3 akcie leteckých spoločností, ktoré sú ohodnotené ako „sell“

Akcie Americké akcie Dividendy Doprava

Koronavírus z Číny sa naďalej šíri po celom svete. A napriek tomu, že Svetová zdravotnícka organizácia odmietla pomenovať koronavírus a jeho šírenie ako pandémiu, je jasné, že presne to nás zrejme čaká. Wall Street sa aj popritom všetkom snaží byť v dobrej nálade, až na to, čo tento stav spôsobuje akciám leteckých spoločností.

Prichádza to s rastúcim počtom úmrtí v Spojených štátoch a po tom, čo Bank of Japan (BOJ) podporila trhy nákupom japonských akcií s takmer miliardou dolárov a dlhopismi v hodnote takmer 5 miliárd dolárov.

Takýto postup je v súlade s témou tohto krátkeho býčieho trhu – niečo naráža a nalieva sa stimul menovej politiky. Tentoraz to je však  inak. Len niekoľko hodín po obchodovaní spoločnosti BOJ, pokračovali negatívne titulky a správy s prvými infekciami hlásenými v New Yorku, Moskve a inde.

Výsledkom je, že zatiaľ čo hlavné indexy USA sa dostali do ako tak pozitívneho stavu vďaka technologickým akciám s veľkým kapitálom, kľúčové oblasti, ako napríklad doprava, zostávajú dole. Obzvlášť akcie leteckých spoločností sú tvrdo zasiahnuté obavami z krachu v globálnom a vnútroštátnom cestovaní.

To znamená, že tu sú tri spoločnosti, v ktorých by ste teraz mali svoju pozíciu predať, alebo je to príležitosť pre budúcnosť ?

ročný graf United Airlines, zdroj: GOOGLE

United Airlines (UAL:NASDAQ)

Akcie United Airlines klesli v pondelok o ďalších 6%, čo je o viac ako tretina z ich nedávneho viacmesačného obchodného rozpätia. Tento pokles porušuje ich minimá na konci roka 2017, aby sa vrátil na úroveň, ktorá tu nebola od roku 2016.

Najnovšie správy sú, že niekoľko leteckých spoločností, vrátane Spojeného kráľovstva, pozastavuje lety do Milána. Prichádza to v čase, keď už je pozastavených alebo zrušených niekoľko letov do Ázie ako reakcia na prepuknutie choroby.

Okrem toho generálny riaditeľ Oscar Munoz nedávno v e-maile informoval zamestnancov, že spoločnosť bude pravdepodobne musieť z dôvodu poklesu dopytu zrušiť ďalšie lety. Pred tým konkurent JetBlue (NASDAQ: JBLU) pozastavil poplatky za zmenu a zrušenie letu medzi 27. februárom a 11. marcom, pretože cestujúci sa snažia o zmenu časového plánu alebo zrušenie cesty.

Analytik Daniel McKenzie nedávno znížil rating UAL na „neutrál“ z „buy“ a znížil cenový cieľ na 61 dolárov zo 105 dolárov. A tak spoločnosť United Airlines vyzerá ako jedna z leteckých spoločností na predaj.

ročný graf American Airlines, zdroj: GOOGLE

American Airlines (AAL:NASDAQ)

Akcie American Airlines pokračujú vo svojom prudkom a rýchlom poklese, a to o 11 z posledných 12 obchodných relácií od vrcholu v polovici februára. Akcie za túto dobu prišli o takmer 40% svojej hodnoty a klesli pod minimálnu hodnotu IPO od roku 2013.

Áno to je pravda, akcie AAL neboli nikdy také lacné. A pravdepodobne budú lacnejšie, keďže analytik Michael Linenberg nedávno znížil počet leteckých spoločností – vrátane AAL – v poslednej správe klientom. Okrem toho analytik Daniel McKenzie nedávno znížil svoje ratingové hodnotenie AAL na „neutrál“ z „buy“ a zmenil aj cenový cieľ – zo 42 dolárov na 20 dolárov.

Letecká spoločnosť v súčasnosti vydala množstvo rôznych cestovných výnimiek a zrejme príde s ponúkaním aj iných služieb, keďže vírus sa naďalej šíri. To znamená, že AAL je ďalšou z leteckých spoločností, ktoré sa v tejto chvíli majú predávať.

ročný graf Delta Airlines, zdroj: GOOGLE

Delta Airlines (DAL:NYSE)

Akcie spoločnosti Delta klesli približne o 22% oproti nedávnemu dvojitému najvyššiemu maximu blízko 62 dolárov, pretože najväčšia a najvyššie hodnotená letecká spoločnosť tiež nemôže uniknúť panike z koronavírusu.

Možno generálny riaditeľ Ed Bastian môže niečo urobiť na to, aby sa veci otočili. Čoskoro bude mať šancu, pretože koncom tohto týždňa sa v Bielom dome stretnú zástupcovia hlavných leteckých spoločností a prevádzkovateľov výletných lodí.

Akcie by sa mohli stať výhodnými, akonáhle sa koronavírus dostane pod kontrolu, pričom cena / zisk sa niekoľkonásobne zníži na 6,5-násobok s 3,5%-ným dividendovým výnosom. To by však mohlo chvíľu trvať. A s Boeingom (NYSE:BA), ktorý sa stále snaží dostať 737 MAX späť do vzduchu, si môžu konkurenti ako Southwest (NYSE:LUV) vychutnať návrat uzemnenej kapacity – niečo, čo bude vyvíjať tlak na znižovanie cien leteniek.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár