2 najlepšie biotechnologické akcie roka 2020 – prvá časť

Akcie Americké akcie Zdravotníctvo

Akcie sektora biotech sú medzi investormi nesmierne populárne. Veľké potenciálne výnosy v blízkej budúcnosti lákajú mnoho investorov. Populárne u investorov sú najmä akcie Biogen a Galapagos.

Prečo sú biotechnologické akcie zaujímavé a aké sú najlepšie biotechnologické akcie?

Po prečítaní tohto článku budete vedieť, čomu sa ako investor do biotechnológií vyhnúť a čo sledovať. Okrem toho sa pozrieme na vývoj najlepších akcií v odvetví biotech.

Galapagos

Belgicko-holandská spoločnosť Galapagos (GLPG:AMS) je jednou z najznámejších biotechnologických akcií z Európy. Farmaceutická spoločnosť s trhovou hodnotou viac ako 10 miliárd eur vyvíja okrem iného lieky ako napríklad na Crohnovu chorobu a ekzém.

Vlajkovou loďou Galapagos je Filgotinib, čo je liek na reumatoidnú artritídu, ktorý sa vyvíja od roku 2011. Liek môže byť tiež použiteľný na rôzne chronické črevné infekcie.

Po náročnom počiatočnom období získala v roku 2011 spoločnosť dôveru investorov úspešným testom lieku Filgotinib. Akcie následne predviedla pôsobivý vzostup, ktorý bol posilnený aj v roku 2019, kedy spoločnosť získala povolenie otestovať svoj liek na 900 pacientoch.

Tento rok cena opäť vzrástla, pričom dvakrát predviedla dvojciferný nárast počas jedného obchodného dňa. Navyše v roku 2019 je táto akcia s nárastom viac ako 100% najvýkonnejším titulom v indexe AEX. 14. júla Galapagos oznámila, že spoločnosť Gilead Sciences so sídlom v USA zvyšuje investíciou 1,1 miliardy USD svoj podiel v Galapagos z 12,3% na 22%.

ročný graf Galapagos, zdroj: GOOGLE

Galapagos (GLPG:AMS) sa tiež Gilead Sciences zaviazala, že v budúcnosti umožní spoločnosti zvýšiť svoj podiel na 29,9%. Okrem investície do základného imania zaplatila Gilead Sciences za prístup k výskumu Galapagos a za získanie exkluzívneho prístupu ku všetkým produktom Galapagos pri distribúcii na mimoeurópskom trhu ďalších 3,95 miliardy USD.

Analytici očakávajú tržby z predaja Filgotinib 4 až 6 miliárd USD. Galapagos a Gilead Sciences teraz vstupujú do oveľa širšieho partnerstva najmenej na dobu 10 rokov. Galapagos navyše od Gilead Sciences dostane ďalší kapitál, ak budú naplnené určité ciele, stanovené spoločnosťou Gilead Sciences.

Jedným z najväčších z týchto cieľov, je napríklad schválenie lieku GLPH1690 proti idiopatickej pľúcnej fibróze v USA, za čo Galapagos dostane 235 miliónov USD. Ďalšie dohody boli uzavreté tiež o lieku GLPG1972 proti osteoartróze, ktorý môže Galapagos zarobiť až 1 miliardu USD. Tieto platby značne posilňujú súvahu Galapagos, čím spoločnosti poskytujú veľa peňazí na existujúce a nové výskumy.

Biogen

Biogen (BIIB:NASDAQ) je americká spoločnosť s trhovou hodnotou 50 miliárd USD, ktorá sa venuje vývoju nových spôsobov liečby pre ľudí s neurologickými poruchami a autoimunitnými chorobami. Posledných 25 rokov sa Biogen zaoberá primárne vývojom liečby sklerózy multiplex (MS).

Biogen má široké portfólio liekov, ktoré môžu pomôcť ľuďom s roztrúsenou sklerózou v ich každodennom živote – štyri lieky ovplyvňujú priebeh RS a jeden liek, ktorý bojuje so špecifickými príznakmi choroby. Od roku 2017 spoločnosť uviedla na trh tiež liek proti spinálnej svalovej atrofii (SMA), čo je vzácne dedičné a progresívne neuromuskulárne ochorenia. Tento liek už dokázal pomôcť tisícom pacientov po celom svete.

Najdôležitejším produktom, ktorý Biogen v súčasnosti pripravuje, je prípravok proti Alzheimerovej chorobe. V súčasnej dobe neexistuje žiadna efektívna liečba tejto choroby. Jedná sa o obrovský trh, pretože Alzheimerovou chorobou alebo inými formami demencie trpí na celom svete najmenej 47 miliónov ľudí.

ročný graf Biogen, zdroj: GOOGLE

Ak Biogen (BIIB:NASDAQ) dokáže na trh uviesť funkčný liek proti Alzheimerovej chorobe, hovoríme len v USA o potenciálnom trhu o veľkosti 30 miliárd USD. Výskum liekov proti Alzheimerovej chorobe je zložitý a nákladný. V marci klesla cena akcií spoločnosti Biogen o viac ako 30% po tom, čo spoločnosť oznámila, že po zlých ekonomických výsledkoch musí pozastaviť výskum medikamentov na Alzheimerovu chorobu.

V októbri však akcia opäť posilnila o 40%, pretože spoločnosť podala žiadosť o registráciu lieku na Alzheimerovu chorobu „Aducanumab“, ktorý má byť registrovaný americkou FDA. Koncom tohto roku chce spoločnosť urobiť to isté v Európe. Nový produkt bohužiaľ nefunguje pre každého a zďaleka nie je dokonalý.

Počas štúdie boli testovaní iba pacienti s Alzheimerovou chorobou v ranom štádiu. Predchádzajúce štúdie s podobnými liekmi u ľudí v pokročilom štádiu choroby zlyhali.

Biogen (BIIB:NASDAQ) má dostatok hotovosti a v minulom roku mala pozitívny voľný cash flow vo výške 5,4 miliardy USD. S pomerom price / earnings vo výške 10 a obrovským potenciálom lieku na Alzheimerovu chorobu je akcia atraktívne ocenená. Okrem toho spoločnosť v posledných rokoch odkúpila späť obrovské množstvo vlastných akcií, z čoho majú prospech lojálni akcionári. Biogen si bezpochyby zaslúži miesto v našom zozname najlepších biotechnologických akcií.

Zdroj: lynxbroker

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár