3 akcie verejných služieb na nákup pre bezpečný príjem

Akcie Americké akcie Dividendy Verejné služby

Spoločnosti, ktoré zvyšujú dividendy v období ekonomickej expanzie, sú veľmi bežné. Najťažšou snahou je zvýšiť dividendy v čase ekonomických ťažkostí. Dopyt často klesá v mnohých oblastiach, pretože spotrebitelia a spoločnosti znižujú svoje výdavky počas recesie. Zákazníci majú tendenciu obmedzovať svoje výdavky na minimum, aby sa v týchto časoch udržali nad vodou.

Na prosperitu v recesii je potrebný silný obchodný model. Jedným z najlepších trhových sektorov s vysokými dividendovými výnosmi a stabilnými dividendami (aj počas recesie) je sektor verejných služieb. Akcie energií poskytujú elektrinu, plyn a vodu, ktoré spotrebitelia a podniky potrebujú na výkon základných funkcií. Zákazníci môžu v iných oblastiach ušetriť, ale je veľmi pravdepodobné, že budú naďalej platiť svoje účty za verejné služby.

Spoločnosti poskytujúce verejné služby navyše pôsobia vo vysoko regulovanom odvetví a musia mať schválené zvýšenie sadzieb, keď chcú zákazníkom účtovať vyššie poplatky za služby. Výsledkom sú predvídateľné výnosy a dividendy pre mnoho dobre vedených verejných služieb a ich akcie. 

Tu sú tri akcie verejných služieb, ktoré je možné kúpiť pre bezpečný príjem.

  • Consolidated Edison (NYSE:ED)
  • Duke Energy (NYSE:DUK)
  • Southern Company (NYSE:SO)

Dividendový výnos: 4,18%

päťročný graf Consolidated Edison, zdroj: GOOGLE

Consolidated Edison (ED:NYSE)

Consolidated Edison pozostáva z niekoľkých dcérskych spoločností, ktoré dodávajú plyn a paru, predovšetkým do New Yorku. Spoločnosť má takmer 3,5 milióna odberateľov elektrickej energie v New Yorku a 1,1 milióna odberateľov plynu na Manhattane, v Bronxe a Westchester County. Consolidated Edison má trhovú kapitalizáciu 27 miliárd dolárov a v roku 2020 dosiahol tržby presahujúce 12 miliárd dolárov.

Zisk spoločnosti na akciu klesol v rokoch 2007 až 2009 o menej ako 10%, čo je odolný výkon aj napriek prudkému poklesu trhu. Dividenda  v tomto období rástla miernym tempom 1,7%.

Napriek tomu mala akcia za poslednú dekádu priemerný dividendový výnos 3,9%. Dnes je výnos na úrovni 4%, čo je veľmi dobre porovnateľné s dlhodobým priemerným výnosom aj s 1,3%-ným priemerným výnosom pre index S&P 500.

Dividenda mala od roku 2011 do roku 2020 zloženú ročnú mieru rastu iba 2,5%. Akcionári získali za platbu z 15. marca zvýšenie o 1,4%. Akcionári obchodujú s vyššími výnosmi za nižší rast, čo nie je neobvyklé v prípade verejných služieb.

Consolidated Edison má rozsiahle výsledky v oblasti rastu dividend, ktoré dosahujú 47 rokov. Vďaka tomu je Consolidated Edison členom zoznamu dividendových aristokratov, skupiny 65 akcií v indexe S&P 500 s najmenej 25 po sebe nasledujúcich rokov zvyšovania dividend.

Consolidated Edison má primeraný pomer výplat. Spoločnosť má predpokladaný pomer výplat 73% na základe ročnej dividendy 3,10 dolárov a očakávania pre EPS vo výške 4,25 dolárov. To sa blíži k 10-ročnému priemernému výplatnému pomeru 67%. Táto vysoká miera výplaty pravdepodobne vytvára strop pre rast dividend v krátkodobom horizonte, ale veríme, že Consolidated Edison bude robiť to, čo robil takmer päť desaťročí a to – aj naďalej zvyšovať svoju dividendu.

Dividendový výnos: 3,87%

päťročný graf Duke Energy, zdroj: GOOGLE

Duke Energy (DUK:NYSE)

Duke Energy je jedným z najväčších dodávateľov energie v krajine. Spoločnosť má 7,6 milióna zákazníkov odoberajúcich elektrinu v šiestich amerických štátoch vrátane Floridy a Ohia a 1,6 milióna zákazníkov odoberajúcich plyn v piatich štátoch vrátane Severnej Karolíny a Južnej Karolíny. Spoločnosť Duke Energy v minulom roku vyprodukovala tržby blížiace sa k 24 miliardám dolárov a dnes je ohodnotená na 82,2 miliardy dolárov.

EPS spoločnosti Duke Energy počas poslednej recesie klesol len o 5,8%, zatiaľ čo akcionári v tomto období zaznamenali nárast dividend o viac ako 9%. Rovnako ako v prípade Consolidated Edisonu, dividenda spoločnosti Duke Energy rástla nízkym tempom. V poslednom desaťročí sa kombinovaná ročná miera rastu zvýšila iba o 2,5%.

Spoločnosť oznámila zvýšenie dividendy o 2,1% na najbližší dátum výplaty 16. septembra. Duke Energy práve dosiahla rast 11 po sebe nasledujúcich rokov.

Akcionárom sa za vlastnenie akcií slušne vyplácalo, pretože priemerný výnos Duke Energy je od roku 2011 4,5%. Akcie dnes ponúkajú výnos 3,7%, čo je menej ako dlhodobý priemer, ale takmer trojnásobok priemerného výnosu trhového indexu.

Jedným z dôvodov nízkeho rastu dividend spoločnosti Duke Energy v priebehu rokov je vysoký pomer jej vyplácania dividend. Priemerný 10-ročný pomer výplat je takmer 80%. S novou anualizovanou dividendou 3,94 dolára a odhadom EPS na 5,17 dolára má spoločnosť očakávaný výplatný pomer 76%.

Dividendový výnos: 4,00%

päťročný graf Southern Company, zdroj: GOOGLE

Southern Company (SO:NYSE)

Spoločnosť Southern Company dodáva elektrickú energiu viac ako 4 miliónom zákazníkov v Alabame, Georgii a Mississippi. Spoločnosť tiež dodáva plyn 4,3 miliónom zákazníkom v šiestich štátoch vrátane Georgie, Illinois a Virginie. Southern Company má trhovú kapitalizáciu 69 miliárd dolárov a za minulý rok vygenerovala tržby viac ako 420 miliárd.

Spoločnosť Southern Company v minulej recesii podporila trend poklesov, namiesto toho zaznamenala nárast EPS v rokoch 2007 až 2009 o 1,8%. To tiež zohľadňuje ďalších 56 miliónov akcií, ktoré boli do počtu akcií pridané do konca roka 2009, čo znamená, že rast zisku by bol pravdepodobne ešte vyšší. Je to obzvlášť pôsobivý výkon vzhľadom na to, aké náročné bolo toto časové obdobie pre drvivú väčšinu spoločností. V priebehu „Veľkej recesie“ akcionári zaznamenali nárast dividend o viac ako 8%.

Tempo rastu dividend spoločnosti bolo 3,1% ročne za posledné desaťročie, čo je najvyššia miera rastu spomedzi akcií verejných služieb, o ktorých sa hovorí v tomto článku. Spoločnosť zvýšila svoju dividendu o tento presný údaj 7. júna. Spoločnosť Southern Company má teraz 20 po sebe nasledujúcich rokov rastu dividend, čím sa stále viac približuje k dosiahnutiu statusu dividendového aristokrata.

Southern Company prináša 4%, čo je v porovnaní s indexom S&P 500 stále dosť veľkorysé. Spoločnosť vypláca anualizovanú dividendu vo výške 2,64 dolára. S očakávaným EPS na tento rok 3,33 dolára to vychádza na predpokladaný výplatný pomer 79%, čo naznačuje bezpečnú dividendu.

Zdroj: investorplace

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu. Informácie uvedené na webových stránkach vrátane článkov a komentárov nemajú v žiadnom prípade slúžiť ako individuálne investičné odporúčania ani ako analýza investičných príležitostí. Pred akýmkoľvek investičným rozhodnutím odporúčame kontaktovať skúseného investičného poradcu a zámery s ním konzultovať. Prevádzkovatelia web stránky nie sú sprostredkovatelia alebo investiční poradcovia a neposkytujú investičné poradenstvo ani investičné odporúčanie.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár