19 dividendových aristokratov za dobrú cenu

Akcie Dividendy Priemysel Technológie

V časoch otrasov na trhu je jednou skupinou akcií, na ktorú sa môžu investori spoľahnúť, aby si zabezpečili spoľahlivý rast výnosov, skupina dividendových aristokratov – elitná skupina spoločností, ktoré najmenej 25 po sebe nasledujúcich rokov zvyšovali svoje dividendy.

V priebehu roka 2010 tieto vysoko kvalitné akcie dosiahli návrátnosť v priemere 14,75% ročne, čo presiahlo výsledky S&P 500 o 1,2 percentuálneho bodu. Veľkým dôvodom pre výber dividendového aristokrata, najmä z dlhodobého hľadiska, je vysoká dividendová zložka ich výnosov.

Štúdie Standard & Poor’s ukázali, že viac ako jedna tretina dlhodobého celkového výnosu akcií pochádza z dividend. V prípade aristokratov sa mnohí z nich tradične nevychvaľujú atraktívnymi výnosmi. Investori, ktorí sa s nimi držia na dlhých cestách, sú však odmenení rastúcimi „výnosmi z nákladov“ v priebehu času.

Spoľahlivé výplaty tiež pomáhajú urobiť túto skupinu menej riskantnou ako je väčšina ostatných akcií. Napríklad volatilita výnosov dividendových aristokratov od roku 2010, meraná štandardnou odchýlkou ​​- miera, do akej sú ceny rozptýlené v porovnaní s priemerom – bola o viac ako 9% nižšia ako v prípade S&P 500.

To ich ale nerobí nezraniteľnými z poklesu trhu. Niekoľko aristokratov začalo so zľavou 10%, 20%, dokonca 30% svojej hodnoty od začiatku obchodovania na medveďom trhu. Ponúkajú však viac ako len nízke ceny – ponúkajú reálnu hodnotu (a to vo vyšších ako obvyklých výnosoch), ako aj v momente, keď dôjde k oživeniu trhu, majú potenciál na okamžitý návrat.

Tu je 19 dividendových aristokratov, ktoré by mali investori zvážiť, ak chcú bezpečné a spoľahlivo zvyšujúce sa dividendy za znížené ceny.

Automatic Data Processing

Trhová hodnota: 59,5 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 2,6%
Výkonnosť od 19. 2. 2012: -24,0%

Automatic Data Provessing (ADP:NASDAQ) je popredným svetovým poskytovateľom riešení na správu ľudských zdrojov v cloude (HCM) pre oblasti, ako sú spracovanie miezd, správa výhod, ľudské zdroje, dodržiavanie predpisov a poisťovacie služby. Spoločnosť obsluhuje viac ako 810 000 klientov v 140 krajinách.

Spoločnosť ADP ťaží z tejto veľkej nainštalovanej zákazníckej základne, ako aj zo silnej retencie klientov, pričom väčšina zákazníkov je v spoločnosti v priemere 11 rokov. Tieto charakteristiky jej podnikania podporujú vysoké opakujúce sa príjmy a dobré marže. Akvizície a organický rast umožnili spoločnosti ADP dosiahnuť 8%-ný ročný rast EPS za posledných 10 rokov. Dividendy sa zvýšili  45 rokov po sebe, vrátane 3% -ného zvýšenia v minulom roku.

päťročný graf Automatic Data Processing, zdroj: GOOGLE

Niet divu, že spoločnosť ADP zasiahla medvedí trh vzhľadom na to, čo by potenciálna recesia mohla znamenať pre mnohých jej zákazníkov. Spoločnosť však doteraz bojovala s nákladmi – formou šekov vo výške 1 000 dolárov každému zo svojich zamestnancov, ktoré sa majú rozposlať v apríli – a nie, zatiaľ neznížila počet zamestnancov, čo je povzbudivým znamením. A vo všeobecnosti by jej posilnenie malo slúžiť pri hospodárskej obnove.

Medzitým má ADP rating AA od agentúr, nízky dlh predstavuje iba 17% kapitalizácie a robustný voľný tok hotovosti, ktorý v minulom roku vzrástol na 2,2 miliardy dolárov. To stačí na pokrytie dividendy dvakrát. Medzitým, forwardový P / E a tok cena / hotovosť spoločnosti ADP sú o niekoľko bodov nižšie ako ich historické priemery.

Ecolab

Trhová hodnota: 46,7 miliárd dolárov
Výnosy z dividend: 1,2%
Výkonnosť od 19. 2. 2016: -23,3%

Ecolab (ECL:NYSE) je svetový líder v oblasti úpravy vody, hygieny a energetických technológií a služieb. Spoločnosť poskytuje procesy a technológie úpravy vody pre potravinársky a nápojový priemysel, papierenský priemysel, biologické vedy a spracovateľský priemysel a špecializované čistiace a dezinfekčné prostriedky pre potravinársky priemysel, zdravotníctvo, ubytovanie a vzdelávanie. V oblasti spracovania chemikálií a vody Ecolab slúži ropnému a plynárenskému, rafinérskemu a petrochemickému priemyslu.

päťročný graf Ecolab, zdroj: GOOGLE

Rast výnosov spoločnosti Ecolab bol solídny a konzistentný a za posledných 10 rokov sa v priemere pohyboval okolo 12% ročne. Podobne ako niektorí aristokrati, o výnose ECL sa nedá veľa hovoriť, 1,2% napriek 24%-nému čerpaniu akcií. A priemerný ročný rast výplaty o 7,3% za poslednú polovicu desaťročia bol dobrý, aj keď nie veľký.

Je to však bezpečná dividenda, ktorá predstavuje iba 35% zisku. Platí to aj spoločnosť, ktorej voľný hotovostný tok by mohol splatiť jej dlh do štyroch rokov. A zatiaľ čo v súčasnosti je Ecolab sotva lacná v porovnaní so širším trhom, je lacnejšia, ako tomu bolo v priemere u väčšiny metrík – P / E, forward P / E, tok ceny za hotovosť a P/B.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár