3 akcie reštaurácií keď sa ekonomika zotaví

Akcie Americké akcie Dividendy Služby Spotrebiteľský sektor

Ekonomika USA je opäť v rastovom režime a nezamestnanosť klesá napriek pretrvávajúcej hrozbe variantu delta. Je to dobré pre akcie reštaurácií v krajine, ktoré pandémia obzvlášť zasiahla.

Akcie reštaurácií zaznamenali za posledných niekoľko mesiacov pôsobivé výnosy a sú pripravené na ďalší rast, keď sa ekonomika zotaví. Mnoho reštaurácií je tiež atraktívnych pre svoje dividendové výnosy, ktoré prekonávajú trh a vysokú mieru rastu dividend.

Aj keď mnohé akcie reštaurácií budú vzhľadom na ekonomické podmienky aj naďalej cyklické, reťazce rýchleho občerstvenia sú voči recesii vysoko odolné. Tri tipy na dnes predstavujú kvalitné spoločnosti s trvalými konkurenčnými výhodami, ktoré odmeňujú akcionárov výnosmi z dividend, ktoré prekonávajú trh:

  • McDonald’s (NYSE:MCD)
  • Restaurant Brands International (NYSE:QSR)
  • Darden Restaurants (NYSE:DRI)

Dividendový výnos: 2,27%

päťročný graf McDonalds, zdroj: GOOGLE

 McDonald’s (MCD:NYSE)

McDonald’s je jednou z najlepších akcií pre investorov, ktorí chcú každoročne konzistentný rast dividend bez výnimky. Je to jediná akcia reštaurácií na zozname dividendových aristokratov, exkluzívnej skupiny 65 akcií v indexe S&P 500, ktoré zvýšili svoje dividendy viac ako 25 rokov za sebou. V prípade McDonald’s spoločnosť zvýšila dividendy viac ako 40 po sebe idúcich rokov.

Reštaurácie sú zvyčajne veľmi cyklické. Vďaka dominancii spoločnosti McDonald’s v kategórii rýchleho občerstvenia je teda prakticky odolná voči recesii. Dôvodom je, že mnohí spotrebitelia skutočne navštevujú McDonald’s a obmedzujú výdavky v drahších reštauráciách, keď sa ekonomika zhoršuje.

Spoločnosť si v roku 2020 viedla relatívne dobre. V roku, keď sa v reštauračných akciách ich tržby zmenili na straty a ceny akcií sa zrútili, bol McDonald’s opäť pilierom stability. Spoločnosť zostala veľmi zisková a zvýšila dividendy. Tento rok sa podieľa na oživení ekonomiky pôsobivým rastom.

V druhom kvartáli 2021 vykázal McDonald’s 40,5%-ný rast globálnych porovnateľných tržieb. Toto je kľúčová metrika pre reštaurácie, ktorá ukazuje rast v miestach otvorených najmenej jeden rok. Dokonca aj na dvojročnom základe sa porovnateľné tržby spoločnosti McDonald’s od roku 2019 zvýšili, čo znamená, že spoločnosť je v skutočnosti silnejšia ako pred pandémiou.

Ďalší rast je pre McDonald’s veľmi pravdepodobný, pretože spoločnosť rozširuje svoju digitálnu platformu. V prvej polovici roku 2021 spoločnosť McDonald’s na svojich šiestich najlepších trhoch vygenerovala digitálne tržby takmer 8 miliárd dolárov, čo predstavuje 70%-ný nárast oproti rovnakému šesťmesačnému obdobiu minulého roka.

Jediným problémom akcií MCD je, že akcie sa zdajú byť nadhodnotené s pomerom ceny a zisku (P/E) v roku 2021 takmer 30. To by mohlo obmedziť budúce výnosy akcionárov, ak viacnásobné ocenenie klesne. Akcia však má dividendový výnos 2,2%. To je viac ako priemerný výnos 2% v prípade S&P 500 . Výsledkom je, že akcie MCD sú stávkou na istotu pre dividendy, ktoré sa každoročne neustále zvyšujú, dokonca aj počas recesie.

Dividendový výnos: 3,40%

päťročný graf Restaurant Brands International, zdroj: GOOGLE

Restaurant Brands International (QSR:NYSE)

Restaurant Brands International nemusí byť známe meno, ale mnohé z jej značiek sú medzi domácimi obľúbené. Spoločnosť prevádzkuje viac ako 27 000 reštaurácií a vlastní Burger King, Tim Horton’s and Popeye’s Louisiana Kitchen. Tieto tri vysoko postavené reťazce rýchleho občerstvenia sú lídrami vo svojej kategórii, pričom Popeye’s je vynikajúcim hráčom.

Restaurant Brands International priniesla do roku 2021 pôsobivý rast. V poslednom kvartáli sa zisky medziročne zvýšili takmer o 32%. Jeho upravená cena na akciu (EPS) 77 centov bola viac ako dvojnásobok jeho EPS z rovnakého kvartálu minulého roka.

Rovnako ako McDonald’s, aj Restaurant Brands International teraz prekročila svoje pred-pandemické tržby. Jeho globálne porovnateľné tržby sa oproti rovnakému kvartálu 2019 na dvojročnom základe zvýšili o 4%.

Otvorenie nových reštaurácií je hlavným katalyzátorom rastu spoločnosti, pretože sa domnieva, že nedostatočne prenikla na svoje hlavné trhy. Napríklad Restaurant Brands International otvorila v prvej polovici roku 2021 378 čisto nových reštaurácií. Spoločnosť má tiež veľké očakávania v nasledujúcich rokoch. V priebehu času vidí manažment potenciál 40 000 reštaurácií na celom svete .

Restaurant Brands International medzitým apeluje na investorov zameraných na pasívny príjem s 3,4%-nou dividendou a stabilným rastom dividend.

Dividendový výnos: 2,81%

päťročný graf Darden Restaurants, zdroj: GOOGLE

Darden Restaurants (DRI:NYSE)

Konečným výberom je Darden Restaurants, ktorý sa líši od prvých dvoch tipov v tom, že nejde o prevádzkovateľa rýchleho občerstvenia. Namiesto toho je Darden neformálnou reštauráciou so značkami ako Olive Garden, LongHorn Steakhouse a Yard House. Má viac ako 1 800 reštaurácií v USA a Kanade.

Keď bola pandémia Covid-19 nútená zatvoriť celý národ doma, bola Darden jednou z najviac postihnutých reštaurácií v minulom roku. A hoci sa spoločnosti rýchleho občerstvenia môžu veľmi spoliehať na návštevníkov, ktorých obsluhujú cez drive-in, neformálne reštaurácie sú viac závislé na návštevnosti obchodných centier.

Našťastie Darden začal rok 2021 návratom k pôsobivému rastu. Akcionári boli v posledných kvartáloch odmenení silným rastom dividend. Spoločnosť nedávno ukončila fiškálny rok . Celkové tržby sa za rok zvýšili takmer o 80%, zatiaľ čo tržby v rovnakých reštauráciách sa zvýšili o 90%.

Rovnako ako jeho rivali z rýchleho občerstvenia, aj Darden dosiahol pôsobivý dvojročný rast. Vo fiškálnom štvrtom kvartáli 2021 segmentové tržby v spoločnosti LongHorn Steakhouse vzrástli o 18% v porovnaní s kvartálom vo fiškálnom roku 2019. Tržby tohto segmentu sa u väčšiny značiek v dvojročnom období zvýšili.

Upravený zriedený čistý EPS dosiahol 2,03 dolárov za celý fiškálny rok, čím sa odvrátila strata oproti predchádzajúcemu roku. Návrat k ziskovosti tiež umožnil Dardenu pokračovať vo vyplácaní dividend akcionárom po pozastavení výplat počas pandémie. Spoločnosť v minulom roku obnovila silný rast dividend.

Pred pandémiou vyplácal Darden kvartálnu dividendu 88 centov na akciu v januári 2020. Spoločnosť však svoju dividendu neskôr pozastavila a potom v októbri 2020 obnovila vyplácanie dividend vo výške 30 centov na akciu. Spoločnosť odvtedy zvyšovala dividendy každý kvartál na súčasnú sadzbu 1,10 dolára na akciu. Kvartálne vyplácanie dividend je teraz o 25% vyššie, ako bolo pred pandémiou a akcie Darden prinášajú skoro 3%.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár