26 bezpečných dividendových hier na kúpu pre investorov

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Doprava Energetika Financie Priemysel

S prudkým poklesom na akciovom trhu vidíme všade okolo atraktívne dividendové výnosy.

Kým dividendové výnosy rastú, ceny akcií klesajú, pozorne sledujte bohatú dividendovú hru. Mnoho z nich vás prekvapí.

Je to preto, že peňažné toky „vysychajú“ kvôli pandémii koronavírusu, ktorá na všetky spoločnosti kladie finančný stres. Mnoho z nich bude znižovať dividendy, aby to vykompenzovali. Ale o tých nebudeme hovoriť.

Tu je 26 spoločností s bezpečnými dividendami a tiež niekoľko lekcií od odborníkov o tom, ako na to.

Zamerajte sa na „asset-light“ firmy

*asset-light = je to obchodný model, v ktorom podniky namiesto nákupu pozemkov uzatvoria zmluvu s vlastníkom pôdy, kde zdieľajú určité percento zisku z podnikania „na pôde“

Spoločnosti, ktoré nemusia investovať veľa peňazí do tovární a zariadení, majú zvyčajne veľa peňažných tokov. Toto je dobré miesto, keď hľadáte trvanlivosť dividend.

Dve spoločnosti, ktoré majú bezpečné dividendy v tomto sektore, sú:

  • spoločnosť zaoberajúca sa správou peňazí BlackRock (BLK;NYSE + 0,83%; výnos 3,3%)
  • operátor trhovej výmeny CME (CME;NASDAQ + 2,37% ; výnos 1,8%)

Myslí si to odborník Matthew Page z fondu Guinness Atkinson Dividend Builder. 

Vyplatí sa ho počúvať, pretože jeho fond v posledných troch rokoch prekonal svoj index MSCI ACWI a svetovú veľkú akciovú kategóriu Morningstar o anualizovaných 2,3% a 2,8 percentuálneho bodu.

Jednou z kvalít, ktorú rád vidí pri vážení bezpečnosti dividend, je vysoký podiel úrokového krytia alebo EBITDA delené úrokovými nákladmi. Malo by to byť asi osem alebo viac. Tiež rád vidí relatívne nízke výplaty dividend v porovnaní so ziskami. Výplaty dividend by mali byť okolo 50% alebo nižšie. BlackRock nemá prakticky žiadny dlh, takže úrokové krytie nie je problémom a má prijateľný pomer výplaty dividend 54%. CME má úrokové krytie 15 a pomer výplaty 40%.

Zvážte banky a poisťovne

Tieto hry vo finančnom sektore boli očividne zatĺkané. Banky sa musia vysporiadať so zlými úvermi a poisťovatelia majú ťažké obdobie na získanie návratnosti investícií, pretože úrokové sadzby sú nízke. Na nájdenie bezpečnejších mien v tomto priestore, Kelley Wright z spoločnosti Investment Quality Trends, hľadá nízke výplaty dividend okolo 50% alebo menej, primerané pomery dlhodobých dlhov k vlastným kapitálom okolo 50% alebo menej a dlhú históriu výplaty dividend – 10 rokov a viac.

Medzi banky, ktoré podľa jeho metrík vyzerajú bezpečne, patria: 

  • Bank of Montreal (BMO;TSE + 0,77%; BMO, + 0,94%), ktorá vypláca dividendový výnos 6,5%
  • Bank of Nova Scotia (BNS;TSE + 0,71%), ktorá má dividendový výnos 6,7%
  • Lincoln (LNC;NYSE + 5,26%), ktorá má dividendový výnos 5,5%
  • Unum (UNM;NYSE 5,53%), ktorá má dividendový výnos 7,6%

Nakupujte v najviac postihnutom sektore

The Energy Select Sector SPDR (XLE, + 0,23%), Vanguard Energy (VDE, + 0,10%) a SPDR S&P Oil&Gas Exploration & Production (XOP, + 0,90%) – neobchodované prostriedky sú zatiaľ tento rok znížené o 47% na 55%, v porovnaní so 14% a 17% pre S&P 500 (SPX, + 1,39%) a Dow Jones Industrial Average (DJIA, + 1,10%).

To znamená, že akcie energie vykazujú najvyšší výnos z dividend. Nakupovanie výnosov v tejto skupine je však obzvlášť zložité, pretože veľa energetických spoločností je vo finančných ťažkostiach alebo sa dokonca blížia k bankrotu.

Spomedzi výrobcov energie si analytik Christyan Malek myslí, že Total (FP:EPA -1,72%; výnos 8,2%), Equinor (EQNR:NYSE + 1,43%; EQNR:NYSE -1,40%; výnos 8%) a Galp Energia (GALP:LS 2,80%; výnos 3,9%) majú dostatočný priestor v súvahe, aby sa zabránilo zníženiu dividend. Sú tiež v dobrej pozícii pre energetický „supercyklus“ smerom vpred. Výrobcovia teraz obmedzujú investície. A nedostatok dodávok, keď sa hospodárstvo v nasledujúcich dvoch rokoch posilní, spôsobí dramatické zvýšenie cien ropy.

Goldman Sachs nedávno vydala pôsobivú dôkladnú analýzu spoločností, ktoré výrobcom zariadení dodávajú vybavenie. Spoločnosť Goldman Sachs znížila odhady výnosov v tejto skupine o 40%, takže vidíte potenciál na zníženie dividend a bankroty.

Aby sa zabránilo problémom, Angie Sedita a jej tím v Goldman Sachs navrhujú zamerať sa na tieto vlastnosti. Hľadajte veľa medzinárodného vystavenia, pretože americkí výrobcovia znížia výdavky o 35% – 40% v porovnaní s 10% – 15% u zahraničných výrobcov. Vyhľadajte silné súvahy, ktoré sú čiastočne definované ako tie, ktoré majú dlh s celkovým kapitálom menej ako 50% a EBITDA s úrokovými nákladmi niekoľkonásobnými (najmenej osemkrát).

Tri mená, ktoré to spĺňajú sú:

Spoločnosti, ktoré opätovne potvrdzujú alebo zvyšujú svoje dividendy

Generálny riaditeľ Standard Life Aberdeen (SLA:LON -1,16%) – Keith Skeoch nedávno vyhlásil, že jeho spoločnosť má „morálny imperatív“, aby si udržala svoj výnos 10,4%, pretože je dôležitá pre dôchodcov.

Len málo spoločností je poriadnych pri dividendách. Avšak McDonald (MCD:NYSE + 1,08%, výnos 2,8%), Starbucks (SBUX:NASDAQ + 0,57%, výnos 2,2%) a Caterpillar (CAT:NYSE + 1,00%, výnos 3,6%) potvrdili svoje výplaty s menšou fanfárou. Ostatné sú tzv. „hiking dividends“ (pomaly stúpajúce), čo je celkom jasné znamenie, že ich v blízkej dobe neznížia. Príkladmi sú Procter & Gamble (PG:NYSE -0,51%, výnos 2,5%) a Johnson & Johnson (JNJ:NYSE -0,41%, výnos 2,7%).

Držte sa „stacionárov“ priemyslu

Analytik Alex Meintel nedávno preveroval spoločnosti s pomerom výplaty výnosov 66% alebo menej a nízkym pákovým efektom (čistý dlh k EBITDA pod dvojnásobok), po odstránení tých, v ktorých sú analytici spoločnosti Goldman skeptickí ohľadom stability dividend. Medzi mená s vyšším výnosom v tomto užšom zozname patria: 

Všimnite si chemikálie

Stratég Adam Virgadamo nedávno hľadal spoločnosti s nízkym rizikom znižovania dividend, aj keď sa situácia zhoršila rovnako ako vo finančnej kríze. Tri chemické spoločnosti prišli s nízkym rizikom zníženia dividend: 

Zdroj: marketwatch

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár