19 dividendových aristokratov za dobrú cenu

Akcie Americké akcie Dividendy Financie Zdravotníctvo

V časoch otrasov na trhu je jednou skupinou akcií, na ktorú sa môžu investori spoľahnúť, aby si zabezpečili spoľahlivý rast výnosov, skupina dividendových aristokratov – elitná skupina spoločností, ktoré najmenej 25 po sebe nasledujúcich rokov zvyšovali svoje dividendy.

V priebehu roka 2010 tieto vysoko kvalitné akcie dosiahli návrátnosť v priemere 14,75% ročne, čo presiahlo výsledky S&P 500 o 1,2 percentuálneho bodu. Veľkým dôvodom pre výber dividendového aristokrata, najmä z dlhodobého hľadiska, je vysoká dividendová zložka ich výnosov.

Štúdie Standard & Poor’s ukázali, že viac ako jedna tretina dlhodobého celkového výnosu akcií pochádza z dividend. V prípade aristokratov sa mnohí z nich tradične nevychvaľujú atraktívnymi výnosmi. Investori, ktorí sa s nimi držia na dlhých cestách, sú však odmenení rastúcimi „výnosmi z nákladov“ v priebehu času.

Spoľahlivé výplaty tiež pomáhajú urobiť túto skupinu menej riskantnou ako je väčšina ostatných akcií. Napríklad volatilita výnosov dividendových aristokratov od roku 2010, meraná štandardnou odchýlkou ​​- miera, do akej sú ceny rozptýlené v porovnaní s priemerom – bola o viac ako 9% nižšia ako v prípade S&P 500.

To ich ale nerobí nezraniteľnými z poklesu trhu. Niekoľko aristokratov začalo so zľavou 10%, 20%, dokonca 30% svojej hodnoty od začiatku obchodovania na medveďom trhu. Ponúkajú však viac ako len nízke ceny – ponúkajú reálnu hodnotu (a to vo vyšších ako obvyklých výnosoch), ako aj v momente, keď dôjde k oživeniu trhu, majú potenciál na okamžitý návrat.

Tu je 19 dividendových aristokratov, ktoré by mali investori zvážiť, ak chcú bezpečné a spoľahlivo zvyšujúce sa dividendy za znížené ceny.

AbbVie

Trhová hodnota: 111,1 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 6,3%
Výkonnosť od 19. 2. 2012: -20,1% (oproti -22,4% pre S&P 500)

Spoločnosť AbbVie (ABBV:NYSE) očakáva, že jej očakávaná fúzia v hodnote 63 miliárd dolárov so spoločnosťou Allergan (AGN) vyrovná spomalenie rastu jej lieku Humira. Spoločnosť AbbVie pôvodne uviedla, že zlúčenie, ktoré sa stretáva s oneskorením súvisiacim s koronavírusom, by vytvorilo kombinovaný podnik, ktorý by tento rok vygeneroval tržby vo výške viac ako 30 miliárd dolárov, a potom v dohľadnej budúcnosti vysoký jednociferný rast. (Súčasný ekonomický chaos pravdepodobne tieto očakávania mierne tlmí.)

Spoločnosť AbbVie vyvíja lieky na autoimunitné ochorenia, rakovinu, virológiu (vrátane HIV a hepatitídy C) a neurologické poruchy. V skutočnosti sa jeden z liekov spoločnosti (Kaletra) testuje ako možná liečba koronavírusu. Allergan je zas najznámejší pre svoje liečivo Botox a liečivo Restasis určené pre regeneráciu suchého oka. Allergan má silné peňažné toky súvisiace s Botoxom, ktoré podľa nich posilnia rastové príležitosti ABBV.

päťročný graf AbbVie, zdroj: GOOGLE

Dlhové zaťaženie po akvizícii bude vo výške 95 miliárd dolárov, spoločnosť AbbVie však očakáva, že do konca roku 2021 zníži dlhy na 15 miliárd až 18 miliárd dolárov a zároveň dosiahne synergiu nákladov pred zdanením vo výške 3 miliárd dolárov. Kombinované podnikanie vygenerovalo minulý rok prevádzkový hotovostný tok 19 miliárd dolárov.

Akcie ABBV vyzerajú lacno – sú na 7,5 násobku odhadovaných zárobkov, čo je v porovnaní s historickým priemerom P/E 12. Investori zameraní na dividendy budú mať radi 48 po sebe idúcich rokov výplaty dividend spoločnosti AbbVie; konzervatívny pomer výplaty 48%, ktorý poskytuje flexibilitu pre rast dividend a znižovanie dlhu a päťročná ročná miera rastu dividend 18,3%. 

Aflac

Trhová hodnota: 26,2 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 3,1%
Výkonnosť od 19. 2. 2016: -29,7%

Aflac (AFL:NYSE) ponúka doplnkové zdravotné poistenie a životné poistenie pre viac ako 50 miliónov zákazníkov na celom svete. Zatiaľ čo veľa ľudí v USA dobre pozná značku, spoločnosť je lídrom na trhu aj v Japonsku, kde poskytuje doplnkové zdravotné a / alebo „rakovinové“ poistenie. AFL nedávno rozšírila svoje produktové rady o úrazové poistenie, poistenie pre prípad zdravotného postihnutia a dlhodobej starostlivosti a tento rok uviedla na trh produkty pre zrak a zubné poistenie.

Dopyt po výrobkoch Aflac stúpa v dôsledku neustále sa zvyšujúcich nákladov na zdravotnú starostlivosť v USA a v Japonsku. Rozširujúca sa samostatne zárobkovo činná pracovná sila v USA tiež vytvárala rastovú príležitosť, hoci prepuknutie koronavírusu a jeho vplyv na zamestnanosť to v krátkodobom horizonte pravdepodobne utlmí.

päťročný graf Aflac, zdroj: GOOGLE

Aflac priniesla za posledné tri roky ročný rast EPS 11%, zatiaľ čo dlh zostal extrémne nízky len na 17% kapitalizácie. To pomohlo spoločnosti udržať krok a 38 rokov po sebe vyplácala dividendy, vrátane zvýšenia o 3,7% začiatkom februára (na 28 centov na akciu), čo ju udržalo v radoch aristokratov.

Akcie AFL sa obchodujú s 8-násobným odhadom budúcich výnosov, pričom sa očakáva, že zisky do roku 2020 zostanú na rovnakej úrovni ako v roku 2019 a v budúcom roku sa zlepšia o približne 4%. Obchoduje sa tiež za 0,9-násobok účtovnej hodnoty v porovnaní s historickým pomerom 1,4-násobku P/B.

Analytik Stephen Scouten hodnotil spoločnosť Aflac ako jeden z najlepších výberov v odvetví finančných služieb do roku 2020. Akcie prirodzene zaznamenali niekoľko poklesov cenových cieľov, aby odzrkadlili svoje straty, keď poklesli so zvyškom trhu, ale analytici si za svojim pevne stoja. Jedna výnimka – analytik Mark Dwelle upgradoval AFL z kategórie „underperform“ (ekvivalent „sell“) na „sector perform“ (ekvivalent „hold“).

Walgreens Boots Alliance

Trhová hodnota: 40,0 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 4,1%
Výkonnosť od 19. 2. 2017: -13,3%

Walgreens Boots Alliance (WBA:NASDAQ) síce v minulom roku čelil poklesu cien generických liekov a tlaku na úhradu od platiteľov tretích strán, ale spoločnosť očakáva zvýšenie výkonu do roku 2020 znížením výdavkov o 1,5 miliardy dolárov, čím posilní svoje digitálne partnerstvo so spoločnosťou Microsoft (MSFT). a partnerstvo s firmami Kroger (KR) a LabCorp (LH) s cieľom riadiť prevádzku v obchodoch.

Analytik AJ Rice začiatkom tohto roka napísal, že predpísaný rast spoločnosti sa pravdepodobne v roku 2020 znovu zrýchli v dôsledku rozšíreného vzťahu so spoločnosťou UnitedHealth Group (UNH).

päťročný graf Walgreens Boots Alliance, zdroj: GOOGLE

Walgreens sa však náhle ocitla v dobrej pozícii z iného dôvodu – je jedným z mála maloobchodníkov, ktorý stále môžu podnikať v mnohých štátoch aj uprostred prepuknutia koronavírusu. Je to preto, že Walgreens sa zaoberá  výrobkami zdravotnej starostlivosti a základnými tovarmi, ktoré ľudia čoraz viac potrebujú a zásobujú sa nimi, keďže sa pripravujú na karanténu. Niet divu, že WBA na tomto medveďom trhu obstála veľmi dobre.

Akcie spoločnosti Walgreens sa však stále obchodujú s lacnými, iba 11-násobnými odhadmi ziskov (oproti historickým 15 forwardovým P / E) a 0,3-násobným predajom. Medzitým WBA zvýšila svoju dividendu už 44 po sebe idúcich rokov a pevne zakotvila medzi aristokratmi. Ešte lepšie je, že jej dividenda predstavuje 44% jej zisku, čo Walgreens-u dáva dostatok priestoru na jej rozšírenie, keď bude svet v lepšom hospodárskom pásme.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár