoročne zvyšovala, s výnimkou krátkeho obdobia medzi rokmi 2002 a 2005. Spoločnosť má okrem toho solídny záväzok voči svojej dividende a vo svojej výročnej správe uviedla, že ich cieľom je každoročne ju zvyšovať.

Desaťročná CAGR pre voľný peňažný tok je nad 8%, čo je v súlade s rastom dividend. Peňažný tok je tiež zásadný, pretože spoločnosť zvyčajne vypláca 50% voľného peňažného toku z dividend. Takže pokiaľ sa zvýši voľný peňažný tok, investori môžu očakávať, že dividenda bude rásť.

Záver

Európski dividendoví aristokrati uvedení v tomto článku patria k najlepším, ktoré je možné použiť na diverzifikáciu portfólia. Ako obvykle odporúčame investovať s radou finančného alebo investičného poradcu. Aj keď sme urobili maximum, aby sme zaistili presnosť, všetky podrobnosti vrátane údajov, tickerov, dividendových výnosov pochádzajú od spoločnosti Yahoo Finance a pred akýmkoľvek nákupom by mali byť vždy overené.

Zdroj: investorplace, yahoofinance

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár