3 akcie z oblasti správy aktív na rok 2020

Akcie Dividendy Ekonomika Financie

Logika tvrdí, že keďže akciový trh stále dosahuje rekordné hodnoty, akcie správy aktív by sa mali ku tejto „ceste“ pridať. To sa však nedeje. Kým táto skupina tento rok má zatiaľ návratnosť úctyhodných 11,37%, je zisk spoločností oproti S&P 500 z roku 2019 nižší približne o polovicu. 

Okrem toho, že správcovia aktív čelia meniacim sa preferenciám investorov v oblasti pasívnych investičných technológií, ktorí vrhajú peniaze do fondov spravovaných poradcami, došlo k výraznému odlivu aktív v dôsledku obáv z prudko rastúceho globálneho hospodárskeho spomalenia, ktoré spôsobilo pokračujúci obchodný spor medzi USA a Čínou.

Pri optimistickejšom výhľade sa Washington a Peking dostali do obchodnej prvej fázy, v ktorej sa funkcionári môžu dohodnúť do konca roka. Ďalší prelom v pokračujúcom spárovaní medzi dvoma najväčšími ekonomikami na svete by pomohol zmierniť obavy investorov a pravdepodobne by v prvom štvrťroku 2020 a neskôr by viedol k prílevu spravovaných aktív (AUM).

Podľa správy, citovanej spoločnosťou Forbes, môžu správcovia aktív do 30. júna dostávať zvýšený prílev aj v prípade, že do 30. júna tvorili aktívne spravované fondy deväť z desiatich najvýkonnejších fondov. Okrem toho údaje spoločnosti Morningstar ukázali, že 49% aktívnych manažérov s veľkým kapitálom porazilo S&P 500. Štatistika ukázala, že odvetviu, ktoré vytvára leví podiel na výnosoch z poplatkov za výkon a poradenstvo, sa darí dobre.

Zameriame sa na tri akcie v oblasti správy aktív, ktoré bojovali o trakciu počas celého roka 2019 a zdá sa, že sú dobre pripravené na rast AUM a technický posun vyššie.

Franklin Resources, Inc. (BEN)

Franklin Resources, Inc. (BEN:NYSE) poskytuje služby v oblasti správy aktív jednotlivým a inštitucionálnym investorom. Spoločnosť investuje do akciových a fixných výnosov, ale aj alternatívnych trhov v rámci svojich fondov – Franklin, Templeton, Mutual Series, Bissett, Fiduciary a Darby. Koncom septembra dosiahlo AUM spoločnosti celkovú sumu 692,6 miliárd dolárov, pričom kleslo zo 717,1 miliárd dolárov (hodnota z rovnakého obdobia predošlého roka). Silná globálna značka a diverzifikovaný sortiment umožňujú spoločnosti rásť v nasledujúcich štvrťrokoch. K 26. novembru 2019 má akciová spoločnosť Franklin Resources trhovú kapitalizáciu vo výške 13,94 miliárd dolárov a ponúka zdravý dividendový výnos 3,81%, ale medziročne klesá o 34,16%.

ročný graf FRANKLIN RESOURCES, zdroj: GOOGLE

Od pádu (takmer 30%) medzi júlom a augustom oscilovali akcie Franklin v rámci symetrického trojuholníka. Cena silne vzrástla z nižšej podpory trendovej línie – je to krok, ktorý môže vyvolať ďalšie nákupy a môže viesť k možnému prelomeniu. Tí, ktorí sem vstúpia, by mali počítať so skúšobnými 31 dolármi, pri ktorých cena narazí na výraznú režijnú odolnosť z horizontálnej línie a 200-denného jednoduchého kĺzavého priemeru (SMA). 

Invesco Ltd. (IVZ)

Spoločnosť Invesco Ltd. (IVZ:NYSE) ponúka služby riadenia investícií pre retailových a inštitucionálnych klientov. Koncom septembra riadil správca aktív 1,18 bilióna dolárov v AUM prostredníctvom svojich akcií, vyvážených, alternatívnych investícií a operácií na peňažnom trhu s pevným výnosom, čo predstavuje medziročný nárast o 20,7%. Navyše, akvizícia spoločnosti – OppenheimerFunds v hodnote 5,7 miliárd dolárov, stavia spoločnosť do pozície pokračujúceho rastu AUM v roku 2020. Akcie sa obchodujú na úrovni 17,75 dolárov, s trhovou hodnotou 8,06 miliárd dolárov. Akcie sa medziročne vrátili o 13,38%. Investori tiež dostávajú dividendovú výplatu 6,9%.

ročný graf INVESCO, zdroj: GOOGLE

Akcie sa stiahli smerom k pôvodnej úrovni 17 dolárov, ktorá teraz slúži ako kľúčová podpora. Hodnota akcií by mohla rásť až k posunu až na 19 dolárov, kde akcie nájdu rezistenciu z kľúčovej zostupnej línie spájajúcej dve predchádzajúce výkyvy. 

Affiliated Managers Group, Inc. (AMG)

S trhovým stropom 4,27 miliárd dolárov poskytuje Affiliated Managers Group, Inc. (AMG:NYSE) investičné stratégie pre investorov prostredníctvom svojej siete pridružených spoločností. Firma zvyčajne kupuje podiel v malých až stredne veľkých správcoch butikov a na oplátku dostáva pevne stanovené percento výnosov. Aj keď jej pridružené spoločnosti pracujú nezávisle, pridružení manažéri ponúkajú strategickú, prevádzkovú a technologickú podporu.

ročný graf AMG, zdroj: GOOGLE

Pridružená sieť firmy mala k 30. septembru v AUM 750,7 miliárd dolárov, medziročne o 9,5% menej. Napriek poklesu spravovaných aktív dosahuje globálna distribúcia firmy solídne postavenie na to, aby mohla túto metriku v budúcom roku ďalej rozvíjať. Akcie pridružených manažérov dosiahli výnos 1,52% a od 26. novembra 2019 klesli o 12,06%.

Zdroj: investopedia

Ohodnoť článok

Pridaj komentár