19 dividendových akcií za dobrú cenu

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel

V časoch otrasov na trhu je jednou skupinou akcií, na ktorú sa môžu investori spoľahnúť, aby si zabezpečili spoľahlivý rast výnosov, skupina dividendových aristokratov – elitná skupina spoločností, ktoré najmenej 25 po sebe nasledujúcich rokov zvyšovali svoje dividendy.

V priebehu roka 2010 tieto vysoko kvalitné akcie dosiahli návrátnosť v priemere 14,75% ročne, čo presiahlo výsledky S&P 500 o 1,2 percentuálneho bodu. Veľkým dôvodom pre výber dividendového aristokrata, najmä z dlhodobého hľadiska, je vysoká dividendová zložka ich výnosov.

Štúdie Standard & Poor’s ukázali, že viac ako jedna tretina dlhodobého celkového výnosu akcií pochádza z dividend. V prípade aristokratov sa mnohí z nich tradične nevychvaľujú atraktívnymi výnosmi. Investori, ktorí sa s nimi držia na dlhých cestách, sú však odmenení rastúcimi „výnosmi z nákladov“ v priebehu času.

Spoľahlivé výplaty tiež pomáhajú urobiť túto skupinu menej riskantnou ako je väčšina ostatných akcií. Napríklad volatilita výnosov dividendových aristokratov od roku 2010, meraná štandardnou odchýlkou ​​- miera, do akej sú ceny rozptýlené v porovnaní s priemerom – bola o viac ako 9% nižšia ako v prípade S&P 500.

To ich ale nerobí nezraniteľnými z poklesu trhu. Niekoľko aristokratov začalo so zľavou 10%, 20%, dokonca 30% svojej hodnoty od začiatku obchodovania na medveďom trhu. Ponúkajú však viac ako len nízke ceny – ponúkajú reálnu hodnotu (a to vo vyšších ako obvyklých výnosoch), ako aj v momente, keď dôjde k oživeniu trhu, majú potenciál na okamžitý návrat.

Tu je 19 dividendových aristokratov, ktoré by mali investori zvážiť, ak chcú bezpečné a spoľahlivo zvyšujúce sa dividendy za znížené ceny.

Nucor

Trhová hodnota: 10,5 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 4,6%
Výkonnosť od 19. 2. 2016: -26,8%

Nucor (NUE:NYSE) je najväčší a najrozmanitejší výrobca ocele v Severnej Amerike –  spoločnosť prevádzkuje 25 oceliarní, čo predstavuje 27 miliónov ton ročnej výrobnej kapacity. Vďaka svojej značne variabilnej štruktúre nákladov je Nucor svižná a nízko-nákladová spoločnosť, ktorá je schopná dosahovať zisky aj v čase poklesu priemyslu. Spoločnosť Nucor plánuje zvýšiť zisky posunutím hodnotového reťazca o výrobky s vyššou pridanou hodnotou a rozšírením svojich predajných kanálov.

päťročný graf Nucor, zdroj: GOOGLE

Spoločnosť Nucor sa momentálne teší niekoľkým aktualizáciám od analytikov.

Matthew Korn upgradoval spoločnosť Nucor z „neutral“ na „buy“, čím vychválil silnú súvahu spoločnosti, rozmanité portfólio zariadení a produktov a flexibilitu v kapitálových výdavkoch. Chris Terry upgradoval NUE v ten istý deň, zo „sell“ na „hold“.

Akcie NUE sa oceňujú na menej ako štvornásobok svojich peňažných tokov, čo je menej ako jej historický násobok (viac ako 10). Obchoduje sa tiež za 11-násobný odhad ziskov. Rast dividend je ľadový, za posledných päť rokov to bolo iba 1,6% ročne. Ale mierny pomer výplaty pomáha znižovať riziko štvrťročného poklesu tohto dividendového aristokrata, ktorý sa zlepšuje už 47 rokov po sebe.

A.O.Smith

Trhová hodnota: 6,3 miliardy dolárov
Výnosy z dividend: 2,5%
Výkon od 19. 2. 2012: -12,5%

A.O. Smith (AOS:NYSE) je jednotkou na trhu rezidenčných a komerčných ohrievačov vody, bojlerov a produktov na úpravu vody. Spoločnosť ťažila zo stabilného severoamerického trhu s náhradnými dielmi, pričom náhradné jednotky predstavovali 85% dopytu, ale v roku 2019 čelila neúspechom v Číne, čo predstavuje 34% predaja.

Spoločnosť očakávala oživenie v roku 2020 v dôsledku nedávnych akvizícií, ktoré posilnili jej portfólio úpravy vody v Severnej Amerike, znížili obchodné napätie a nové produkty vyššej triedy pre zámožných zákazníkov na čínskom trhu. Prepuknutie koronavírusu však pravdepodobne v obidvoch regiónoch trochu pokročilo.

päťročný graf A.O.Smith, zdroj: GOOGLE

Je toho viac, čo mať rado na tom, ako A.O. Smith funguje, vzhľadom na to, čo to pre spoločnosť znamená, keď sa svetová ekonomika zotaví. Za posledné desaťročie AOS priniesla 10%-ný ročný zisk, 19%-ný ročný rast upraveného EBITDA (zisk pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou) a 25%-nú ročne upravenú expanziu EPS.

Akciám AOS sa darilo veľmi dobre v porovnaní so širším trhom, a preto jej súčasná zľava nie je tak strmá ako v prípade ostatných aristokratov. Jej P/E 16 a pomer cena / hotovosť 13 sú však hlboko pod historickými hodnotami spoločnosti.

Výnos akcií AOS tiež nie je obrovský, ale rast dividend bol v posledných piatich rokoch viac ako 20% ročne. Navyše A.O. Smith má silnú súvahu, skromný pomer výplaty (40%) a dostatok hotovosti na pokrytie štvrťročnej distribúcie hotovosti.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár