3 akcie s vysokým výnosom, ktoré sú pripravené na rast

Akcie Americké akcie Banky Dividendy Financie Priemysel Ropa

Mnoho investorov uprednostňuje dividendové akcie. Ak spoločnosť vypláca dividendu, zvyčajne to naznačuje stály tok ziskov. Vytvára tiež stabilitu, pretože znižuje riziká, ktoré často prichádzajú s jednotlivými akciami. Dividendy sa stali populárnymi aj v 21. storočí, pretože bankové úrokové sadzby a dlhopisy často ponúkajú zanedbateľné úrokové platby.

Niektoré spoločnosti, najmä začínajúce a technologické spoločnosti, sa takýmto výplatám bránili. V posledných rokoch ich však spoločnosti prijali – najmä tie v technologickom sektore. Ostatné tradičnejšie odvetvia majú dlhšiu históriu výplat.

Mnohé z týchto dividend dosiahli štatút „dividendového aristokrata“. To znamená, že vyplácali dividendy najmenej 25 po sebe nasledujúcich rokov. Aj keď to znamená, že spoločnosť je stabilná, mnoho spoločností si udržiava atraktívny tok dividend aj bez takéhoto záznamu.

Nasledujúce akcie takúto dôveru nielen získali, ale ponúkajú aj výplaty vysoko nad priemerný dividendový výnos S&P 500, ktorý je vo výške 1,75%.

Ford Motor Company

Výnos z dividend: 7,3%

Na prvý pohľad môže byť voľba spoločnosti Ford (NYSE:F) ako jednej z týchto vysoko výnosných dividendových akcií prekvapením vzhľadom na problémy automobilového priemyslu. Zmeny dividend sa navyše stali nepredvídateľnými, keďže výplata neustále kolíše. A s priemerným odhadom analytikov, že Ford bude mať v nasledujúcich piatich rokoch priemerný pokles EPS o 4%, akcie Ford rozhodne „nespália“ Wall Street.

ročný graf Ford, zdroj: GOOGLE

Avšak, keďže aktuálny výnos je cez 7% napriek nedávnemu zníženiu dividend, akcie F sa ťažko ignorujú. Ročná dividenda teraz predstavuje 60 centov na akciu. Zlou správou je, že klesla zo 73 centov na akciu získanú v roku 2018, čím sa akcie F vrátili späť na úroveň výplaty v roku 2015.

Akcie Ford však investorom dávajú dôvod odpustiť túto históriu výplat. Napriek vysokej dividende sa akcie obchodujú s približne 7,2-násobným výnosom. Automobilový priemysel vyvinul model nízkych pomerov ceny k zisku. S týmto násobkom sa však nedá očakávať výrazný pokles akcií. To tiež výrazne kleslo pod priemer 10,2 za posledných päť rokov.

Obchodníci tak majú dobré predpoklady na zisk, keď spoločnosť dosiahne tento priemerný pomer P/E. 

ExxonMobil

Výnos z dividend: 5,6%

Vzostupy a pády energetického priemyslu urobili z akcií ExxonMobil (NYSE:XOM) osvedčeného víťaza medzi dividendovými akciami. Vďaka svojej diverzifikácii v energetickom priemysle produkuje rast, keď sa ceny ropy pohybujú vyššie, napriek tomu si zachováva ziskovosť a rast dividend v časoch znížených cien energie.

ročný graf ExxonMobil, zdroj: GOOGLE

Aj keď sa ceny ropy v priebehu histórie pohybovali nahor a nadol, jej 36-ročná história výplat dokazuje tak štatút dividendového aristokrata, ako aj jeho základnú silu. To tiež viedlo k veľkorysej výplate. Jej ročná dividenda 3,48 dolárov na akciu priniesla cez 5%.

Analytici v priemere očakávajú, že EPS spoločnosti sa tento rok vráti na 3,68 dolárov.

Keď sa zisky znovu zvýšia, náklady na dividendu by sa mali opäť dostať hlboko pod úroveň ziskov. Ako ropný gigant vo výške 288 miliárd dolárov by mala naďalej prosperovať pri diverzifikácii a zmenách v energetickom priemysle.

KeyCorp

Výnos z dividend: 3,7%

Väčšina krorá sa zameriava na bankové akcie často opúšťa regionálne banky, ako je KeyCorp (NYSE:KEY). Inštitúcia so sídlom v Clevelande však pôsobí v 15 štátoch a pokrýva niekoľko častí krajiny. Rovnako ako väčšina bánk, finančná kríza poškodila aj KEY akcie a takmer zničila jej dividendu. Napriek tomu, že sa akcie KEY nezotavili na úroveň pred krízou, od vrcholu krízy v roku 2009 sa pomaly a neustále zvyšovali.

ročný graf KeyCorp, zdroj: GOOGLE

Po prijatí svojej ročnej dividendy – 4 centy na akciu po kríze, v roku 2011 sa akcie KEY obnovili a taktiež aj každoročné zvyšovanie výplaty. Od tej doby sa dividenda každý rok zvyšuje. Pre tento rok je výplata 76 centov na akciu. To vedie k výťažku 3,76%.

Akcie KEY sa za posledné tri roky tiež obchodovali v rozsahu. Pre nových kupujúcich by sa to však mohlo stať výhodou. Forwardový pomer P / E klesol na iba 9,3, čo je oveľa menej ako priemerný násobok 14,6 za posledných päť rokov.

Analytici očakávajú, že EPS spoločnosti tento rok stúpne o viac ako 10%. To by ešte malo priniesť dostatočné zlepšenie, aby sa pokračovalo v zvyšovaní výplaty, čo by jej pomohlo udržať si príťažlivosť medzi dividendovými investormi.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár