2 najlepšie biotechnilogické akcie roka 2020 – druhá časť

Akcie Americké akcie Dividendy Zdravotníctvo

Akcie sektora biotech sú medzi investormi nesmierne populárne. Veľké potenciálne výnosy v blízkej budúcnosti lákajú mnoho investorov. Populárne u investorov sú tiež akcie Pharming Group a AbbVie.

Prečo sú biotechnologické akcie zaujímavé a aké sú najlepšie biotechnologické akcie?

Po prečítaní tohto článku budete vedieť, čomu sa ako investor do biotechnológií vyhnúť a čo sledovať. Okrem toho sa pozrieme na vývoj najlepších akcií v odvetví biotech.

Pharming Group NV

Pharming Group NV (PHARM:AMS) je veľmi populárna biotechnologická spoločnosť a je dlhodobo obľúbená u európskych investorov. Avšak medzi rokmi 2000-2016 investori u tejto akcie zažili sériu veľkých sklamaní. V polovici roka 2016 však trend otočil a spoločnosť Pharming začala veľkolepý nárast z menej ako 0,20 EUR na približne 1,60 EUR.

Pharming sa zameriava na vývoj inovatívnych terapeutických proteínov, ktoré sa využívajú pri ťažko liečiteľných chorôb. Biotechnologický priekopník je známy najmä vďaka svojmu lieku Ruconest, ktorý mal veľmi dlhú vývojovú fázu.

Ruconest je liek na život ohrozujúce ochorenia angioedému – dedičné ochorenie, pri ktorom môžu pacienti mať akútne záchvaty obrovských podkožných opuchov. Počet ľudí trpiacich angiodémem je však na celom svete iba 30 000.

ročný graf Pharming Group NV, zdroj: GOOGLE

Americkí regulátori FDA a európska agentúra EMA tento liek niekoľko rokov odmietali. V dôsledku bola niekoľkokrát spoločnosť nútená získať nový kapitál emisiou akcií ,, čo spôsobilo, že sa cena akcií „zriedila“. V roku 2014 bol Ruconest v USA konečne schválený.

V októbri 2015 agentúra FDA garantoval lieku Ruconest 12-ročné exkluzívne obdobie, čo znamená, že na americký trh nemôžu byť do 16. júla 2026 uvedené žiadne konkurenčné produkty. Sijmen DeVris (CEO spoločnosti Pharming) v nedávnej tlačovej konferencii uviedol, že vďaka exkluzivite lieku Ruconest na americkom trhu bude dlhodobo zabezpečená ziskovosť spoločnosti.

V priebehu roka trend nastavil novú stabilnú rally. Dôvodov bolo veľa. Pharming kúpila práva na vývoj a komercializáciu lieku pre liečbu APDS od spoločnosti Novartis za 17,9 milióna EUR. Novartis má tiež nárok na právne a obchodné medzníky a na dvojciferné percento licenčných poplatkov z čistého predaja. Po schválení sa predpokladá uvedenie produktu na trh v druhej polovici roka 2021 alebo v prvej polovici roka 2022.

Okrem toho spoločnosť Pharming Group NV (PHARM:AMS) v súčasnosti vykonáva štúdie pre potenciálnu liečbu preeklampsie, Pompeho choroby a Fabryho choroby. Ale pretože výskum týchto liekov môže trvať dlho, Pharming kúpila liek pre ADPS pre zaistenie príjmov. Ocenenie Pharming je momentálne pomerne nízke – približne 20-násobok zisku za bežný finančný rok. Očakáva sa však, že zisk v dlhodobom horizonte výrazne vzrastie.

AbbVie

AbbVie (ABBV:NYSE) je inovatívna biofarmaceutická spoločnosť z USA. Spoločnosť už uviedla na trh rôzne lieky, ale tiež sa silne zameriava na výskum inovatívnych liekov s pridruženým opatrovateľským servisom. Spoločnosť sa zameriava najmä na choroby, ktoré je značne ťažké liečiť. Spoločnosť AbbVie rástla najmä vďaka lieku Humira na liečbu reumatoidnej artritídy.

V roku 2018 bola Humira najpredávanejším liekom pre zhruba 10 rôznych ochorení a predstavovala viac ako 61% príjmov spoločnosti AbbVie. Avšak tržby trochu klesajú kvôli konkurenčným produktom z Európy.

Aby sa kompenzoval pokles obratu, pracuje v AbbVie viac ako 8 000 vedcov na nových riešeniach komplexných porúch. Spoločnosť investuje približne 17% svojho obratu do výskumu. AbbVie sa zameriava na štyri oblasti ochorení: imunológia, neurológia, virológie a onkológie. Vlajkovou loďou spoločnosti je momentálne liek Imbruvica, používaný pri liečbe rakoviny.

Liek je už schválený pre liečbu niektorých nádorových ochorení, ale stále čaká na schválenie pre liečbu folikulárneho lymfómu (rakovina lymfatických uzlín). V nasledujúcich rokoch môže predaj tohto lieku vzrásť na 9,5 miliardy USD ročne. V roku 2018 Imbruvica vygenerovala zisk približne 3,5 miliardy USD.

ročný graf AbbVie, zdroj: GOOHLE

AbbVie (ABBV:NYSE) je veľká spoločnosť s trhovou hodnotou 127 miliárd USD a obratom 32,8 miliárd USD. Zisk v minulom roku predstavoval viac ako 11 miliárd USD, čo ukazuje na pozitívny vývoj. Po silnom raste v 3. štvrťroku 2019 spoločnosť nedávno sprísnila prognózu zisku. AbbVie budúci rok tiež zvýši dividendu o viac ako 10%.

Okrem toho spoločnosť AbbVie dúfa, že začiatkom budúceho roka dokončí akvizíciu priemyselného partnera Allergan za cenu 63 miliárd USD. Táto akvizícia umožní spoločnosti posilniť svoje postavenie na trhu a naďalej silnejšie rásť. Aby AbbVie dokázala dokončiť akvizíciu spoločnosti Allergan, bola nútená vydať dlhopisy v hodnote 28 miliárd USD.

Zdroj: lynxbroker

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár