15 európskych dividendových aristokratov na diverzifikáciu vášho portfólia 4/5 (1)

Akcie Dividendy Energetika Európske akcie Spotrebiteľský sektor

Prvá časť

Všeobecne sú dividendoví aristokrati základom pre portfóliá najvážnejších investorov zameraných na rast dividend. Európski dividendoví aristokrati sú zvyčajne blue-chip akcie, ktoré dokázali, že odmeňujú akcionárov rastúcimi dividendami počas dlhého obdobia. Historické vyplácanie dividend síce nezaručuje aj to budúce, ale môže investorom pomôcť pri prístupe k pravdepodobnosti, že spoločnosť bude pokračovať v odmeňovaní akcionárov.

Ako sa dostanú európsky dividendoví aristokrati na zoznam?

Dividendoví aristokrati sú v Európe a USA definovaní odlišne. Európske spoločnosti sa kvalifikujú ako dividendoví aristokrati za týchto podmienok:

  • musí byť členom indexu S&P Europe 350
  • desať rokov po sebe zvyšuje dividendu
  • disponuje pohyblivou trhovou kapitalizáciou najmenej 3 miliardy dolárov
  • má stredný denný objem obchodovania najmenej 5 miliónov dolárov

Desať rokov je oveľa menej ako 25 rokov, ktoré vyžadujú spoločnosti v indexe S&P 500. Je to však preto, že európske spoločnosti nehodnotia dividendy rovnako ako americké spoločnosti. Európske spoločnosti majú spravidla konzervatívnejší prístup k odmeňovaniu akcionárov dividendami.

Ďalším významným rozdielom je, že európske spoločnosti majú radi výplatný pomer medzi FCF v rozmedzí 40% a 60%. V skutočnosti je to zriedkavá udalosť, že by ste videli európsku spoločnosť s výplatným pomerom FCF nad 70%. Tento konzervatívny prístup by tiež mohol z hľadiska dlhovekosti dividend zlepšiť udržateľnosť dividend. Napriek tomu to tiež znamená, že viac ako pravdepodobne zníži dividendy, keď spoločnosť postihne mierny pokles.

Pre investora to tiež znamená, že vidíte európsku spoločnosť s dlhoročnými výsledkami vyplácania dividend. A môžete si byť takmer istí, že rastú aj tržby a FCF.

Najlepších 15 európskych dividendových aristokratov

Nasledujúcich 15 spoločností sa kvalifikuje ako európsky dividendový aristokrati a patria medzi najspoľahlivejšie akcie na spoľahlivé dividendy. Pre jednoduchosť sú tu akcie a ADR uvedené na amerických burzách, t.j. NYSE, Nasdaq, OTC.

Dividendový výnos: 1,10%

päťročný graf L’Oreal, zdroj: GOOGLE

L’Oreal SA (OR:EPA)

L’Oréal SA. je jednou z najväčších svetových kozmetických spoločností a je známejšia ako spoločnosť stojaca za značkami osobnej zdravotnej starostlivosti a starostlivosti o pleť, ako sú Maybelline, Urban Decay, Diesel, Vichy a La Roche-Posay.

Spoločnosť vytvorila tržby 28 miliárd eur v rámci štyroch obchodných divízií – spotrebných výrobkov (41,8% tržieb), L’Oréal Luxe (36,4% tržieb), profesionálnych výrobkov (11,1% tržieb) a aktívnej kozmetiky (10,8% tržieb). 

Predaje elektronického obchodu zaznamenali počas pandémie značný nárast, ktorý pomohol kompenzovať viac ako 50% strát spôsobených zatvorením kamenných obchodov. Spoločnosť L’Oréal ďalej očakáva, že tento rast bude pokračovať aj po pandémii, a predpovedá, že 50% tržieb bude online do roku 2023.

L’Oréal je vynikajúcim príkladom európskej spoločnosti so silnou značkou. Tento európsky dividendový aristokrat skutočne uprednostňuje zdravú a rastúcu dividendu, pretože svoju dividendu neznížila za 32 rokov. Spoločnosť tiež ponúka 10%-nú dividendu navyše pre registrovaných investorov, ktorí držia svoje akcie najmenej štyri roky.

Dividendový výnos: 9,35%

päťročný graf Enagas, zdroj: GOOGLE

Enagas SA (ENG:BME)

Pokiaľ ide o investorov, ktorí hľadajú medzinárodnú angažovanosť, spoločnosť Enagas zvažuje dohody o partnerstve s poprednými firmami, ako je napríklad Tallgrass Energy v USA, aby im pomohla medzinárodne rásť. Spoločnosť má tiež významný podiel v Trans Adriatic Pipeline (TAP), ktorý prepravuje dodávky zemného plynu do Európy z Azerbajdžanu.

Spoločnosť Enagas si zaslúži pozornosť každého investora, ktorý má vážny záujem o zvýšenie svojho príjmového potenciálu prostredníctvom dividend, pretože spoločnosť svojim akcionárom sústavne schvaľuje dividendy s vyššími výnosmi. Dividenda spoločnosti je v súčasnosti 1,01 dolárov, čo predstavuje potenciálny výnos 9,35%.

Tento európsky dividendový aristokrat vypláca dvakrát ročne dividendu od roku 2003. Je zriedkavé, aby sa európska spoločnosť zaviazala zvýšiť svoju dividendu. Vzhľadom na svoju predvídateľnú povahu sa však zaviazal zachovať udržateľnú dividendu vo výške 1,74 eur do roku 2026.

Dividendový výnos: 2,39%

päťročný graf Nestlé, zdroj: GOOGLE

Nestlé SA (NESN:SWX)

Nestlé so sídlom vo Vevey vo švajčiarskom Vaude je jednou z najväčších svetových potravinárskych a nápojových spoločností. Tiež vlastní viac ako 2 000 značiek vrátane Kit Kat, Vittel, Nesquik, kávy Nescafe a zmrzliny Häagen-Dazs. Viac ako 29 produktov alebo značiek Nestle zarobilo viac ako 1 miliardu švajčiarskych frankov.

V roku 2020 spoločnosť Nestlé vygenerovala tržby vo výške 84,3 miliardy švajčiarskych frankov v siedmich obchodných segmentoch vrátane energetických a tekutých nápojov, výživy a zdravotníctva, starostlivosti o domáce zvieratá, hotových jedál, mliečnych výrobkov, cukroviniek a vody. Spoločnosť môže dosiahnuť budúci organický rast ďalšími investíciami do kategórií s vyšším rastom, ako sú káva, výživa a Nestlé Health Sciences.

Je povzbudzujúce vidieť, že zisky aj peňažné toky pokrývajú dividendy Nestlé. Spoločnosť rozdeľuje dividendy akcionárom od roku 1959. Za posledných 25 rokov ju zvýšila, vrátane 1,8%-ného zvýšenia na 2,75 švajčiarskych frankov do roku 2020.

Tento európsky dividendový aristokrat zostáva atraktívnou investičnou príležitosťou predovšetkým vďaka svojmu diverzifikovanému a robustnému portfóliu značiek a svojmu záväzku odmeňovať akcionárov.

Záver

Európski dividendoví aristokrati uvedení v tomto článku patria k najlepším, ktoré je možné použiť na diverzifikáciu portfólia. Ako obvykle odporúčame investovať s radou finančného alebo investičného poradcu. Aj keď sme urobili maximum, aby sme zaistili presnosť, všetky podrobnosti vrátane údajov, tickerov, dividendových výnosov pochádzajú od spoločnosti Yahoo Finance a pred akýmkoľvek nákupom by mali byť vždy overené.

Zdroj: investorplace, yahoofinance

Odmietnutie zodpovednosti: Prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár