19 dividendových aristokratov za dobrú cenu

Akcie Americké akcie Dividendy Financie Priemysel Spotrebiteľský sektor Zdravotníctvo

V časoch otrasov na trhu je jednou skupinou akcií, na ktorú sa môžu investori spoľahnúť, aby si zabezpečili spoľahlivý rast výnosov, skupina dividendových aristokratov – elitná skupina spoločností, ktoré najmenej 25 po sebe nasledujúcich rokov zvyšovali svoje dividendy.

V priebehu roka 2010 tieto vysoko kvalitné akcie dosiahli návrátnosť v priemere 14,75% ročne, čo presiahlo výsledky S&P 500 o 1,2 percentuálneho bodu. Veľkým dôvodom pre výber dividendového aristokrata, najmä z dlhodobého hľadiska, je vysoká dividendová zložka ich výnosov.

Štúdie Standard & Poor’s ukázali, že viac ako jedna tretina dlhodobého celkového výnosu akcií pochádza z dividend. V prípade aristokratov sa mnohí z nich tradične nevychvaľujú atraktívnymi výnosmi. Investori, ktorí sa s nimi držia na dlhých cestách, sú však odmenení rastúcimi „výnosmi z nákladov“ v priebehu času.

Spoľahlivé výplaty tiež pomáhajú urobiť túto skupinu menej riskantnou ako je väčšina ostatných akcií. Napríklad volatilita výnosov dividendových aristokratov od roku 2010, meraná štandardnou odchýlkou ​​- miera, do akej sú ceny rozptýlené v porovnaní s priemerom – bola o viac ako 9% nižšia ako v prípade S&P 500.

To ich ale nerobí nezraniteľnými z poklesu trhu. Niekoľko aristokratov začalo so zľavou 10%, 20%, dokonca 30% svojej hodnoty od začiatku obchodovania na medveďom trhu. Ponúkajú však viac ako len nízke ceny – ponúkajú reálnu hodnotu (a to vo vyšších ako obvyklých výnosoch), ako aj v momente, keď dôjde k oživeniu trhu, majú potenciál na okamžitý návrat.

Tu je 19 dividendových aristokratov, ktoré by mali investori zvážiť, ak chcú bezpečné a spoľahlivo zvyšujúce sa dividendy za znížené ceny.

General Dynamics

Trhová hodnota: 38,7 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 3,3%
Výkonnosť od 19. 2. 2016: -28,4%

Dodávateľ obrany spoločnosť General Dynamics (GD:NYSE) v minulom roku rozrástla všetkých päť svojich firiem a skončila v roku 2019 rekordným počtom 86,9 miliárd dolárov v zálohe. Letecké objednávky boli najvyššie za takmer desať rokov.

General Dynamics vyrába lietadlá Gulfstream, bojové vozidlá Stryker, ponorky s jadrovým pohonom a bojové systémy pre tanky Abrams. Spoločnosť GD dodáva aj produkty a služby IT armáde USA. Spoločnosť má dve tretiny svojich príjmov od vlády USA.

päťročný graf General Dynamics, zdroj: GOOGLE

Výdavky na obranu boli pridelené už na rok 2020, takže sa spoločnosť General Dynamics teoreticky mala vyhnúť niektorým ekonomickým faktorom spojeným s koronavírusom. Medzi posledné víťazstvá spoločnosti patrí 465 miliónov dolárov za tanky Abrams od americkej armády, 800 miliónov dolárov na podporu programov štátnych zdravotných poisťovní v oblasti IT, 730 miliónov dolárov na satelitné komunikačné systémy námorníctva USA a 22,2 miliárd dolárov na výstavbu deviatich nových ponoriek námorníctva.

Akcie spoločnosti General Dynamics sú však na súčasnom medveďom trhu 28%, čo vedie k nedostatočnému výkonu indexu. To však znížilo ocenenie akcie na atraktívny 10-násobný zisk v predstihu – oveľa menej, ako je jej historický 17 násobok. Tieto straty tiež zvýšili výnos spoločnosti GD na 3,3% pri dividende, ktorá sa zlepšila za 28 po sebe nasledujúcich rokov a predstavuje iba 33% výnosu.

Johnson a Johnson

Trhová hodnota: 350,7 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 2,9%
Výkon od 19. 2. 2016: -10,7%

Johnson & Johnson (JNJ:NYSE) je známe meno v oblasti výrobkov pre zdravie spotrebiteľa so známymi obchodnými značkami vrátane Tylenol, Zyrtec, Motrin, Band-Aid a celý rad výrobkov pre starostlivosť o dieťa.

Farmaceutická divízia spoločnosti je momentálne v centre pozornosti, pretože nedávno uviedla, že by mohla mať očkovaciu látku proti koronavírusu pripravenú na testovanie na ľuďoch do septembra a možné núdzové použitie začiatkom roku 2021. Ešte lepšie je, že zabezpečila vládnu zmluvu USA vo výške 456 miliónov dolárov, ktorá jej môže pomôcť vyrobiť až jednu miliardu dávok.

päťročný graf Johnson a Johnson, zdroj: GOOGLE

Vďaka rozsiahlej pozícii spoločnosti Johnson & Johnson a jej spojitosti s bojom proti koronavírusu, sa z tejto akcie stala celkom bezpečná akcia, so stratami od začiatku medvedieho trhu len o viac ako 10%. Obchoduje sa však s 15-násobným výnosom do budúcnosti a 15-násobkom peňažných tokov, ktoré sú o niečo lacnejšie ako ich historické násobky.

Spoločnosť JNJ je tiež dobre umiestnená vzhľadom na likvidnú súvahu s malým dlhom a robustnými peňažnými tokmi. To je opäť kľúč k 57-ročnému rastu dividend –v apríli sa však očakáva pokračovanie výplaty dividend, ktoré udržiava spoločnosť medzi aristokratmi. A komunita analytikov zopakovala svoju podporu tejto akcii –  počas posledných troch mesiacov Johnson & Johnson získalo deväť hodnotení – všetky ako „buy“.

Chubb

Trhová hodnota: 51,5 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 2,6%
Výkonnosť od 19. 2. 2016: -30,6%

Chubb (CB:NYSE) je najväčšou poisťovňou v oblasti nehnuteľností a nehôd na svete, ktorá pôsobí v 54 krajinách. Spoločnosť ponúka poistenie komerčného a osobného majetku a úrazu, úrazové a doplnkové zdravotné poistenie, zaistenie a životné poistenie. Medzi konkurenčné výhody spoločnosti Chubb patrí rozsiahla ponuka produktov, mimoriadna finančná sila a globálna sieť pobočiek.

Chubb bola pred rozšírením koronavírusu dobre umiestnená. V poslednom štvrťroku spoločnosť zaznamenala najsilnejší organický rast za posledných päť rokov. Príjmy z upisovania majetku a nehôd sa v roku 2019 zvýšili o 18,5% v dôsledku zlepšenia tvorby cien, lepšieho upisovacieho prostredia a klesajúcich úrokových mier.

päťročný graf Chubb, zdroj: GOOGLE

Rovnako ako väčšina ostatných poisťovní, aj spoločnosť Chubb sa zosypala. Je to z veľkej časti preto, že pokles trhu poslal investorov do štátnej pokladnice, ktorá vyslala výnosy do krajiny. Poisťovatelia však zvyčajne investujú do štátnych pokladníc a ďalších vysoko hodnotených produktov s pevným výnosom, aby generovali návratnosť.

Dobrou správou je, že akcie CB sa obchodujú s 10-násobným výnosom do budúcnosti, čo je pekná zľava z historického priemeru okolo 13. Jej dividendový výnos, hoci skromný, je na najvyššom konci svojho rozpätia za posledných 10 rokov. A táto dividenda rástla 26 rokov po sebe. Predstavenstvo koncom februára oznámilo, že na výročnom zasadnutí spoločnosti Chubb koncom tohto roka plánuje odporučiť zvýšenie o 4%.

Chubb má iba 27% výplatný pomer a má veľmi konzervatívnu výplatu, dokonca aj pre dividendového aristokrata. Tento nízky pomer a vynikajúca súvaha spoločnosti s dlhom pod 20% kapitalizácie podporujú mimoriadne bezpečnú dividendu.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár