19 dividendových aristokratov za dobrú cenu

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Zdravotníctvo

V časoch otrasov na trhu je jednou skupinou akcií, na ktorú sa môžu investori spoľahnúť, aby si zabezpečili spoľahlivý rast výnosov, skupina dividendových aristokratov – elitná skupina spoločností, ktoré najmenej 25 po sebe nasledujúcich rokov zvyšovali svoje dividendy.

V priebehu roka 2010 tieto vysoko kvalitné akcie dosiahli návrátnosť v priemere 14,75% ročne, čo presiahlo výsledky S&P 500 o 1,2 percentuálneho bodu. Veľkým dôvodom pre výber dividendového aristokrata, najmä z dlhodobého hľadiska, je vysoká dividendová zložka ich výnosov.

Štúdie Standard & Poor’s ukázali, že viac ako jedna tretina dlhodobého celkového výnosu akcií pochádza z dividend. V prípade aristokratov sa mnohí z nich tradične nevychvaľujú atraktívnymi výnosmi. Investori, ktorí sa s nimi držia na dlhých cestách, sú však odmenení rastúcimi „výnosmi z nákladov“ v priebehu času.

Spoľahlivé výplaty tiež pomáhajú urobiť túto skupinu menej riskantnou ako je väčšina ostatných akcií. Napríklad volatilita výnosov dividendových aristokratov od roku 2010, meraná štandardnou odchýlkou ​​- miera, do akej sú ceny rozptýlené v porovnaní s priemerom – bola o viac ako 9% nižšia ako v prípade S&P 500.

To ich ale nerobí nezraniteľnými z poklesu trhu. Niekoľko aristokratov začalo so zľavou 10%, 20%, dokonca 30% svojej hodnoty od začiatku obchodovania na medveďom trhu. Ponúkajú však viac ako len nízke ceny – ponúkajú reálnu hodnotu (a to vo vyšších ako obvyklých výnosoch), ako aj v momente, keď dôjde k oživeniu trhu, majú potenciál na okamžitý návrat.

Tu je 19 dividendových aristokratov, ktoré by mali investori zvážiť, ak chcú bezpečné a spoľahlivo zvyšujúce sa dividendy za znížené ceny.

Medtronic

Trhová hodnota: 123,4 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 2,4%
Výkonnosť od 19. 2. 2017: -19,1%

Medtronic (MDT:NYSE) vyvíja zdravotnícke pomôcky a riešenia pre minimálne invazívne operácie, liečbu srdca a ciev, regeneračné terapie a liečbu cukrovky. Spoločnosť pôsobí vo viac ako 150 krajinách – jej produkty zlepšili výsledky u viac ako 75 miliónov pacientov.

Práve teraz je pozoruhodné, že MDT je ​​popredný výrobca ventilátorov. V skutočnosti je to proces viac ako zdvojnásobenia výrobnej kapacity ventilátora, aby sa uspokojil bezprecedentný dopyt súvisiaci s koronavírusom.

päťročný graf Medtronic, zdroj: GOOGLE

Spoločnosť Medtronic si kladie za cieľ ročné zisky EPS vo výške 8% a stále rastúcu dividendu, ktorú spoločnosť dosiahne rozšírením svojho vývojového programu a uvedenia nových produktov na trh a zvýšením svojej opory na rozvíjajúcich sa trhoch, kde rast je neustále dvojciferný – očakávania, ktoré môžu byť potrebné byť trochu zúžené, aj keď iba v krátkodobom horizonte.

Táto výnimočná spoločnosť však za posledných päť rokov priniesla priemerný ročný rast dividend o 14%, takže výplata sa v tom čase takmer zdvojnásobila. Medtronic patrí už takmer dve desaťročia medzi aristokratov na základe 42 po sebe nasledujúcich zvýšení dividend.

MDT sa v súčasnosti obchoduje za nižšie forwardové P / E a násobky cena / hotovostný tok, ako sú päťročné priemery. Medtronic ale nie je len o hodnote – ide o potenciál budúceho rastu aj po tom, čo táto pandémia prejde. Napríklad analytik Kaila Krum („buy“, cenový cieľ 130 dolárov) je na vzostupe v terapii renálnej denervácie spoločnosti, ktorý píše: „Po búrlivej histórii neúspešných pokusov v USA a snahami niekoľkých spoločností o denerváciu sme radi, že vidíme stabilný pokrok smerom k schváleniu FDA. Myslíme si, že spoločnosť Medtronic bude na trhu ako prvá a že táto príležitosť by mohla byť v hodnote 1 miliardy dolárov  do roku 2026.“

Emerson Electric

Trhová hodnota: 28,5 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 4,3%
Výkonnosť od 19. 2. 2012: -35,1%

Emerson Electric (EMR:NYSE) je svetový výrobca automatizovaných riešení pre chemický, energetický, farmaceutický, potravinársky a nápojový priemysel, z ktorých všetky tvoria dve tretiny svojho predaja. EMR tiež poskytuje komerčné a rezidenčné riešenia pre aplikácie vykurovania a chladenia, komerčné a priemyselné chladenie a správu chladiacich reťazcov.

Obchodovanie s automatizovanými riešeniami má nainštalovanú základňu zariadení v hodnote 115 miliárd dolárov, ktoré poháňajú opakujúci sa predaj z dôvodu modernizácie zariadení a servisných zmlúv. Obchodné a rezidenčné riešenia sú vďaka povahe svojich koncových trhov odolnej voči recesii, nehovoriac o jej vlastnej technológii.

päťročný graf Emerson Electric, zdroj: GOOGLE

Problémom EMR je práve teraz jej spojenie s energetickým sektorom, ktorý sa v dôsledku klesajúcich cien ropy zhoršuje. Vo svojom priemyselnom internete vecí, ktorý spravuje veci, ako je zber údajov a kontrola systémov, existuje skutočná príležitosť na rast.

Spoločnosť Emerson Electric zvýšila dividendy 63 rokov v rade, čo svedčí o schopnosti spoločnosti odmeňovať investorov aj počas hospodárskych poklesov. Výplata dividend zameraná na 50% voľného cash flow ponecháva rezervu pre bezpečnosť, aj keď vplyv koronavírusu je horší, ako sa očakávalo. Spoločnosť už plánovala náročný rok 2020 a začala viaceré programy zamerané na zníženie výdavkov a zvýšenie marží. Ďalej je podporená súvahou s ratingom „A“ od spoločnosti Standard & Poor’s.

A EMR je teraz skutočne lacná. Jej forwardový P / E vo výške 12,7 je zhruba o tretinu lacnejší ako jej päťročný priemer a jej tok ceny za hotovosť vo výške 13,3 predstavuje približne 40%-nú zľavu oproti historickému priemeru.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár