19 dividendových aristokratov za dobrú cenu

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Zdravotníctvo

V časoch otrasov na trhu je jednou skupinou akcií, na ktorú sa môžu investori spoľahnúť, aby si zabezpečili spoľahlivý rast výnosov, skupina dividendových aristokratov – elitná skupina spoločností, ktoré najmenej 25 po sebe nasledujúcich rokov zvyšovali svoje dividendy.

V priebehu roka 2010 tieto vysoko kvalitné akcie dosiahli návrátnosť v priemere 14,75% ročne, čo presiahlo výsledky S&P 500 o 1,2 percentuálneho bodu. Veľkým dôvodom pre výber dividendového aristokrata, najmä z dlhodobého hľadiska, je vysoká dividendová zložka ich výnosov.

Štúdie Standard & Poor’s ukázali, že viac ako jedna tretina dlhodobého celkového výnosu akcií pochádza z dividend. V prípade aristokratov sa mnohí z nich tradične nevychvaľujú atraktívnymi výnosmi. Investori, ktorí sa s nimi držia na dlhých cestách, sú však odmenení rastúcimi „výnosmi z nákladov“ v priebehu času.

Spoľahlivé výplaty tiež pomáhajú urobiť túto skupinu menej riskantnou ako je väčšina ostatných akcií. Napríklad volatilita výnosov dividendových aristokratov od roku 2010, meraná štandardnou odchýlkou ​​- miera, do akej sú ceny rozptýlené v porovnaní s priemerom – bola o viac ako 9% nižšia ako v prípade S&P 500.

To ich ale nerobí nezraniteľnými z poklesu trhu. Niekoľko aristokratov začalo so zľavou 10%, 20%, dokonca 30% svojej hodnoty od začiatku obchodovania na medveďom trhu. Ponúkajú však viac ako len nízke ceny – ponúkajú reálnu hodnotu (a to vo vyšších ako obvyklých výnosoch), ako aj v momente, keď dôjde k oživeniu trhu, majú potenciál na okamžitý návrat.

Tu je 19 dividendových aristokratov, ktoré by mali investori zvážiť, ak chcú bezpečné a spoľahlivo zvyšujúce sa dividendy za znížené ceny.

Becton Dickinson

Trhová hodnota: 60,4 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 1,4%
Výkon od 19. 2. 2016: -13,0%

Spoločnosť Becton Dickinson (BDX:NYSE) dodáva po celom svete lekárske výrobky a prístroje, laboratórne vybavenie a diagnostické testy. Spoločnosť pôsobí v troch segmentoch – medicínskom, biologických vied a intervenčnom, a vďaka intervencii Aristocrat CR Bard v roku 2017 výrazne vzrástla. Medzi zákazníkov spoločnosti Becton Dickinson patria nemocnice, laboratóriá, farmaceutický priemysel a široká verejnosť.

Odvolanie na svoju populárnu infúznu pumpu Alaris spôsobilo, že výsledky nedosiahli v minulom štvrťroku očakávania, ale spoločnosť Becton Dickinson pokračuje v usmerňovaní rastúcich predajov do roku 2020 a EPS, čo by podľa očakávaní malo byť vyvolané zavedením približne 250 nových produktov pre intervenčný trh.

päťročný graf Becton Dickinson, zdroj: GOOGLE

BDX je tiež hráčom v boji proti koronavírusu. Nedávno zabezpečila schválenie Európskej únie na testy COVID-19, ktorý dokáže testovať 24 vzoriek súčasne a generovať výsledky do troch hodín. Vyžaduje tiež núdzové schválenie FDA pre svoj molekulárno-diagnostický test na koronavírus.

Rast výnosov bol nekonzistentný v dôsledku obstarávacích nákladov, ale spoločnosť Becton Dickinson priniesla za posledných päť rokov 19%-ný ročný rast EBITDA (miera prevádzkového zisku). To a nízky výplatný pomer 27% zvyšujú bezpečnosť dividend.

Akcie spoločnosti Becton Dickinson sa obchodujú s miernou zľavou oproti svojim historickým forwardovým ukazovateľom P/E a pomerom cena k hotovostným tokom, ale potom sa skutočne veľmi neznížili. Spoločnosť BDX má zľavu iba 13%, pretože pandémia nebráni dopytu po mnohých jej výrobkoch.

Dover

Trhová hodnota: 12,4 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 2,3%
Výkon od 19. 2. 2016: -27,0%

Dover (DOV:NYSE) je diverzifikovaný priemyselný výrobca navrhovaných výrobkov pre servis vozidiel s náhradnými dielmi, manipuláciu s pevným odpadom, špeciálne čerpadlá a chladiace a potravinové zariadenia.

Väčšina výrobkov spoločnosti Dover je súčasťou väčšieho systému, kde náklady na používanie a prepínanie výrazne prevyšujú náklady na samotný produkt. Oprava a výmena jej produktových radov spolu s vysokým opakujúcim sa dopytom (30% predaja) by teoreticky mala viesť k tomu, aby bola spoločnosť Dover odolnejšia voči recesii ako ostatní priemyselní výrobcovia. Jej akcie však v súčasnom období medveďov mierne podhodnocujú trh.

päťročný graf Dover, zdroj: GOOGLE

To znamená, že akcie DOV za posledných pár týždňov získali vylepšenia od Goldman Sachs, Morgan Stanley a JPMorgan. Napríklad Joe Ritchie znížil cenový cieľ zo 119 na 98 dolárov, ale vylepšil svoje ratingové hodnotenie na „buy“ s tým, že Dover má „značnú pristávaciu dráhu pre marže“ a je v súčasnej hospodárskej situácii na tom oveľa lepšie ako v predchádzajúcich cykloch.

Dover má 64-ročné skúsenosti s rastom dividend a za posledných päť rokov zlepšila svoju výplatu v priemere o 8,7% ročne. Tento výnimočný rekordný rast dividend bude pravdepodobne pokračovať z dôvodu skromnej výplaty 31% spoločnosti Dover, preukázanej schopnosti previesť väčšinu svojich ziskov na voľný peňažný tok a solídnu súvahu.

Akcie DOV zvyčajne nie sú drahé, ale forwardový P/E pod 14 a tok cena / hotovosť 13,3 sú pár bodov pod ich historickými normami.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár