3 akcie zdravotnej starostlivosti bojujúce s koronavírusom

Akcie Americké akcie Dividendy Zdravotníctvo

Strach z pandémie koronavírusu spôsobil na trhu chaos, najmä v hlavných indexoch, ktoré zaznamenali veľké straty. Ropa klesla o 4% a európske akciové trhy mali najhorší deň od polovice roku 2016. Naproti tomu zlato – tradične bezpečné útočisko – dosiahlo sedemročné maximum, zatiaľ čo CBOE Volatility Index (VIX) vzrástol o vyše 46%.

Vírus sa teraz rozšíril ďalej, počet obetí v čase písania tohto článku sa v Taliansku zvýšil na sedem a v Iráne boli hlásené desiatky úmrtí. Uprostred všetkého chaosu je hľadanie správnej liečby a zničenie „ohniska“ vírusu. Na trhu, ktorý je zasiahnutý chaosom, sa však niektoré spoločnosti v priestore zdravotnej starostlivosti môžu vydať na svoju cestu za hľadaním lieku a možno nájdu riešenie alebo zastavia vírus.

S ohľadom na to sme vyhľadali tri veľké mená, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v honbe za životaschopným liekom alebo ktoré sa zaoberajú zmierňovaním jeho dopadu.

Moderna Inc (MRNA:NASDAQ)

Odvetvie biotechnológie práve teraz plní všetky titulky novín či headliny vo večerných správach. Moderna včera zverejnila, že jej experimentálna vakcína mRNA COVID-19 (mRNA-1273) je pripravená na testovanie na človeku. Prvá dávka bola odoslaná do Národného ústavu pre alergie a infekčné choroby (NIAID). Klinické skúšky by sa mali začať koncom apríla a počiatočné výsledky sa očakávajú v júli alebo auguste. V dôsledku toho akcie MRNA rástli takmer o 15%.

Moderna vyvíja mRNA terapie na liečenie autoimunitných chorôb. Hypoteticky sú vakcíny mRNA rýchlejšie a účinnejšie ako vakcíny založené na DNA. Na rozdiel od vakcín založených na DNA, ktoré sa musia spájať s jadrom bunky, sa mRNA nachádza v celej bunke a preto je výrazne prístupnejšia. Hovoríme „hypoteticky“, pretože vakcíny mRNA sa ešte musia testovať na ľuďoch a stále nie je jasné ako účinná bude nová vakcína proti koronavírusu.

ročný graf Moderna Inc, zdroj: GOOGLE

Edward Tenthoff od spoločnosti Piper Sandler zastal býčí postoj a poznamenáva, že spoločnosť je „lídrom vo vývoji liekov na mRNA“. Analytik svoj postoj aj vysvetlil: „Moderna a VRC finalizovali sekvencie, ktoré sa majú použiť v mRNA-1273, a výroba prvej klinickej várky bola dokončená 7. februára. Ukazuje to rýchlosť vývojových schopností vakcíny od Moderny pre mRNA, ktorá sa začala návrhom konceptu a dostala sa až ku zväčšeniu výroby, a to celé sa stalo len za 25 dní … Veríme, že platforma vakcíny mRNA je ideálna a vhodná na riešenie objavujúcich sa vírusových ohnísk. V tomto ohľade môže Moderna rýchlo postupovať a zvýšiť výrobu vakcíny, ktorá je rozhodujúca pri reagovaní na ohrozenia verejného zdravia.“

Za týmto účelom Tenthoff zopakoval hodnotenie „overweight“ ohľadom akcií Moderny a ponechal cenový cieľ 32 dolárov, čím vyjadruje presvedčenie analytikov, že v nadchádzajúcich mesiacoch môžu akcie stúpať o ďalších 72%. 

Pokiaľ ide o rozpis konsenzu – 6 analytikov za posledné 3 mesiace hodnotí akciu ako „buy“. Hodnotenie konsenzu „strong buy“je sprevádzané priemernou cieľovou cenou 31,20 dolárov a znamená potenciálne zisky v podobe 68%.

Co-Diagnostics Inc (CODX:NASDAQ)

Co-Diagnostics poskytuje technológiu molekulárnej diagnostiky, ktorá sa používa na odhaľovanie chorôb a rozvoj výskumu v oblasti prírodných vied. Trhová hodnota mikropodniku je iba 98 miliónov dolárov, ale ak bude pokračovať vo výkonnosti do roku 2020, nebude to takto dlho. CODX je medziročne vyššie o 339%. Včera sa hodnota akcie zvýšila o 29%.

Prečo sa teda uprostred celého chaosu darí práve tejto malej spoločnosti? Jednoduchá odpoveď je, že Co-Diagnostics vyvinula test na diagnostiku koronavírusu. A čo viac, test práve získal európsky regulačný súhlas. Test Coix Diagnostics Logix Smart Coronavirus Covid-19 získal regulačné povolenie na diagnostiku na trhoch, ktoré akceptujú označenie CE (Európske spoločenstvo). Spoločnosť plánuje zvýšiť produkciu tak, aby uspokojila globálny dopyt a zameria sa na získanie schválenia aj od iných orgánov. Spoločnosť Co-Diagnostics uviedla, že je prvou americkou spoločnosťou, ktorá získala označenie CE pre koronavírus.

ročný graf Co-Diagnostics Inc, zdroj: GOOGLE

Jason McCarthy je ohromený rýchlosťou spoločnosti: „Spoločnosť preukázala schopnosť rýchlo vyvíjať testy na objavujúce sa choroby (zika, ebola  a teraz koronavírus), čím zdôrazňuje všestrannosť svojej platformy. Preukázala, že spoločnosť bude schopná vyvinúť testy na budúce objavujúce sa ohniská. Spolu s platformou, univerzálnosťou testovania, jedinečným prístupom CoPrimer a hodnotou spoločnosti existuje mnoho ďalších pozitívnych vplyvov.“

McCarthy ostal pri hodnotení „buy“ na CODX a zároveň zvýšil svoj cenový cieľ – z 2 na 5 dolárov. Ak by sa cieľ dosiahol v nasledujúcich 12 mesiacoch, investori by mali mať k dispozícii ďalší 27%-ný zisk. 

V posledných 3 mesiacoch uverejnil hodnotenie iba jeden analytik. Dodatočné hodnotenie „buy“ však znamená, že spoločnosť CODX má hodnotenie konsenzu „moderate buy“. Priemerný cenový cieľ dosahuje 4,5 dolára a naznačuje možné zvýšenie o 14,5%.

Vir Biotechnology (VIR:NASDAQ)

Ďalšou spoločnosťou, ktorá práve víri vody trhu, je Vir Biotechnology. Akcie VIR včera prudko stúpli o viac ako 16%, čo dodalo spoločnosti silný výkon vzhľadom na to, že je len začiatok roka 2020. Cena akcií spoločnosti Vir medziročne vzrástla o 51%.

V tejto dobe rezonuje cieľ spoločnosti „svet bez infekčných chorôb“. Biotechnológia klinického štádia je zameraná na prevenciu závažných infekčných chorôb kombináciou imunologických poznatkov s najmodernejšími technológiami – využíva štyri technologické platformy na vývoj liečby rôznych chorôb vrátane chrípky a tuberkulózy.

Dôvodom nedávneho rastu spoločnosti je nový výskum, ktorý identifikoval 2 monoklonálne protilátky (mAb), ktoré sa viažu na SARS-CoV-2, špikový proteín v oblasti, ktorú vírus používa na vstup do buniek. Boli nájdené vďaka tomu, že sa viažu a neutralizujú pôvodný SARS-CoV. Spoločnosť pokračuje vo výskume, aby zistila, či tieto alebo ďalšie protilátky môžu byť účinnou liečbou koronavírusu.

ročný graf Vir Biotechnology, zdroj: GOOGLE

Anupam Rama komentoval: „V krátkodobom horizonte sa na základe našej konverzácie so spoločnosťou vyvíja stratégia ohľadom Wuhan koronavírusu (t.j. liekový kandidát, ktorý prostredníctvom platformy protilátok by inak musel byť identifikovaný, vyšetrený a vyrobený v časovom harmonograme, ktorý nie je jasný) a vplyv na tento model je v tomto bode neistý … v krátkodobom horizonte by akcie VIR mohli byť volatilné a pred pridaním na pozície (alebo vytvorením novej pozície) by sme mali čakať na lepší vstupný bod.“

V súlade s tým Rama znížil hodnotenie z „overweight“ na „neutral“. Cenový cieľ však mierne stúpa z 25 na 26 dolárov. Napriek zníženiu hodnoty nový cieľ naznačuje možnú hornú hranicu 37%. 

Pokiaľ ide o iných analytikov, boli pomerne ticho. Celkovo za posledné tri mesiace ratingy vydali iba 2 analytici. VIR je v celku „moderate buy“, založený na 1 hodnotení „buy“ a 1 „hold“. Okrem toho priemerný cenový cieľ vo výške 25,50 dolárov predstavuje potenciál nárastu 34,5%.

Zdroj: finance.yahoo

Odmietnutie zodpovednosti: prevádzkovatelia webovej stránky, jej vydavatelia, vlastníci a sprostredkovatelia nezodpovedajú za straty alebo škody, peňažné alebo iné, ktoré vyplývajú z tu uverejneného obsahu.

Ohodnoť článok

Pridaj komentár