2 veľké 11%-né dividendové akcie buy + jedna hold

Akcie Americké akcie Dividendy Priemysel Ropa Spotrebiteľský sektor

Znalci trhu v spoločnosti RBC Capital pod vedením Lori Calvasiny, vedúcej stratégie amerických akcií USA, analyzovali súčasné podmienky, porovnali ich s minulými recesiami a budúci pokles vnímali ako krátky a mierny. Svoje závery založili na správaní S&P 500 počas recesií od roku 1937.

Tím Calvasiny píše o aktuálnych podmienkach: „Náš nový cenový cieľ roku 2020 pre S&P 500 vo výške 2 750 znamená pokles o 15% za celý rok a 15% od nedávnych úrovní … naďalej veríme, že podstatná časť vplyvu koronavírusu na akciový trh sa prejaví začiatkom roka, pričom prevažná časť hospodárskeho vplyvu sa prejaví v polovici roka …“

Pri pohľade do budúcnosti sa tím RBC domnieva, že oživenie bude trvať dlhšie ako pokles. Píšu: „V roku 2021 predpokladáme, že hospodárske oživenie bude pokračovať aj v novom roku. V druhom kvartáli 2021 sme tiež modelovali jedno zvýšenie sadzieb Fedu, mierny nárast 10-ročného výnosu, mierny nárast cien ropy, miernu expanziu marže a návrat spätných nákupov akcií na tempo mierne pod úroveň štvrtého kvartálu 2019. “

Pokiaľ ide o makroekonomické hľadisko, analytici RBC určili vysoko výnosné dividendové akcie s ešte vyšším potenciálom nárastu – práve takú príležitosť, ktorá by mala prilákať investorov zameraných na návrat v rámci prípravy na obrat trhu. Nie všetky vysoké výnosy sú však rovnaké a RBC dve vidí ako „buy“, zatiaľ čo jedna zostáva ako „hold“. 

Enterprise Product Partners (EPD:NYSE)

Prvý rating spoločnosti RBC pre „buy“ patrí spoločnosti zaoberajúcej sa ropou a zemným plynom. Podnik riadi a prevádzkuje viac ako 50 000 kilometrov ropovodov a plynovodov, ako aj zariadenia na skladovanie 160 miliónov barelov ropy a 14 miliárd kubických stôp zemného plynu a prepravné terminály na pobreží Mexického zálivu. Toto sú cenné aktíva, pretože sú nevyhnutné na presun paliva do hospodárstva a zachovávajú si svoju hodnotu bez ohľadu na ekonomické podmienky – koniec koncov – palivo je potrebné vždy.

Podnik vstúpil do súčasného poklesu trhu na základe pozitívnej správy a v prvom februárovom týždni vykázal lepšie ako boli očakávané príjmy a výnosy za štvrtý kvartál. Spoločnosť vykázala 54 centov EPS na celkových štvrťročných príjmoch vo výške 8,01 miliárd dolárov. Obe čísla boli od tretieho kvartálu + postupne vyššie.

RBC sa zamerala na dividendové akcie a opatrenia EPD. Spoločnosť má 44,5%-nú štvrťročnú platbu ročne na 1,78 dolárov a má 11-ročnú históriu udržiavania spoľahlivých výplat. Dividenda sa za posledné tri roky postupne zvyšovala a platobný pomer 82% naznačuje, že stále existuje priestor na ďalšie zvyšovanie. A pri 12,2% je výťažok jednoducho hviezdny.

päťročný graf Enterprise Product Partners, zdroj: GOOGLE

Vo svojich pripomienkach k akciám Schultz napísal: „Páči sa nám EPD pre rozsiahlu stopu aktív, ktorá je ideálne situovaná tak, aby mohla ťažiť na kľúčových nadväzujúcich vývozných trhoch naprieč rôznymi produktovými tokmi. V roku 2019 vidíme tiež rastúci objem FCF, keď EPD vytáča späť rastový kapitál a uvádza do prevádzky nové spracovateľské, zlomkové a exportné kapacity. Podľa nášho názoru je EPD naďalej ústredným podnikom. “

Analytik TJ Schultz podporil svoje hodnotenie „buy“ s cenovým cieľom 29 dolárov, čo znamená, že na budúci rok sa očakáva nárast o 125%.

Spoločnosť má na základe 10 nedávnych recenzií hodnotenie „strong buy“ z analytického konsenzu. Medzi ne patrí 9 „buy“ proti jedinému „hold“ – jasný náznak kolektívnej dôvery v akcie. EPD sa predáva za cenu 14,56 dolárov a priemerný cenový cieľ je vo výške 26,89 dolárov, čo naznačuje potenciál nárastu 85%.

Pembina Pipeline (PBA:NYSE)

RBC sa v strednodobom obchodovaní s ropou a zemným plynom sústredila na sever do Kanady. Pembina je významným hráčom v západnej Kanade, ktorý prevádzkuje ropné a plynárenské závody a plynovody v Alberte-Britskej Kolumbii. Zariadenia a potrubia spoločnosti Pembina zhromažďujú palivo a prepravujú ho cez hranice, cez pole Bakken v americkom štáte North Dakota a ďalej majú miesta na vyvážanie pri Great Lakes.

Klesajúce náklady na energiu na otvorených trhoch a dlhé tranzitné trasy vyvíjajú tlak na marže Pembiny v posledných mesiacoch. Spoločnosť to odzrkadlila vo svojich výsledkoch za štvrtý kvartál, ktoré sklamali očakávania a medziročne poklesli. V americkej mene prišlo EPS k 16 centom oproti 42 centom. Príjmom sa darilo lepšie, medziročne narástli z 1,31 miliárd na 1,33 miliárd dolárov, aj keď to minulo odhady o 3,25%.

PBA používa svoje príjmy na udržanie výplaty dividend. Spoločnosť zvýšila výplatu v posledných troch rokoch dvakrát a v súčasnosti vypláca mesačne 16 centov za akciu. Je neobvyklé, že spoločnosť vypláca dividendu často, ale spoločnosť PBA ju spravuje. Platby anualizujú 1,88 dolárov (na základe posledných 12-tich) a poskytujú výnos 11,7%. Ešte lepšie pre investorov je, že PBA má štvorročnú históriu, ktorá zvyšuje výplatu. 

päťročný graf Pembina Pipeline, zdroj: GOOGLE

Analytik Robert Kwan, ktorý zastrešuje spoločnosť Pembina pre spoločnosť RBC, popisuje túto akciu ako „… neúmerne zasiahnutú v porovnaní so svojimi kolegami na základe obáv z vystavenia protistrany, ako aj z vlastného úverového ratingu spoločnosti Pembina…“ Kwan dodáva: „Chválime spoločnosť za podniknutie rozhodných a hmatateľných krokov vzhľadom na značnú neistotu na trhu. Kým je stav akcií pod tlakom, máme dôveru v jej dlhodobú hodnotu a odporúčame, aby si ju  investori, dlhodobo zameraní investori, kúpili a zároveň držali značný dividendový výnos a čakanie, až sa naplní potenciál.“

V súlade so svojimi komentármi Kwan stanovuje cenový cieľ pre PBA vo výške 26 dolárov. To znamená, že akcie narastú o 18%.

Konsenzus analytikov je jednomyseľný  – „strong buy“ – na základe 12 nedávnych recenzií na strane „buy“. Akcie sa v súčasnosti predávajú za 23,13 dolárov a priemerný cenový cieľ 50,72 dolárov naznačuje, že v nadchádzajúcich 12 mesiacoch bude mať silný nárast o 126%.

L Brands, Inc. (LB:NYSE)

Posledná je L Brands. Táto spoločnosť so sídlom v štáte Ohio, ktorá je rebrandingom spoločnosti Limited, už dávno vlastní známe obchodné značky, ktoré sú Victoria Secret a Bath & Body Works. Spoločnosť L Brands, ktorá bola zverejnená minulý mesiac, predá 55% Victoria’s Secret spoločnosti private equity Sycamore Partners a generálna riaditeľka spoločnosti Leslie Wexner po dokončení predaja odstúpi. Tento krok opustí Bath & Body Works ako jedinú stopercentnú značku spoločnosti, aj keď si udrží 45%-ný podiel vo Victoria’s Secret.

Štvrtý štvrťrok, ktorý prichádza v období sviatočných nákupov, je najsilnejším pre spoločnosťou L Brands a štvrtý štvrťrok 2019 nebol výnimkou. Spoločnosť vykázala 1,88 dolárov v EPS, čím prekonala prognózu o 1%. Príjmy tiež porazili odhady, minimálne o 0,05% a dosiahli 4,71 miliardy dolárov. Horná hranica však medziročne poklesla o 2,8%. V súčasnom štvrťroku došlo k obchodom s malými a strednými podnikmi v dôsledku karantény a obmedzení sociálneho dištancovania. LB predpovedá čistú stratu v prvom štvrťroku vo výške 5 centov na akciu.

Spoločnosť bola v týchto ťažkých časoch opatrná, aby si udržala dividendu a vyplácala 30 centov za štvrťrok. Ročná sadzba 1,20 dolárov poskytuje pôsobivý výnos 12,3% a pomer výplaty 64% naznačuje, že pri súčasných úrovniach príjmov je dividenda udržateľná.

päťročný graf L Brands, Inc., zdroj: GOOGLE

Spoločnosť je uprostred predaja a čelí silným faktorom spolu so zvyškom maloobchodu. V komentároch k akciám analytik Kate Fitzsimons hovorí: „Aj keď súhlasíme s tým, že matematika samostatného BBW navrhuje odomknutie hodnoty, zostávame pohodlne na okraji, pretože ďalšia časť akcií LB si pravdepodobne bude vyžadovať čas, medvede sa zameriavajú na vysokú expozíciu a udržateľnosť 20% + marže sú na vynikajúcej ziskovosti a cash flow spoločnosti BBW.“

Kým sa bude čakať, Fitzsimons v tejto veci „vylepšila“ svoj cenový cieľ, zvýšila ho na 24 dolárov a navrhla vzostupnú hodnotu 145%, avšak určila hodnotenie „hold“.

Spoločnosť L Brands získala na základe konsenzu analytikov „moderate buy“, čo odráža rozdelený názor na túto akicu. Hodnotenie je založené na 24 recenziách, vrátane 8 „buy“, 14 „hold“ a 2 „sell“. Akcie sa predávajú za 9,78 dolárov a priemerný cenový cieľ 27 dolárov odráža možné výhody rizikovej akcie s potenciálom 176%-ného nárastu.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár