2 Buffettove akcie, ktoré sú kryté rozumnými katalyzátormi

Akcie Americké akcie Dividendy Spotrebiteľský sektor Zaujímavosti

Hra na výber akcií „Čo by si kúpil Warren?” existuje už nejaký čas, ale do popredia sa dostala, keď sa začala napĺňať hotovostná pokladnica spoločnosti Berkshire Hathaway’s (NYSE: BRK.A , NYSE: BRK.B ). To v priebehu rokov viedlo mnohých investorov k tomu, aby hľadali príležitosti na nákup takzvaných „Buffettových akcií“. Ale nie všetky sú si rovné.

päťročný graf Berkshire Hathaway, zdroj: GOOGLE

Z istej perspektívy, predstavuje dnes hotovosť a investície spoločnosti Berkshire teoreticky zhruba 140 miliárd dolárov, ktoré sú dostupné pre akvizície. Nákupy boli v posledných rokoch slabé, pretože ocenenia dosahovali extrémne úrovne na väčšine akciového trhu. Pomer cena/predaj indexu S&P 500 nikdy nebol vyšší.

Napriek tomu, že bol zástancom hodnotových akcií, Buffett sa nikdy nebál zaplatiť za kvalitný podnik s vysokou návratnosťou kapitálu. Ale ocenenia, ktoré dnes vidíme na trhu, môžu byť pre neho až príliš vysoké. 

Pokiaľ však ide o nákup “Buffettových akcií”, zvyčajne nemusíme príliš hádať. Koniec koncov, už čítaním ich štvrťročných zverejnení a iných informácií vieme, že spoločnosť Berkshire Hathaway vlastní čiastočné podiely týchto spoločností. S ohľadom na to môžeme hru ,,Čo by Warren kúpil?” posunúť o niečo ďalej.

Môžeme to zmeniť na hru určovania, z ktorého z týchto podielov by skutočne prevzal úplné vlastníctvo?

Väčšina jeho starších podielov, ako napríklad Coca-Cola (NYSE:KO) – 9,3%-né vlastníctvo a Wells Fargo (NYSE:WFC) – 1,3%-né vlastníctvo, prerástla do takých veľkých trhových kapitalizácií, že úplné prevzatie by bolo mimo dosah. Relatívne nedávne nákupy však predstavujú zaujímavé príležitosti, ktoré môže spoločnosť Berkshire úplne prevziať.

Dve “Buffett akcie”, na ktoré bude zameraný dnešný článok, sú Kraft-Heinz (NASDAQ:KHC) – 26,6%-né vlastníctvo a Kroger (NYSE:KR) – 4,4%-né vlastníctvo.

Kraft-Heinz je jednou z atraktívnejších Buffettových akcií

Spoločnosť Kraft-Heinz, ktorá bola založená v roku 2015, je treťou najväčšou potravinárskou spoločnosťou v USA. Je poháňaná prestížnymi značkami, ako sú omáčky Heinz, syr Kraft, Jell-O, Maxwell House a Oscar Mayer. Dohodu pripravil Berkshire, ktorý vlastnil 100% Heinz a Brazilian private equity company 3G. V súčasnosti vlastní spoločnosť Berkshire 26,6% spoločnosti a spoločnosť 3G vlastní 20% spoločnosti.

Dividendový výnos: 4,08%

päťročný graf Kraf Heinz, zdroj: GOOGLE

Zvyšný verejný obeh vo výške 53% v súčasných cenách predstavuje asi 23 miliárd dolárov. Vďaka tomu je to ľahká akvizícia, ktorá by zabrala iba relatívne malú časť pokladnice spoločnosti Berkshires.

Ale urobili by to? Mali by to urobiť?

V roku 2020 si spoločnosť Kraft-Heinz užila pekný prírastok v nákupoch potravín vyvolaný novou pandémiou koronavírusu. To zvýšilo organický rast v USA na 7,6% . To je dosť silné číslo pre zrelú potravinársku spoločnosť. Tento rast sa však neudrží v roku 2021 ani vo väčšine ďalších rokov, pretože sa v priebehu času očakáva miera organického rastu v nízkych číslach.

Kraft-Heinz generuje prevádzkové hotovostné toky viac ako 4 miliardy dolárov, pričom približne polovica z nich sa použije na vyplatenie dividend (1,9 miliárd dolárov). Dividenda v súčasnosti predstavuje približne 4%-ný výnos. Je to eliminácia, ktorá prinesie spoločnosti Berkshire pekný zdroj hotovostných tokov a úplnú návratnosť za 5 až 6 rokov. To samozrejme závisí od platieb, ​​ktoré by bol ochotný zaplatiť za prijatie zvyšných akcií.

Spoločnosť Kroger má viacero príležitostí na rast

Kroger je novšou akvizíciou pre Berkshire. Spoločnosť v súčasnosti vlastní 4,4% akcií a nie je ani zďaleka najväčším akcionárom. Prvý nákup bol odhalený začiatkom roku 2020 bez väčšieho vysvetlenia, pretože ho takmer s najväčšou pravdepodobnosťou kúpili dvaja najsilnejší poručíci spoločnosti – Todd Combs a Ted Weschler.

Za použitia rovnakej analýzy, ako je uvedená vyššie, so súčasným trhovým stropom vo výške 25,8 miliárd dolárov, by Berkshire musela získať celkovo asi 25 miliárd dolárov. To je primerane blízko k analýze nákupu Kraft-Heinz.

Ale opäť, urobili by to? Mali by?

Spoločnosť Kroger je jedným z najväčších maloobchodných predajcov na svete s viac ako 2 750 maloobchodnými potravinami. Jeho obchody pôsobia pod niekoľkými rôznymi značkami, ako sú Ralph’s, Harris Teeter a vlastná rovnomenná značka. Prevádzkuje tiež čerpacie stanice a klenotníctvo.

Dividendový výnos: 1,97%

päťročný graf Kroger, zdroj: GOOGLE

Spoločnosť Kroger zaznamenala jeden zo svojich najlepších organických rastov počas fiškálneho roku 2020, pričom identický predaj stúpol o 15,3% v dôsledku tržieb kvôli pandémii Covid-19. Spoločnosť Kroger má tiež rýchlo rastúci obchod s doručovacími službami a ďalšie iniciatívy v oblasti elektronického obchodu.

Tento rast pravdepodobne nebude udržateľný vo svete mimo Covid 19, ale možno budú ďalšou podporou bilióny pandemických stimulov. Potravinám sa v období inflácie zvyčajne darilo dobre, pretože ich vysoká úroveň fixných nákladov poskytuje určitý prevádzkový vplyv pri zvyšovaní cien. To je samozrejme za predpokladu, že ich podkladové variabilné náklady (potraviny) nevyletia z kontroly.

Podobne ako Kraft-Heinz, Kroger generuje silné voľné peňažné toky napriek tomu, že je podnikom s nízkou maržou. Výnos voľných peňažných tokov zostane v nasledujúcich rokoch pravdepodobne na vysokej úrovni. Preto to vyzerá ako ďalší “ťahúň”, ktorý môže ročne pridať do pokladne spoločnosti Berkshire Hathaway ďalšie 2 miliardy dolárov v hotovosti. A stále poskytuje niekoľko zaujímavých vyhliadok na rast, pokiaľ sa dajú efektívne realizovať.

Nákup akcií si vždy vyžaduje určitú formu katalyzátora, najmä hodnotných akcií, aby sa zabránilo fenoménu pasce obávanej hodnoty. Pre obidve tieto “Buffettove akcie” je potrebné zvážiť veľa potenciálnych katalyzátorov. 

Ako sám Buffett uviedol: „ Burza cenných papierov je zariadenie na prevod peňazí od netrpezlivých k trpezlivým.“

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár